4 תשובות
בצפון קוריאה יש דיקטטורה
בדרום לא
צפון קוריאה ענייה
דרום קוריאה ממש עשירה.
הדיקטטורה והזכויות
דיקטטורה קיצונית בבצפון
בדרום יש יותר זכיות וזה דימוקרטיה
כעיקרון יש כמה הבדלים מהותיים בין קוריאה הצפונית לדרומית-
א- צורת השלטון. בדרום קוריאה צורת השלטון היא דמוקרטיה נשיאותית, יש בחירות ויש גם אפשרות להפיל את הנשיא המכהן, כמו שקרה לא ממזמן עם הנשיאה הקודמת שלהם, הנשיאה פארק שנחשדה בשחיתות והופלה מהשלטון. לעומת זאת צפון קוריאה היא דיקטטורה בעלת צורת שלטון מונרכי אבסולוטי ובעל מפלגה אחת ויחידה שהיא מפלגת פועלים קומונסיטית. השליט המכהן עולה לשלטון בזכות זה שהוא נולד לשושלת קים והוא נשאר בתפקיד עד יום מותו כמו השליטים הקודמים, קים איל סונג קים ג'ונג איל, וככל הנראה גם השליט המכהן קים ג'ונג און.
ב- תרבות ושפה. במהלך יותר משישים שנים של בידוד צפון קוריאה פיתחה תרבות שונה מהתרבות הדרום קוריאנית, תרבות שסובבת סביב המנהיג העליון ושושלת קים בעוד שדרום קוריאה בעלת תרבות יותר אינדיבידואלית כתוצאה מהמשטר הדמוקרטי. במהלך השנים האלו הניב הצפון קוריאני השתנה מהדרום קוריאני ולמרות הדימיון הרב, יש הרבה מילים בניבב הדרום קוריאי שצפון קוריאני לא יבין ולהיפך.
ג- צורת חיים. במהלך השנים צורת החיים ואורח החיים שונו לרעה בצורה דרסטית בצפון קוריאה בעיקר לאחר הרעב הגדול של שנות התשעים כתוצאה מנפילת ברית המועצות. כיום ישנן טענות רבות בקהילה הבינ"ל על הפרות של זכויות אדם בסיסיות של אזרחי הצפון בידי הממשל שככל הנראה יצר מחנות ריכוז ועבודה לאסירים הפוליטיים שבו.
ד- מעמדות. בצפון קוריאה ביום היוולדו של הצפון קוריאני הטיפוסי הוא מקבל מעמד בהתאם להיסטוריה המשפחתית שלו ביחס לשלטון כאשר אלו שהיו נאמנים לקים איל סונג במהלך מלחמת קוריאה או לפני כן זוכים למעמד גבוה שעוזר להם ללכת לאוניברסיטה ולקבל זכויות חברתיות אחרות, ואלו שנלחמו לצד הדרום קוריאנים או שאחד מבני המשפחה ערק לדרום קוריאה או לסין על מנת לקבל רמת חיים טובה יותר במהלך השנים מקבלים מעמד נמוך שמקבל זכויות מועטות, לא מורשה ללכת לאוניברסיטה (למרות שבשנים האחרונות רפורמות כלכליות אפשרו לחלק מבני המעמד הזה ללכת ללמוד באוניברסיטה) ונמצא תחת מעקב תמידי מצד השלטון מחשש לחוסר נאמנות, המעמדות האלו הם תמידיים וכשאתה חלק ממעמד מסוים אתה יכול רק לרדת במעמד ואף פעם לא לעלות.
זה פחות או יותר מה שאני יודע אבל יש עוד הרבה הבדלים בין קוריאה הצפונית לדרומית מבחינה כלכלית ומבחינה פוליטית ותרבותית.