6 תשובות
שלום,
הפעולה הזו הוגדרה,
שאיננה חוקית. נראה, שהאפשרות הזו בוטלה, כי היא הטעיה. מעין התחזות, או מסירת פרטים כוזבים. יתכן אף פלילית.
מקסימום אתה יכול לחסום השיחה.
חבר טוב מומחה סטיפס
יש תוכנה בשם Fake caller ID
לשאלתך. התחזות לאחר, ומצג שוא הינן עבירות פליליות, שכרוכות גם בהטרדה. ידיעותי הן מהתחום הפלילי. הצד הנפגע עשוי גם לתבוע פיצוי כספי מהמתחזה.
" מאמר חשוב ומעניין שסוקר את חוקיותן של האפליקציות לזיוף שיחות והודעות:
"אם חשבתם שההודעות והשיחות שיוצאות מהטלפון שלכם בטוחות לחלוטין, כדאי שתדעו שהזמנים משתנים. בשנים האחרונות יצאו לשוק אפליקציות חדשות לסלולארי שמאפשרות למוריד אותן להתחזות אליכם, כלומר לשלוח מהנייד שלו הודעות ולבצע שיחות תחת מספר הטלפון שלכם. לעיתים קרובות נעשה שימוש זדוני באפליקציות, למשל לצורך הטרדות, איומים או קבלת דבר במרמה, ואתם הכתובת הראשונה שאליה יגיעו החוקרים. במידה שהסתבכתם על לא עוול בכפכם תמצאו כי הוכחת החפות איננה קלה ומהירה. על מנת להשתחרר מהעול ולהשיב את חייכם למסלולם עליכם לנקוט במספר פעולות, כשבראש ובראשונה יש לפנות לעורך דין פלילי בעל הבנה מעמיקה בתחום. עו"ד אסף דוק מסביר אודות חוקיותן של האפליקציות לזיוף שיחות והודעות וכן מה יכול לעשות אדם כאשר הוא מוצא עצמו קורבן לתרמית ולעוקץ שנעשו באמצעותן.

אפליקציות לזיוף שיחות, הודעות ומיקום גיאוגרפי - תסבוכת חמורה ומאוד לא נעימה

לא מעט אנשים כבר מצאו את עצמם מוזמנים לחקירת משטרה ונתונים להליכים פליליים על לא עוול בכפם, לאחר שפלוני התחזה, הטריד ואיים תחת מספר הטלפון שלהם. לכאורה מדובר בעניין שאמור להתברר בפשטות ובמהירות, שכן מה לכם ולביצוע מעשים שכאלו? לצערנו, הדברים אינם כה פשוטים. מבחינתה של המשטרה בוצעו עבירות פליליות תוך שימוש בטלפון שלכם ואפילו בשמכם, כך שאתם החשודים המרכזיים וההליך מכוון לאסוף ראיות ולבנות את התיק נגדכם. אמנם, את החפות ניתן להתחיל להוכיח על ידי קבלת כתובת ה- I.P ממנה בוצעו הפעולות, אך במציאות המשטרה אינה ממהרת לברר את הכתובת שכן מדובר בהליך ארוך ומורכב מבחינה משפטית. זאת, בשעה שלמול החוקרים עומדות ראיות "ברורות כשמש" לביצוע העבירות על ידיכם. לכן, מלבד פנייה מהירה אל עורך דין פלילי, עליכם לדרוש כי החוקרים לא יסתפקו בהוצאות ההודעות והפרטים שנמסרו מטעם המתלונן, אלא יבררו גם את כתובת ה- I.P ממנה נעשו הפעולות.

מהן אפליקציות התחזות?

ראשיתן של אפליקציות ההתחזות טמונה בגימיק משעשע לכאורה, כלומר באותן אפליקציות המאפשרות לשנות את קולו של הדובר בטלפון וכך "לעבוד" על חברים ומכרים. ואולם, כבר באפליקציות הראשונות ידעו עבריינים לעשות שימוש לצורך הסוואת קולם ולביצוע הטרדות, התחזויות ואיומים מבלי לחשוף את זהותם. מטבע הדברים, בתחום הביטחוני טכנולוגיות מעין אלו כבר מצויות בשימוש שנים רבות, ובהדרגה התפתחו אפליקציות מתוחכמות וזדוניות יותר המאפשרות שליחת הודעות, קיום שיחות תחת מספר אחר ואפילו זיוף של מיקומכם הגיאוגרפי (GPS). בימינו כבר קיימות לא מעט אפליקציות שכאלו, שלמרבה הצער ניתנות להורדה בקלות מהחנויות המקוונות של אפל ואנדרואיד.

דוגמא אחת מיני רבות

על מנת לסבר את האוזן נביא כדוגמא את אפליקציית CallsFreeCalls, שכל אדם בעל ידע מינימאלי בתפעול הסלולארי יכול להפעילה. לאחר ההורדה מהחנות, כל שצריך לעשות הוא להפעיל את האפליקציה ולרשום את מספר הטלפון שאליו רוצים להתחזות, ומכאן והלאה השיחה תיעשה תחת המספר שצוין. יתר על כן, אם המתחזה מכיר את האדם שאליו הוא מתקשר, ביכולתו גם לרשום מספר המופיע ברשימת אנשי הקשר. במקרה זה, השיחה תתקבל לא רק תחת המספר אלא גם עם התמונה וכל פרט אחר. לאנשים מהשורה אולי קשה להבין כיצד ניתן לעשות שימוש פלילי באפליקציה, אך הן רבות ומגוונות. דוגמא פשוטה היא של מתחזה שמעוניין לפגוע באדם אחר המצוי בהליכי גירושין, ובעזרת האפליקציה מבצע התקשרויות חוזרות ונשנות אל זוגתו תוך השמעת איומים, התנשפויות או שתיקות. מכאן והלאה קצרה הדרך להוצאת צו הרחקה, לחקירת משטרה, לאישום בהטרדה באמצעות מתקן בזק ולהליך פלילי. מלבד חומרת ההליכים בפני עצמם עלולות להיות להם השלכות שליליות ביותר על יכולתו של האדם להיפגש כעת עם ילדיו, על הליכי הגירושין הנוכחיים והשלכותיהם העתידיות.

אפליקציות דומות נוספות המאפשרות זיוף שיחות והודעות של אחרים:

1. FAKE CALL & SMS APK
2. FAKEMYI
3. CALLER ID FAKER

הטרדה באמצעות מתקן בזק

אחת העבירות בהן עלול להיות מואשם אותו אדם תמים מהדוגמא שלעיל, היא הטרדה באמצעות מתקן בזק. מדובר בעבירה המוגדרת בסעיף 30 לחוק התקשורת משנת 1982, כעשיית שימוש במתקן בזק (כולל טלפון סלולארי) בצורה העשויה לעורר פחד, פגיעה, הטרדה, רוגז שלא כדין או חרדה. כנגד חשוד בעבירה זו עשוי בית המשפט להוציא צו למניעת הטרדה מאיימת, הכולל מגבלות חמורות כגון איסור על הימצאות בקרבת בית המגורים של המוטרד, רכבו, מקום לימודיו, עבודתו או כל מקום אחר שהוא נוהג לשהות בו. זאת, לצד איסורים נוספים כדוגמת נשיאת נשק או ניסיון ליצור קשר עם המוטרד בכל צורה שהיא. ואם לא די בכך, נפתחת חקירת משטרה בגין עבירה פלילית שעונשה עלול להגיע עד ל- 3 שנות מאסר..

התחזות כאדם אחר

העבירה שעומדת בבסיס הפעולות המתוארות לעיל מכונה התחזות לאדם אחר, כאשר מטרתה היא להסתיר את הזהות והכוונות האמיתיות. בעבירה זו עוסק סעיף 441 לחוק העונשין שקובע בגינה עונש מקסימאלי בן 3 שנות מאסר, ואף עשויים להצטרף אליה אישומים נוספים, למשל במידה שבוצעה כדי להשיג דבר במרמה. בד בבד עם ההתפתחויות הטכנולוגיות והפלטפורמות השונות שברשת האינטרנט, התגברה מאוד תופעת ההתחזות תוך הצגת פרטים שגויים הקשורים בזהות האדם. העושה שימוש באפליקציות התחזות מועד לאישומים פליליים אלו, אך עד שתתברר האמת גם האדם שאליו מתחזים - במידה ונמסרו בשמו פרטים שקריים.
חבר טוב מומחה סטיפס
נ. ב. קיימים אמצעים לאיתור המתקשר, בכל מקרה. למשטרת ישראל מחלקת סייבר, הפועלים גם בתחום זה. ממוחות הטובים בתחום.
חבר טוב מומחה סטיפס
אולי זה
אנונימי
שואל השאלה:
להתקשר ממספר אחר
אנונימי
באותו הנושא: