תשובה אחת
חיבור SATA הוא סוג החיבור החדש לדיסקים קשיחים - מצוי במחשבים שנרכשו בשנתים האחרונות, אם כי ניתן להוסיף כניסת SATA באמצעות כרטיס הרחבה.
פרטים בלינקים המצורפים, ולהלן ציטוט להרחבת הידע מתוף אתר "פרש" - מומלץ בחום!!

להלן הסבר אודות ההבדל בין חיבור IDE ל SATA:
ישנם שני סוגי חיבורים שאמורים לעניין אותנו: PATA (שבעבר נקרא פשוט ATA וגם EIDE, UDMA, DMA, UATA) ו-SATA. אנחנו לא נתייחס לחיבור SCSI במסגרת המדריך הנוכחי, משום שהוא פחות רלוונטי למשתמש הביתי.
ה-PATA הוא החיבור הנפוץ, עדיין, בעולם המחשוב. ניתן לזהות אותו על פי כבלי ה-IDE העבים שלו. הוא מספק מהירות תיאורטית של עד 133 מגה לשניה. PATA מלא חסרונות: לוחות אם שתומכים בעד שני כבלים, שעל כל אחד עד שני התקנים, המאטים זה את זה. בנוסף, יש להגדיר פיזית, ובנפרד, כל אחד מהדיסקים. נוסף על כך, הכבלים העבים מפריעים לתנועת האוויר במחשב וגורמים להתחממות.

את ה-PATA הולך ומחליף היורש, SATA. חיבורי SATA מאופיינים בכבלים דקיקים, שכל אחד מהם מחובר להתקן אחד בלבד. ניתן למצוא בדרך כלל 4 חיבורים בלוח אם אחד. קיימות שתי גירסאות לחיבור זה: הגירסה המתקדמת - SATA2 (הקרויה גם SATA 3Gb, עוד מספר שקרי לחלוטין) - תומכת לאחור בישנה ולא עולה יותר, ולכן נתייחס רק אליה. היא מספקת מהירות תיאורטית של עד 300 מגהביט לשניה. SATA מספקת יתרונות רבים: חיבור מהיר, התקנים שאינם תלויים אחד בשני וכבלים שלא מפריעים לזרימת האוויר.
איציק טרכטינגוט מומחה סטיפס
באותו הנושא: