35 תשובות
אממ, לא הדרך הכי טובה
למה לא להיות נחמד ולנסות לעודד אותה?
לא נחמד אחי
שואל השאלה:
אני מנסה לעודד אותה 5 חודשים רצוף, נמאס לי מזה כבר, היא רק בוכה לי בלי סוף.
אנונימי
מצטערת על התשובה הזאת, אני מבינה שטעיתי.
אנונימית
מה מחורבן הוא אומר לך 5 חודש הוא מנסה לעזור לה מה הוא פסיכולוג שתלך למי שזה העבודה שלו
מה אתם רוצים ממנו? תעשו לי טובה גם אתם הייתם מגיבים בדיוק כמוהו אם מישהי הייתה חופרת לכם ועוד חצי שנה כבר
אז די לזיין תשכל
ולדעתי פשוט תתחיל להתרחק ממנה ואל תענה.
מינוסים בואו אליי
אנונימית
כשזה מגיע למצב כזה, עדיף שלא תענה ותנסה להתרחק לאט לאט. זה קשה לשמוע כל כך הרבה קיטורים ותלונות. בהחלט יש קשיים בחיים, וחא הכל טוב אבל הדיכאון שלה משפיע גם עליך. שתנסה ללכת לעזרה מקצועית שיותר מבינה בתחום. ממש יפה מצידך שניסית לעודד אותה, אבל כנראה שהיא צריכה יותר מזה, והיא פנתה אליך כדי שתשמע אותה.
שואל השאלה:
אויש סתמו כבר לא ביקשתי דעה על איזה בן אדם אני, אם אין לכם מה לענות לי על התשובה סתמו, תודה. לא מתאים לי קשר עם מישהי שרק בוכה לי שהיא בדיכאון כאילו אני פסיכולוג ומדכאת אותי עם הדיכאון שלה כשגם אני בן אדם וגם לי יש קשיים ודיכאונות.
אנונימי
צודק - אני מצטערת על התשובה הקודמת שלי. אגב, העליתי אותה לפני שראיתי את מה שכתבת על זה שאתה מנסה לעזור לה הרבה זמן. סליחה.
אנונימית
וואו מרושע...
אנונימית
מכירה את ההרגשה הייתה איתי מישהי בצבא שחפרה על החיים הרעים שלה ולא ניסתה להקשיב לי אף פעם, כאילו אני חברה פסיכוליגית שלה.
תפסיק לדבר איתה ותסנן אותה היא כבר תבין את הרמז, כל מי שעשה מינוסים כשמנסים לעודד בנאדם כזה הם צמאים לצומי עוד יותר.
אנונימית
וואלה, התגובה הזאת בטוח תגרום לכמה אנשים דכאוניים להסתגר
תפנה אותה לפסיכולוג
מכיר את זה. מבין אותך. אני לא חושב שיש דרך נחמדה לעצור את זה לצערי חוץ מלנתק קשר.. בהצלחה ואם אתה מוצא דרך טובה יותר תשתמש בה ותספר לי עליה
הייתה לי גם חברה כזאת ופשוט הסברתי לה שאני כבר לא יכולה לספוג את כל החרא שעובר עליה ושכשאני מנסה לעזור היא לא מקשיבה אפילו אז אמרתי שזה מפריע לי ומשפיע עלי ביום יום ואני לא רוצה את הקשר הזה יותר.. (רק במילים טיפה יותר עדינות חח) ואז ניתקנו קשר ואחרי כמה חודשים חזרנו לדבר שוב אבל הפעם היא לא קודחת לי בראש 24/7..
אנונימית
מהדרך שבה ניסחת את השאלה אני חושב שבאמת עדיף שלא תעזור לה, זאת לא ביקורת, אתה פשוט לא מבין אותה ולא יודע לעזור לה, בכל אופן אתה יכול להגיד לה באופן ישיר שקשה לך לעזור ושאתה לא מבין אותה.
תגיד לה בעדינות שאינך יכול לעזור לאדם שלא רוצה לעזור לעצמו, זו דילמה אבל אם זה מקשה עליך יותר, אולי תיקח הפסקה. אני גם מתמודדת בלעזור לאדם שלא רוצה עזרה, קשה לי לשפוט אותך ואותה. לפעמים דיכאון של אחרים יכול גם לדכא אותך. אם זה מעבר לכוחות שלך אז תעשה הפסקה.
בוא נדכא אותה עוד יותר, מה נראה לה בכלל שהיא מרגישה רע?
אנונימית
ממה היא בדיכאון?
תיראה אותה בתור סמים כשניכנסים לזה מאוד קשה לצאת מי זה היא תיהיה עוד יותר בדיכאון אי פשוט הייתי אומר ככה "תקשיבי עד לפה שמעתי את כל מה שיש לך להגיד ןנימאס לי אני הכי ישמח לדבר איתך על דברים שהם לא דיכאון ולהנות" ובתכלס זה יעשה טוב לשתי הצדדים.
ולשאר התגובות גם אתם הייתם רוצים לצאת מי זה בן אדם לא צריך כל החיים להיות עצוב ולבכות תיראו איזה בן אדם למופת שעוד שולח פה שאלה כי הוא יעשה הכול כדאי לא לפגוע בה אנשים אחרים היו אומרים לה תבכי לבד וחוסמים אותה נו באמת
אנונימי
אי אפשר לשפוט אותה או אותו, זה קשה מאוד לעזור לאדם שלא רוצה עזרה, זה לפעמים מתיש ולוקח ממך כוחות, הוא יכול לנסות לעזור לה כמה שהוא יכול אבל זה די קשה שהיא מורידה את עצמה למטה, והוא ניסה כמה שאפשר, אבל הוא מותש מזה, אין הכוונה לעזוב אותה. פשוט הוא לא יכול לעזור לאדם שלא רוצה עזרה, הוא ניסה מספיק והיא לא רוצה עזרה או לעזור לעצמה, ברגע שהיא תרצה עזרה באמת הוא יוכל לעזור לה, אני לא מאשימה אותה ואותו, זה מצב קשה, מה לעשות שקשה מאוד לעזור לאדם שלא רוצה עזרה, צר לי עליה ואני הייתי רוצה שהוא יעזור לה וימשיך, אבל הוא עייף מזה. הוא יכול לדבר אתה על דברים אחרים, לתת לה הרגשה שהיא רגילה
היא צריכה תמיכה ועזרה אני מבין אותה הכי בעולם כי גם אני הייתי בדיכאון ואני בדרך לצאת ממנו לגמרי ואין לכם מושג כמה זה קשה לבן אדם יום יומי לחוות את זה את המחשבות האלה יום יום של להתאבד שאף אחד לא אוהב אותך שאתה מיותר בעולם ושדימוי עצמי נמוך אין לכם מושג בכלל מה זה לעבור את זה... זה מאוד מאוד קשה זה יותר כאב מלחתוך רגל ואני מבין שזה קשה גם יש לי פה חברה ממש טובה שאנחנו ממש התחברנו ואנחנו מספרים הכל אחד לשנייה ושאני הייתי בדיכאון היא הראתה חיבה כלפיי ועודדתה אותי וחיזקה אותי וכן גם בערך חודשיים שלוש ככה והיום אני במקום אחר וזה גם בזכותה בן אדם שבדיכאון צריך להרגיש שמישהו אוהב אותו ורוצה בחברותו כי שבן אדם בדיכאון יודע ומרגיש שאין מישהו בעולם שאוהב אותו ורוצה אותו הוא מתאבד המקרי התאבדיות שאתם שומעים בטלוויזה אולי תבינו מעבר לבכי של שתי דקות ןלעבור הלאה ולהבין מה זה בן אדם שקשה לו וחרא לו בחיים ושהוא כבר רוצה למות
נכון, אבל לפעמים יש אנשים שלא רוצה עזרה או שיעזרו להם וזה מקשה על אחרים לעזור להם כלל שאנשים שוקעים בזה יותר מדי, קשה לעזור להם,. בלי לפגוע באנשים בדיכאון, אני הכי בעד לעזור ולתמוך, יש מקרים קלים שקל לעזור ולתמוך, שאנשים כן רוצים עזרה באמת ועושים את זה, יש מקרים קשים שאחרים שוקעים בזה יותר מדי וקשה להם להשתחרר מזה ולא רוצים עזרה. ובמקרים האלה, זה נהיה אתגר וקושי לעזור לאנשים כאלה, שלא רוצים עזרה, צריך המון סבלנות וכל זה ולא תמיד מצליחים, לפעמים נדבקים מזה וגם הופכים להיות בדיכאון. וזה לא פשוט לעזור, לעזור לאנשים כאלה זה לא תמיד פשוט כמו זה לא פשוט לאנשים בדיכאון קשה לעשות דברים, לא תמיד מצליחים לעזור. קשה לשפוט את הבן אדם ששאל את זה וגם את חברה שלו, אתם יכולים לכעוס עליו ולומר לו תתמוך בה ואתם צודקים, אבל לפעמים זה קשה מדי שאדם שקוע בזה ומי שמנסה לעזור כבר לא יודע מה לעשות, אני הייתי במצבים שלא ידעתי מה לעשות שהייתי צריכה לעזור לכמה אנשים בדיכאון פה להתגבר על זה, היו מקרים שדי הצלחתי וחלק פחות. וטוב, המקרים האחרים היו קשים ומאתגרים יותר וממש לא ידעתי מה לעשות שהייתי צריכה עזרה מאנשים שיעזרו לי לעזור לאותם אנשים שאני מנסה לעזור להם, זה קשה, זה לא פשוט כמו שאומרים פה, לפעמים האדם בדיכאון שקוע בזה יותר מדי שאתה לא יודע מה לעשות או לומר לו, שהוא יותר מדי בדיכאון, שום דבר שתגיד לו לא יעזור, ומה שצריך לעשות זה לתת לזמן לעשות את שלו. אני גם לא שופטת אותה, גם לה קשה, קשה להיות בשני הצדדים, זה שמנסה לעזור וזו שעוברת את זה. אני ניסיתי לעזור למישהי שהייתה בדיכאון לפני כמה זמן, והיא הלכה למוסד ומתה שם, וזה היה לא פשוט, היה לי קשה ומתיש, ואני נלחמתי עליה וניסיתי הכול, אבל היא פשוט לא רצתה עזרה, יותר קל לעזור למי שכן רוצה באמת עזרה, הכי קשה זה לעזור לאדם שלא רוצה עזרה, וצריך המון סבלנות, יש אנשים שיכולים ויש כאלה שזה לוקח המון כוחות נפש וגם הם מרגישים שנגמר להם הכוח ושהם עוברים להיות גם בדיכאון, כי זה מתיש ושואב ממך את הכוחות.
מי אמר שהיא לא רוצה עזרה? מי אמר שהם לא רוצים עזרה? קודם כל צריך לעטוף אותם באהבה וחום ואחר כך להטיף להם מה לעשות ולחשוב את עצמכם מינימום פסיכולוגים
יש חלק שהם בדיכאון קשה, הם רוצים עזרה אבל הדיכאון גורם להם לוותר, בסדר אתה צודק אבל הניסיון אינו פשוט למי שמנסה לעזור. כל אחד ומה שהוא מסוגל לעשות. אני לא חושבת שאני פסיכולוגית, פשוט יש כאלה שלא מצליחים להתגבר על הדיכאון, אמרתי שאני לא שופטת אותה או את שואל השאלה, זה מצב קשה, הבן אדם ניסה כמה פעמים, גם לו קשה לעזור לה, הוא ניסה ועשה ותמך, אבל זה לא תמיד השפיע, זה לא תמיד פשוט לעזור לאנשים בדיכאון כמו שזה לא תמיד פשוט לאדם בדיכאון להתגבר עליו, זה פשוט מתיש גם.
פשוט תנתק קשר.
מבינה אותך, זה חופר.
אני הייתי מנתקת, פשוט מתרחקת ומראה לה לאט לאט שלא אכפת לי.
תקשיב ילדה כזאת כנראה נורא רגישה ונורא קשה לה.. אני מבינה שזה כבר לא מתאים לך הקשר אבל לפי דעתי אתה צריך לסיים את זה יפה.. תגיד לה שאתה מבין שקשה לה ושקע לה אבל שאין לך כבר כל כך איך לעזור לה ושאתה לא יודע מה לעשות. שכבר 5 חודשים אתה מנסה לעזור לה והיא רק ממשיכה לחשוב על הרע ושאתה לא מוצא טעם בכל העיניין הזה אבל שזה לא קשור אליה. תנסה להגיד לה את זה בעדינות. לפי דעתי פשוט לנתק את בקשר מאוד יפגע בה ואני די בטוחה שאתה לא רוצה שזה מה שיקרה... בהצלחה
פעם הבאה שאתם מדברים תגיד לה שאתה חושב שהיא צריכה ללכת לפסיכולוג לדבר איתו על הכל
תגיד לה שכדאי לה לפנות לעזרה מקצועית, שחבר זה לא פסיכולוג, בעדינות, שלא תפגע יותר מדי.
היא צריכה בכל זאת לשמוע את האמת.
ואתה מדליק אותי
אנונימית
אני מבינה אותך גם אני כזאת וכן לפעמים זה כבר נמאס אבל מסכנה אם אתה היחיד שהיא מרגישה פתוחה בפניו?! לפחות תעשה את זה בעדין ותדבר איתה אבל ביבש ואם היא תשאל מה קרה תגיד שאתה עסוק עד שלאט לאט היא תביו את הרמז ותבין שאין לה מה להתייעץ איתך
אל תחשבו שמה שאמרתי היה משהו רע, לפעמים זה קשה לעזור לאנשים. זה לא פשוט. "נכון, אבל לפעמים יש אנשים שלא רוצה עזרה או שיעזרו להם וזה מקשה על אחרים לעזור להם כלל שאנשים שוקעים בזה יותר מדי, קשה לעזור להם,. בלי לפגוע באנשים בדיכאון, אני הכי בעד לעזור ולתמוך, יש מקרים קלים שקל לעזור ולתמוך, שאנשים כן רוצים עזרה באמת ועושים את זה, יש מקרים קשים שאחרים שוקעים בזה יותר מדי וקשה להם להשתחרר מזה ולא רוצים עזרה. ובמקרים האלה, זה נהיה אתגר וקושי לעזור לאנשים כאלה, שלא רוצים עזרה, צריך המון סבלנות וכל זה ולא תמיד מצליחים, לפעמים נדבקים מזה וגם הופכים להיות בדיכאון. וזה לא פשוט לעזור, לעזור לאנשים כאלה זה לא תמיד פשוט כמו זה לא פשוט לאנשים בדיכאון קשה לעשות דברים, לא תמיד מצליחים לעזור. קשה לשפוט את הבן אדם ששאל את זה וגם את חברה שלו, אתם יכולים לכעוס עליו ולומר לו תתמוך בה ואתם צודקים, אבל לפעמים זה קשה מדי שאדם שקוע בזה ומי שמנסה לעזור כבר לא יודע מה לעשות, אני הייתי במצבים שלא ידעתי מה לעשות שהייתי צריכה לעזור לכמה אנשים בדיכאון פה להתגבר על זה, היו מקרים שדי הצלחתי וחלק פחות. וטוב, המקרים האחרים היו קשים ומאתגרים יותר וממש לא ידעתי מה לעשות שהייתי צריכה עזרה מאנשים שיעזרו לי לעזור לאותם אנשים שאני מנסה לעזור להם, זה קשה, זה לא פשוט כמו שאומרים פה, לפעמים האדם בדיכאון שקוע בזה יותר מדי שאתה לא יודע מה לעשות או לומר לו, שהוא יותר מדי בדיכאון, שום דבר שתגיד לו לא יעזור, ומה שצריך לעשות זה לתת לזמן לעשות את שלו. אני גם לא שופטת אותה, גם לה קשה, קשה להיות בשני הצדדים, זה שמנסה לעזור וזו שעוברת את זה. אני ניסיתי לעזור למישהי שהייתה בדיכאון לפני כמה זמן, והיא הלכה למוסד ומתה שם, וזה היה לא פשוט, היה לי קשה ומתיש, ואני נלחמתי עליה וניסיתי הכול, אבל היא פשוט לא רצתה עזרה, יותר קל לעזור למי שכן רוצה באמת עזרה, הכי קשה זה לעזור לאדם שלא רוצה עזרה, וצריך המון סבלנות, יש אנשים שיכולים ויש כאלה שזה לוקח המון כוחות נפש וגם הם מרגישים שנגמר להם הכוח ושהם עוברים להיות גם בדיכאון, כי זה מתיש ושואב ממך את הכוחות." אם מה שאמרתי פגע במישהו פה, אז סליחה אבל ככה אני חושבת עד שיוכח לי אחרת, נתקלתי פה בכמה שהיה לי קשה מאוד לעזור להם. זה לא היה קל, נכון לעכשיו שאני מנסה לעזור למישהי לעבור את זה, אי אפשר לעזור למי שלא רוצה עזרה. זה פשוט אבוד. מניסיון שלי ואולי לא היו לי הכלים לעזור וכל זה. פשוט תבינו שגם לעזור לאדם שנמצא בדיכאון זמן רב מדי נהיה קשה יותר למי שמנסה לעזור לו.
לפעמים אנחנו פוגשים אנשים שצריכים רק שאנחנו נקשיב להם, רק שאנחנו נכיל אותם, רק שאנחנו נתמוך בהם ונאהב בהם. אז ככה - אם הקשר בינכם מעולם לא היה הדדי, והבחורה רק לוקחת. הגיע הזמן לנתק את הקשר, לומר לה שהיא כנראה זקוקה לעזרה מקצועית ושאתה ניסית לעזור לה מכל הלב - אבל אתה לא איש מקצוע. אתה יכול לומר לה שאתה מאחל לה שהיא תצליח - אבל אם הקשיים שלה כאלו רחבים, אתה לא מסוגל לעזור לה והיא חייבת לפנות לאיש מקצוע. ושהיא יכולה להתחיל ביועצת. במקביל, חשוב שתנתק איתה קשר באופן הדרגתי, את הזמן שלכם לשיחות ארוכות תקצץ ותלך כשיתאים לך בתרוץ כזה ואחר. היא חייבת להבין שחברים אינם פסיכולוגים, אינם המקום לניצול רגשי ולקשר שאינו הדדי. הצדק איתך
נראלי שאני אותה אחת שאתה רוצה לנתק ממנה את הקשר... מצטערת שחפרתי עד כמה החיים שלי בזבל.. אל תדאג השאלה עשתה לך את החיים קלים יותר. לא תצטרך תחשוב על דרך לנתק ממני קשר :)
אנונימית
אני רוצה לומר שהכוונה לא הייתה בשביל לפגוע במישהו, פשוט זה המצב ואי אפשר לעזור למי שלא רוצה עזרה. אז סליחה אם זה פגע במישהו פה או מישהי:\