13 תשובות
היא אינה.
לא משהו שאחד מאיתנו יכול לענות לך.
*עכשיו כולם ירשמו 42
לחיות.. אה, סליחה, לסבול כמה שנים, ואז למות.
וחוזר חלילה.
משמעות החיים היא במקסימום העברת הגנים לדורות הבאים (שמירה על קיומם של הגנים).
אבל זו המשמעות שלהם בהיבט הביולוגי.
כיוון שהדבר הזה קובע אם החיים ימשיכו או יעלמו.

אם לא מוגדר היבט מאוד מסויים הם חסרי משמעות.

הסיבה שטיעונים כמו "משמעות החיים היא להיות אדם מאושר!" נכשלים לדעתי היא שלהיותו של אדם מאושר, והיותו חיי, אין קשר ישיר. גם אדם עצוב וגם אדם מאושר הם *בחיים*.
א י ן מ ש מ ע ו ת
שואל השאלה:
ואם אני בן אדם לא מאושר?
ואני אגיד מה הבעיה בשאלה הזו.

חיים, זו תופעה. זה אוסף של תהליכים שנראים בצורה מסויימת שמתבצעים ובעקבותם אנחנו אומרים: מתקיימים חיים על מה שאוסף התהליכים האלה מתקיימים עליו.

איך אפשר לשאול מה משמעותה של תופעה בלי לומר באיזה היבט?
למשל: "מהי משמעות ההתחממות הגלובלית?" זו בסך הכל תופעה שמתרחשת.
מה המשמעות שלה באיזה היבט? מבחינת האנשים, המשמעות היא סכנת הכחדותם.
מבחינת הגדרה, עליה בטמפרטורה הממוצעת לשנה של פני כדור הארץ או משהו בסגנון.
מבחינת דיון כלשהו משמעות ההתחממות הגלובלית יכולה להיות רק הוויתה כביסוס לטיעון של אחד הצדדים בלבד.

לתופעה סתם ככה, ללא הגדרת היבט, אין משמעות.
שואל השאלה:
אז לחיים אין משמעות?
טוב נו ידעתי את זה
אין
אין ממש משמעות לחיים כי לא אנחנו בחרנו להיוולד בכלל, השאלה זה מה אנחנו רוצים ש*תהיה* משמעות החיים שלנו, לעזור לאנשים (נגיד רופאים), לנצל את הזמן הכי טוב? לטייל בעולם? להמציא / לגלות משהו חדש...
דבר כל כך מורכב בשתי מילים כל כך קצרות כמו- משמעות החיים.. בוא נדבר רגע על כל אחת מהן בנפרד.. נתחיל מ"חיים". כשאתה מדבר על חיים אתה מדבר על פרק הזמן הזה בין לידה של מישהו למותו? או על אדם אחד לעומת החברה? או על החיים באופן כללי על פני כדור הארץ מול היקום? בכל נקודת מבט כזו או אחרת תמצא משמעויות שונות לכן זה דבר שחשוב להגדיר כשעונים על שאלה כזו.. ומה זו משמעות? זו מילה שאפשר לתת לה כל כך הרבה משמעויות (סטגדיש.. אה לא?. אממ טוב.) יכול להיות שמדובר בהשפעה, למשל קיום השמש במרכז מערכת השמש משמעותי לסיבוב כדור הארץ סביבו ויכול להיות שמדובר במשמעויות אחרות.. משמעויות אחרות שיותר מדי אנשים מתייחסים אליהן כמובן מאליו אבל לפחות מההיכרות שלי איתן אני יכולה להגיד שהן המצאה של בני אדם. משמעויות סמליות ותחושת הגשמה ומימוש אלה דברים שבני אדם המציאו כי הם יכולים להיות קיימים רק במי שיש לו תודעה מופשטת (אולי יש גם בעלי חיים כאלה אבל לא ידוע לנו לגמרי על כאלה כרגע אז אתעלם מזה), תחשוב על זה שכל העולם שאתה מכיר זה לא העולם הקיים ומה שבאמת קורה, כי העולם הקיים ומה שבאמת קורה הרבה יותר מורכב משאנחנו כנראה יודעים, העולם שאנחנו מכירים הוא רק מה אנחנו מצליחים לתפוס בתודעה שלנו ואנחנו אלה שמעניקים לו את המשמעויות כי רק אנחנו יכולים.. ואם בכל את חוזרים למשמעויות כמו של השמש לסיבוב כדור הארץ- אז אני חושבת שחיים ביקום משמעותיים בעיקר כי הם נותנים לו משמעות. אם לא אנחנו אז מי? או יותר נכון להגיד- אז מה?