56 תשובות
אבולוציה
שואל השאלה:
תוכל להסביר לי זאת במילים?
מה הכוונה אבולוציה?
מה התפתח ממה?
אנונימי
אבולוציה, קוף שהתפתח
מחלקיקים שיתפתחו וגדלו
תקשיב אני גם אדם מאמין אבל אני חושבת שהשיחה הזו מיותרת.. אנשים פה ימשיכו להאמין במה שהם מאמינים וזה בסדר כמו שאומרים איש איש באומנתו יחיה וזה הכול
אנונימית
שואל השאלה:
תשובה שענתה קוף - איך הגיע הקוף הראשון לעולם?
לתשובה שענתה חלקיקים שהתפתחו, מה הכוונה חלקיקים? תאים חיים? איך הם התפתחו לכדי אדם שלם?
אנונימי
שואל השאלה:
אנונימי - אני לא מחפש לשנות אמונה של אף אחד, אני רק רוצה ללמוד את דעותיו של הצד השני, מותר לי?
אנונימי
היקום נוצר לפני כ-14 מליארד שנה במפץ הגדול. אירוע בסדר גודל כזה הינו קשה לדמיין, משום שלא היה חומר, אלא רק אנרגיה. המון אנרגיה שהיתה מרוכזת בנקודה אחת. עד שלפתע האנרגיה התפרצה והחלקיקים הראשונים נוצרו. היקום בשלב זה החל להתפשט במהירות אדירה ועוד ועוד חלקיקים נוצרו והתקבצו לאטומים.

כאשר האטומים החלו ליצור צברים ולמשוך עוד ועוד אטומים נוצרו הכוכבים. הכוכבים הראשונים היו מאוד גדולים ובערו זמן קצר יחסית (כ-3 מליון שנים בערך). לאחר שסיימו לבעור התפוצצו בסופרנובה אדירה. במהלך העירתם, התלכדו האטומים בליבה לאטומים כבדים יותר (איחוי גרעיני), ובעת הסופרנובות הגדולות התפזרו האטומים הכבדים ברחבי היקום ועזרו ליצור כוכבים חדשים. עם השנים הכוכבים יצרו קבוצות שיצרו גלקסיות שיצרו צבירי גלקסיות.
נוצרו אטומים שמהם נוצרו חיידקים וכך לאט לאט הקוף התחיל להתפתח מהחיידקים
ממליצה לך לראות את זה. זה מתאר את האבולוציה ואת התפתחות העולם מחלקיקים ועד לימינו.
זו באמת שאלה קשה, אני אתאיסטית אבל לא, אין לי מושג מאיפה בא האדם. והאמת היא שלאף אחד אין מושג אלו סתם השערות פרועות. אם הייתי צריכה להמר על אחת מהדרכים לבריאת העולם הייתי מהמרת על המפץ הגדול זה פשוט נשמע לי הדרך הכי הגיונית למרות שגם בה אני לא מאמינה.
אנונימית
הכל מתפתח מאטום אחד שהתחלק לשניים ולארבע ולשמונה וכו'
כמו שהאטום הראשון התפתח לשניים ואז השניים לארבע ככה גם חיות אין דבר כזה חיה ראשונה, כולם התפתחו ביחד ואתה שואל מאיפה האטום הראשון? נס, הצטברות של כימיקלים.
שואל השאלה:
פתאל על הזמן - תודה על התשובה... אבל אתה לא חושב שחסרים בה קצת הרבה פרטים?
זה קל לומר שהיתה אנרגיה שהתפוצצה ונוצרו אטומים ונוצרו חיידקים ונוצרו קופים, אבל - מאיפה הגיעה האנרגיה הזו לשם? מה גרם לה פתאום להתפוצץ? איך "נוצרו" אטומים יש מאין? איך הם "התלכדו" לכדי כוכבים שהתפוצצו ויצרו כוכבים נוספים שהתפוצצו שוב ויצרו את הגלקסיות המוכרות לנו כיום? איך מחומר נוצר יצור חי כמו חיידק שממנו התפתחו הקופים ומהם האדם? כך על פי טענתך.
אנונימי
שואל השאלה:
אלשקה פילמשקה - את אמרת נס? את יודעת מה משמעותה של המילה? נס זה בעצם התערבות של כוח עליון שאנו לא יכולים להסביר בצורה מדעית. את עדיין עומדת בדעתך שנס יצר את האטום הראשון?
אנונימי
אתה יודע שמהפעם הראשונה שראתה לוקח סם, במוח שלך מתפתחים עצבים שקולטים את אותו הסם? והסם הזה כבר בדינאי כלומר לילד שלך גם יהיה את הקולטנים של הסם, זה לא רע וזה לא טוב אבל הינה משהו פשוט שינה את הדי נאי של האדם.
שואל השאלה:
לא הבנתי איך זה קשור^
אנונימי
טום - אם היית קורא את התגובות היית רואה ששאלתי את זה כבר.
כי אתה שואל איך קוף התפתח לאדם, בתכלס כל הקוף והדג והאדם והוואטבר זה רק שמות לחיות, כולנו התפתחנו מדבר אחד אבל בתכלס כולנו חיות וכולנו דומים, כל חיה דומה איכשהו לחיה אחרת מהליוויתן עד החרק הקטן, יש להם משהו דומה, יש להם 2 עיניים הם צריכים לנשום, לאכול, להתקיים.
כל מה ששינה אותנו זה הסביבה,
אני אתן לך דוגמא אחת לזה שסביבה משנה את ההרכב של האדם,
היו קופים שעירים, אותם קופים התחילו לצאת מהמהרות איפה שהם חיו ולצוד אוכל, לא היו עצים בסביבה שלהם והם כל היום היו בשמש, עם הזמן הם התחילו להקריח והצאצים התחילו להוולד עם פחות שיער, וככה תקח כל דבר שיש אצלינו בגוף ותשווה אצל בעלי החיים אחרים ותחשוב איך זה קרה,
אבל אני לא מבינה למה אתה שואל אם אתה מאמין, הרי זה לא מה שגירום לך לא להאמין יותר, כל אחד יאמין במה שהוא ירצה...
שואל השאלה:
לשתי התגובות האחרונות - אני רוצה ללמוד את הדעות של הצד השני, וכתבתי את זה כבר.
יש לי שאלות ואני מחפש תשובות - אם אתם לא יכולים לענות לי אתם בהחלט לא חייבים.

אלשקה - עדיין לא הסברת לי איך התפתח החלקיק הראשון, ולא איך נוצר משהו חי מחומר דומם.
אנונימי
שאלה ממש חכמה לדיון מרתק ממש ממש מעניין אני מאמינה
והדיון ממש ממש מהמם (גם לא היו תגובות מכוערות וכאלו)
שאפו
החלקיק הראשון? תן לי להגיד לך, אף אחד לא יודע, *אף אחד*
כן אתה יכול לומר שכאן המדע לא יודע ואתה יכול לומר שהינה הם נתקעו אז הינה הוכחה שיש אלוהים, פשוט עוד לא מצאו את התשובה, את הדרך ואת הסיבה לאיך הכל קרה, המדענים לא יודעת הכל אני מבטיחה שלך שאין מישהו שיודע איך הכל הכל הכל נוצר.
מישהו יכו ללהסביר לי איך מאטומים יכולים להתפתח חיידקים?
בדיוק^ אני ממליצה לשנפסיק עם זה אפילו שזה מתורבת.. זה לא לעיניין.
בדיוק^ אני ממליצה שנפסיק עם זה אפילו שזה מתורבת.. זה לא לעיניין.
שואל השאלה:
ש. ס. א. אם יש לך משהו לומר בנוגע לדיון את מוזמנת לומר, כל הוכחה בעד או נגד אלוקים - זה המקום.
אנונימי
פעם שמעתי שמי שאינו מאמין הוא בעצם המאמין הגדול ביותר. כיון שזה בעצם קשה מאוד לא להאמין וכל ''ההסברים'' נשמעים הרבה יותר הזויים ומופרכים מאשר אמונה באלוקים ובכח עליון אפילו למי שלא מאמין.
אנונימית
על פי האבולוציה מינים לא נוצרים על ידי צאצא ראשון סתם ככה ביום בהיר אחד שפשוט ממשיך את הדור שלו וגם אם מדובר באדם שהתפתח מקוף- מדובר בתהליך הדרגתי מאוד שכולל הרבה שלבי ביניים של מיני וסוגי בני אדם שונים ואין ממש אדם מוגדר אחד שהוא האדם הראשון וככה לגבי כל המינים של בעלי החיים בעקבות הברירה הטבעית.. שלחו לך סרטונים וגם הסבירו לך איך התפתחה האבולוציה מיצורים פחות מורכבים ליותר ויותר מורכבים במשך מיליוני השנים ולכן לא אפרט יותר מדי, רק אגיד שבעיניי זה הרבה יותר הגיוני מזה שנוצר בבת אחת היצור השלם והמוגמר כפי שאנחנו מכירים אותו היום במלוא מורכבותו ולא לאחר שלבים הדרגתיים של כל כך הרבה שנים. חוץ מזה גם אם אדם נוצר בצורתו המוגמרת כמו שהוא על ידי יד מכוונת אז כל מיני תכנונים קצת כושלים של גוף האדם נראים מוזרים..
לגבי איך נוצרו החיים בהתחלה מחומר דומם- בשאלה זו עוסק תחום חדש ומרתק במדע שנקרא אביוגנזה. שלחתי לך קישור לסרטון הראשון בסדרה שמסביר על התחום הזה ועל מה שגילו בו עד עכשיו ואיך משערים ועל פי מה מניחים שנוצרו החיים באופן טבעי ועצמאי.
אנונימית בהתחלה - הפסוק הוא צדיק באמונתו יחיה.
הדיון די מיותר לטעמי, גם על הדתיים (המשכילים בתורה ובמדע לפחות ולא הטיפשים ביוטיוב) מוסכם שיש דבר כזה אבולוציה, שורש המחלוקת לפי מה שנראה לי הוא שדתיים סוברים שיש יד מכוונת שגרמה למוטציות והחילונים סוברים שהמוטציה היא מקרית (המוטציה, לא הברירה לאחר מכן)
אם למישהו יש רצון להחכים בנושא שיבוא לפרטי או שיחפש באינטרנט כי אני לא אקבל תגובות דרך השאלה פה
אני דתי מאמין אבל אני חושב שאלוהים ברא את היקום יש מיש ולא יש מאין.
לmajor tom, אני עניתי איך התפתחו החיים מחומר חסר חיים... פשוט לא במילים בתגובה, אמרתי שהתחום שעוסק בנושא נקרא אביוגנזה ומפורט עליו בסרטון ששלחתי. אם תכנס לסרטון תקבל תשובה באמת..
שואל השאלה:
חח ומאיפה בא ה"יש" הראשוני?
אנונימי
tomto- אם אתה חושב שאלוקים ברא את העולם יש מיש, מאיפה הגיע היש? זאת השאלה!
שואל השאלה:
יוהנס-כריסוסטומוס, זה לא ענה לי על השאלה...
הוא אומר שם שטויות, זה בלתי אפשרי מבחינה מדעית לייצר חיים יש מאין.
שמעתי הכל, ומה שהוא טוען זה בעצם סדר מולקולות שונה שמייצר חיים במקום דומם, וסלח לי - אין בזה טיפת הגיון.
אבל שוב - בהנחה שאני מסכים איתך, מי גרם לזה לקרות? זה סתם כך פשוט קרה מעצמו כל הדברים האלו? ואיך נוצר החלקיק הדומם הראשוני שממנו נוצר החי?
אנונימי
תודה רבה על הסירטון יוהנס- כריסוסטומוס
שואל השאלה:
Major Tom - התשובה היא לא.
אין עלי שום חובת חקר, אני אדם מאמין והכל כתוב לי בתורה, אני מאמין שאלוקים שהיה קיים מאז ומעולם ואין לו בורא, יצר את העולם יש מאין - וכל ההסברים של האתאיסטים יכולים להיות נכונים, שזו בעצם הדרך בה הוא ברא את העולם, אבל הם פשוט אומרים שזה נעשה מעצמו וללא יד מכוונת ולזה אני לא מסכים.
לי יש תשובות להכל בתורה, אני לא צריך להוכיח דבר, יש מדענים שעושים את העבודה בשבילי וכל רגע ורגע מתגלים דברים חדשים למדע שבתורה היו כתובים לפני אלפי שנים, מה התועלת שאלך לחקור בעצמי?
אנונימי
Major Tom אתה פשוט מדבר שטויות. מה שייך פה עולם ישן? אם זה היה מספיק פעם זה מספיק גם עכשיו, ואם לא, מה ציפית שהאנשים של פעם יעשו? יחכו להסברים של העולם המתקדם?
אנונימית
שואל השאלה:
תודה על התשובה ^ אנונימית - עזרת לי.
אנונימי
התחתלם עם זה אתה מדבר שטויות ואם האיך אתה יכול זה לא לעיניין תסגרו את הדיון אפילו שהוא לא שלי, ממליצה להפסיק.
קודם כל אני בת. דבר שני- שכחתי להתנצל מראש, הבחור שמקריין בסרטונים ממש אנטי דת בצורה שמעצבנת גם אותי אבל אני באמת חושבת ששווה להתעלם מההערות המעצבנות ולהתמקד בתוכן כי הוא מסביר על דברים מאוד מעניינים ובצורה פשוטה להבנה ויפה וידידותית.
דבר שני- כמו שאתה יודע העולם לא סטטי, הוא דינאמי, אם מדובר בתנועה של חלקיקים אז חלקיקים זזים כל הזמן לכיוונים שונים באופן אקראי, הם לא פשוט עומדים במקום ומחכים שמשהו יקרה. הגיוני מאוד שהם יגיבו אחד עם השני. הסרטון הראשון הוא רק תמונה כוללת, אם אתה רוצה להיכנס באמת לפרטים לפני שאתה שופט את התיאוריה אני ממליצה לך לצפות בכל הסרטונים. או לפחות להציץ בהם ולראות איפה מדובר במה שאתה מחפש. אגב, מבין הסרטונים מופיעה דוגמא לגבי ניסוי שנערך במעבדה בו דימו את התנאים המשוערים שהיו בכדור הארץ בזמן תחילת קיום החיים והצליחו להווצר שם לבד המולקולות הראשונות והפרימיטיביות של החיים... (בלי להתערב בחלקיקים, רק לדמות את התנאים במבחנה) התחום הזה של האביוגנזה עדיין חדש ולא הכי מפותח אבל אני מאמינה שהוא בדרך הנכונה ושבמהלך השנים נצליח לפצח את התהליך ואפילו ליצור חיים לגמרי בעצמנו כמו על כדור הארץ בתחילת החיים.

לגבי איך נוצר החלקיק הדומם הראשון- בשאלה הזו לפי מה שאני יודעת עוסק תחום אחר בפיזיקה שנקרא פיזיקה קוונטית. בגדול הוכיחו כבר מזמן שמסה חומרית יכולה להיות מומרת לאנרגיה (כמו למשל בשמש) וסבורים שאותו התהליך יכול להתרחש גם הפוך (מאנרגיה לחומר). בפיזיקה הקוונטית חוקרים את החלקיקים הקטנים ביותר שהצלחנו לגלות וגילו שמדי פעם בתוך הריק שבין החלקיקים נוצרים חלקיקים קטנים ולא יציבים ללא סיבה ואחר כך פשוט נעלמים.. לא סגורה על זה עד הסוף אבל בעקרון הפיזיקה לא שוללת את זה שחומר יכול להיווצר יש מאין ולמעשה היא די תומכת בזה. זה נושא מאוד מורכב וצריך ממש להתעמק בשביל לגמרי להבין... הבחור שפרסם את הסרטונים ששלחתי קישורים אליו קודם קצת העמיק בזה באחד הסרטונים אבל לא זוכרת איזה.
לשואל השאלה - בבקשה, זאת אני.
אני אגנוסטית. העולם עדיין לומד כל יום על התאוריה שנקראת "האבולוציה", ולשאול: "... מי גרם לזה לקרות? זה סתם כך פשוט קרה מעצמו כל הדברים האלו?." אלו שאלות נהדרות, אך עדיין לא נמצאו אליהן התשובות. זה כמו שאני אשאל: "ומי ברא את ה'? סתם פשוט הוא קיים מעצמו?".
בנוגע לזה שקשה לחלק לקבל את זה שאולי יצורים חיים נוצרו מדוממים - לי זה דווקא נראה הגיוני מאוד, תחשוב על ווירוסים שיש בהם בקושי תא והם נחשבים בגבול מדומים ליצורים חיים. או אפילו סתם על מחשב, שאמנם הוא לא יצור חי אבל הוא מערכת שמורכבת מאטומים בסופו של דבר. או על חיידקים...
אני מאמין גם באבולוציה וגם באלוהים, אני חושב שהתנ"ך מורכב במש"לים ואגדות המבוססות על חלק אמיתי. אבל עדיין אני מאמין, הסיבה לכך? אין סיבה זה פשוט ככה
זה לא שהתנך כולו הוא שקר אלה שאני לא מאמין איך אדם אחד יכול לדעת את כל הסיפורים ולכתוב, כל סיפור שם הוא סיפור שעובר מאדם לאדם עם מלא שכתובים.

התנ"ך הוא יפה, יש. שם השכלה מאוד גבוהה אבל אני לא מתייחס לכל שם כדברי אמת אלא יותר כאבני דרך בחיים
אם אדם לא מסוגל לדעת ולכתוב אז הוא גם לא מסוגל לקרוא או להבין את אותם אמרות, מי שכתב את התנאים"ך היו אנשים מאוד מאוד חכמים שהבינו דברים שרק כיום כבר מבינים אותם.
קשה לענות על השאלה הזאת באותה מידה שקשה לענות על השאלה מי ברא את אלוהים? הרי אתם מאמינים שלכל נברא יש בורא, גם אלוהים הוא משהו קיים עבורכם אז מישהו היה חייב לברוא אותו מצד שני אם מישהו ברא אותו איך זה עושה אותו לאלוהים? זה מורכב וזה תשובות שכנראה אף אחד לא יוכל לענות עליהם זה הכל עניין של אמונה ופרספקטיבה.
מי שמאמין באלוקים מאמין שאף אחד לא ברא את אלוקים. אלוקים לא תלוי בזמן אין אצלו עבר הווה ועתיד ושום דבר לא קדם לו גם לא הזמן, זה דבר מאוד מורכב שהשכל שלנו לא מסוגל לתפוס, מי שבכל זאת זקוק להסברים יכול לחפש.
באותה המידה אני יכולה לשאול אותך מי ברא את אלוהים. אין לזה תשובה, לא לי ולא לך.
ולכל אלה שאומרים שלתנך ולאלוהים יש הוכחות.. ככ הרבה אנשים כבר אמרו לי את זה. ולעומת זרת כמה אנשים הביאו לי הוכחות מוצקות? 0.
אם אתם טוענים שיש הוכחות לקיומו של אלוהים *תביאו אותן*. כי בינתיים כל מה שאני שמעתי זה דיבורים.
PUGS NOT DRUGS הוכחות לקיומו של אלוקים זו ממש לא השאלה כאן. השאלה הייתה משהו אחר לגמרי בינתיים אף אחד לא ענה על זה בצורה ברורה. ואני יכולה לומר לך שהתאכזבתי ציפיתי שיהיה דיון יותר "מעניין" ואני רואה שאנשים לא ממש יודעים במה הם מאמינים (או לא מאמינים..) חבל.
לא דיברתי על הדיון באופן ישיר. פניתי אל אלו שטענו כי לאלוהים יש הוכחות ובכך בעצם פסלו כל טענה אחרת, אתה טוען שיש הוכחות? תביא. אני יכולה להגיד שגם לפיית השיניים יש הוכחות אבל עד שאני לא אביא משהו אמיתי זה לא יהיה שווה כלום.
ואגב אין לך ממה להתאכזב, אין שום דבר רע בלא לדעת ב100% במה אתה מאמין.
השאלות שנשאלות בדיון הן שאלות גדולות שהאנושות חוקרת במשך שנים, זה מאוד לגיטימי שלא תהיה לנו תשובה.
אני אגיד לך מה, זה באמת מעניין אותי מה עובר לאנשים אחרים בראש, לאנשים שבאו ממקום שונה ממני ומנקודת מבט אחרת ויש להם השקפה שונה על החיים. זה לא בא ממקום של להתקיף או לנסות לנצח זה באמת בא ממקום שמעניין אותי לשמוע דעות שונות.
ת. ג. אנונימית - לא יודעת על מה את מדברת, אבל נתנו פה הרבה הסברים. נתנו פה הסברים מקיפים, אם מישהו ינסה להתחיל להסביר הכל במפורט ולעומק זה יהיה באורך של ספר. נתנו גם קישורים. ולא חייב להתמצא בכל בכדי להאמין במשהו. אחד מאמין שה' קיים ומאמין שמה שסיפרו לו אמיתי, אחר מאמין שמה שאתאיסטים אומרים זו האמת... ומעטים פשוט לא יודעים וטוענים שאין בידינו מספיק ידע עדיין בכדי לדעת או בכדי שהם יאמינו. מעטים הם אלו שבאמת באמת יצאו וחקרו את הטבע או את התורה, רובנו כאן מסתמכים על מה שאחרים אומרים לנו, וכשאנחנו סומכים על המקור (הורים / אינטרנט / ספרים / חברים / מורים וכו') מתחילים להאמין יותר במה שהמקור טוען...

בקשר לנושא השאלה, השאלה לא "על משהו אחר לגמרי" השאלה מתקשרת לנושא של אמונה, דת ומדע - נושא די שנוי במחלוקת, לכן צפוי שהדיון יתפתח לכיוונים שונים ורחבים.
לא היה אדם ראשון, היה קוף שזהה ב99 אחוז להורים שלו ולילדים שלו ואחרי כמה אלפי דורות כאלה הקוף נהיה דומה יותר לאדם עד שאנחנו נוצרנו
אני בטוחה שיש גם אנשים שיש להם הסברים אבל יש גם הרבה שלא והיו כאן כאלה שאמרו שהם לא ממש יודעים לומר וזה דבר שקשה לי להבין איך בן אדם יכול לנהל את החיים שלו בלי לדעת דברים בסיסיים כאלה כמו מהות קיומנו.
נ. ב. ישנם גם אנשים מאמינים שחסר להם ידע והם לא מאמינים באמת. או שהם מאמינים רק כי ככה הם גדלו, כמובן שגם מצב זה הוא בעייתי וזה לא נחשב שהם יודעים מה שהם עושים.
לדעתי אדם צריך להבין באיזה עולם הוא חי ולברר מה שלא ברור לו.
עברתי ברפרוף על התגובות פה ושמתי לב שיש כמה וכמה סרטונים של "הגיון ומדע ישראלי" אבל לא את הסרטון שנקרא- "מי היה האדם הראשון?" שזו בעצם השאלה.. אני חושבת שראוי שפשוט אניח את זה כאן למרות שזה לא אומר יותר מדי דברים שלא אמרו כאן אבל מתמצת פחות או יותר את הדיון לפחות בשאלה הזו לגבי המדע...
ת. ג. אנונימית, אני מבינה את מה שאת אומרת בקשר של לבסס את האמונה שלך על ידע. זו גם הסיבה שאני אגנוסטית, כי אני יודעת שאין לי מספיק ידע בכדי לקבוע דברים ברומו של עולם. אצלי הידע הוא גם חלק ממש חשוב בכדי להאמין במשהו, אך לא תמיד חייב לדעת בכדי להאמין. אני אתן לך דוגמה:
מרים היא החברה הכי טובה שלך, ואת סומכת עליה בעיניים עצומות.
והיא תמיד עוזרה לך. אבל יום שלם שהרגשת לא טוב ולא באת לבית הספר, והיא לא אמרה מילה. וכשאת חוזרת ושואלת אותה למה, היא עונה שהפלאפון שלה לא עבד ושהיו לה בעיות עם המשפחה וכו'... רק לפי מהמידע שנתתי לך כאן, האם תאמיני לה? - די סביר שהתשובה היא כן, כי את מכירה אותה והיא בדר"כ לא כזו. האם זה וודאי שהיא לא שיקרה? האם זה מוכח? לא. אבל את עדיין יכולה להאמין שהיא לא שיקרה. ככה שאת לא חייבת לדעת את כל הפרטים כדי להאמין במשהו. אבל בטח ובטח שידע עוזר.
אין כזה דבר אדם ראשון, כל ההתפתחויות קורות בהדרגה. קשה להסביר אז הנה סרטון שמסביר יותר טוב ממני