59 תשובות
גם אני חושבת שזה מוזר ממש. לפי מה שאבא שלי אומר זה בגלל שהימים של אלוהים לא בהכרח היו כמו הימים שאנחנו סופרים כיום ובגלל זה יכול להיות שזה היה מיליוני שנה והכל -___-
כי הם רוצים לגרום שכל ישראל תחזור בתשובה, הכל שטויות
אז למה אתה מאמין שהעולם קיים מילאירד שנה שיש הוכחות בתורה שהוא קיים 5000 שנה?
זה אותו דבר. כל אדם מאמין במשהו אחר.

כי אם הם היו מאמינים בעובדות הם לא היו מאמינים באלוהים
שואל השאלה:
לא רק זה... לפי התנ"ך העולם (כדור הארץ) נוצר לפני השמש הירח והכוכבים. ידוע שזה לא ככה... ידוע שהיקום קיים הרבה לפני כדור הארץ... אז למה הם פשוט בוחרים לא להאמין למדענים?
אנונימי
שואל השאלה:
אנונימיתיתו..?! איזה מין הוכחה יש לך שהעולם קיים 5000 שנה? זה שזה רשום בתנ"ך זה לא נחשב להוכחה...
אנונימי
כי מגיל קטן שוטפים להם את המוח, שזה ככה וככה ובמקום לשמוע דעות אחרות מרחיקים אותם מזה עד לנקודת של אל חזור.
כדי לגרום לך לא להאמין ולראות עד כמה את מאמינה לאור הנסיבות..
כאילו אלוהים בוחן אותך מראה לך "תיראי יש הוכחות שהעולם קיים 653763267 שנים אבל אני אומר לך שהוא קיים רק 5000 שנה.. תאמיני למה שבא לך"
בסופו של דבר אנחנו כולה בני אדם ולא משנה כמה נבדוק אנחנו למעשה הפיסה הקטנה ככ של היקום שאנחנו כמו בקטריות בייחס למערכת השמש, לעולם לא נגיע לקצה ונדע מה יש מעבר.. אלה אם נקרא בתורה, אני לא מאמין כזה כדול אהל כן יש הוחכות חותכות לדברים שלא היה לנו שמץ עליהם לפני מאוד שנים שהתורה ידעה שאנחנו רק עם האמצעים של היום יכולנו להוכיח את זה.. תסבירי..
יש הסברים מדעיים של פרופסורים מאמינים על האצת תהליך ההזדקנות של כל מיני חומרים בטבע, ממליץ לחפש ולראות. בנוסף לכך, העולם לא נברא מגיל 0, הכול נברא כבר מוכן וזקן.
שואל השאלה:
לא הבנתי... מה? כאילו אתה אומר שאלוהים שם בעולם דברים בני מלייארדי שנים רק כדי לבחון את האמונה שלנו?!

זה מטומטם טיפשי ומפגר לחשוב ככה.

אבל מצד שני אני יודע שיש מלא אנשים שהיו מאמינים לזה... אז מה זה משנה? לא משנה מה יגלו תמיד יהיו דתיים שיגידו שזה לא נכון כי רשום בתנ"ך אחרת. אפילו אם נחזור בזמן ונראה את האדם שרושם את התנ"ך ונראה שכל מה שרשום בתנ"ך ממש לא קרה ככה...

יהיו אנשים שיגידו שזה סתם אשליה שיצר אלוהים בשביל אנשים שחוזרים בזמן כדי לבחון את האמונה שלהם.
אנונימי
כי לפי התאוריה של המדע לקח מיליארדי שנים עד שהכל נוצר ולפי התורה הכל נברא מוכן זה כל ההבדל
כי הם שטופי דת.
שואל השאלה פתחת ויכוח מיותר לחלוטין!
כמו שאתה מאמין למדענים ובתאוריית המפץ הגדול, אני בוחרת להאמין שיש מישהו למעלה שברא את העולם לא משנה כמה זה נראה טיפשי בעיניך.
יש לי הוכחות בדיוק כמו שיש לך, וכן הרוב המוחלט מהתנ"ך זה לא אומר שהן לא נכונות אבל שוב, זה מיותר אני לא אאמין בהוכחות שלך כמו שאתה לא תאמין בשלי.
העולם היה קיים מיליוני שנים. זה גם כתוב בתורה... פשוט היה שם אי סדר כמו שרשום (תוהו ובוהו) אז ה' סידר את העולם ואז זה נחשב כאילו הוא נברא מחדש.
אל תגידו דברים שאתם לא יודעים...
כי זה אמונה, ההוכחות בעיניהם הם חסרות משמעות כל עוד כתוב בספר משהו אחר.
הוא לא שם אותם אלה הוא עשה שכול המחשבות שלנו וכול מה שאנחנו יכולים לראות לחוש או לחשוג זה דוגרי נגד כי מה התאם לבחון אותי במשהו שהחומר נמצא מול העיינים? אז אל תתכונן לזה..
אבל שהחומר סגור לך תלמד ותיבחן וזה משחק החיים
הימים של פעם זה לא כמו הימים של היום פעם יום אחד נחשב להמון ימים הרי לא כתוב סתם שרבקה התחתנה עם יצחק בגיל שלוש הרי זה לא הגיוני אם היא הייתה באמת בת שלוש במובנים של היום. יש המון סודות בתורה שמי שלא יודע אותה היטב לא יבין לעולם את הסתירות שכביכול יש..
יש כאלה שרואים את תחילת הספירה כתחילת הזמן בו לבני האדם נכנס קצת שכל לראש והם קיבלו על עצמם דת במקום להסתובב כמו ברברים ולהרוג אחד את השני. מזכיר שהסיפורים בתנך עברו מאב לבן ושלא בידיוק הייתה דרך למדוד את כמות הזמן שהעולם קיים. מה גם שהדתיים שמאמינים בזה שהעולם קיים 5777 שנים הגיעו למסקנה הזאת תוך כדי ניסיון לדלות את המידע מספר התנך כי לא רשומים בתנך תאריכים מדיוקים להכל בצורה שבה באמת אפשר לדעת במדויק. מניין השנים היהודי הוא תוצאה של פרשני התנך.
אנונימי
זה שאומרים לך שככה העולם שהוא מילאירדי שנים אוקי בחירה שלך להאמין אבל בתכלס יופי אז מדענים אמרו ככה איך בנאם יכול להוכיח בן כמה משהו ועוד כזה גדול כמו שכולפ יודעים העולם שלנו משתנה וגם דברים אחרים בו אז אין הוכחה ודעית אולי מדעית אבל אי אפשר להוכיח שהמדע צודק ככה שאיש איש באמונתו יחייה ויבחר מה לחשוב
לפי חז"ל היו כמה עולמות לפני שהעולם שלנו נברא
למה יש מלא דברים לא הגיונים, שחלק מסכימים עליהם וחלר לא?
את לא מבינה, יש מלא דברים שנוגדים את התנך ויש מלא דברים שנוגדים את המדע..
זה מה שהם מאמינין וזהו..
זה כמו שאני אשאל אותך למה (נגיד ש) את לא מאמינה בתנך ויש מלא הוכחות אליו.
זה אמונה..
אנונימית
ה' ברא את העולם בצורה הבוגרת של החומר זאת אומרת הוא לא ברא ביצה של תרנגול ונתן לה לגדול הוא ברא יש תרנגול בוגר הוא לא חיכה מיליארדי שנים על מנת שהעולם יבנה בתהליך אבולוציוני איטי הוא ברא את העולם בצורה הבוגרת שלו לא בצורה האיטית הדורשת זמן להתפתחות.

נוסף על כך אתה שטחי ורדוד אתה לא מחפש תשובות אתה מחפש אנשים שתומכים בטענתך ולא אנשים עם דעות שונות שמחפשות להסביר לך את התשובה לשאלה

פעם הבאה לפני שאתה כותב שאלה תחשוב באמת אם אתה שואל או שאתה מחפש אנשים בעלי דעות זהות
להלה צודקת לגמריי
צומי
זה כמו שיש אטאיסטים ממש נחמדים מאמינים במה שהם רוצים ולא חופרים על זה ויש את אלה שמנסים לשכנע אותך שאתה טועה כי זאת דעתם אתה אחד מהם
שואל השאלה:
"אתה לא מחפש תשובות אתה מחפש אנשים שתומכים בטענתך" אז זהו שלא. למען האמת כבר קיבלתי את התשובה שלי. בסה"כ רציתי להבין איך הראש שלכם פועל... עכשיו אני מבין. אני ממש לא מסכים אתכם... אבל כל מה שרציתי זה לדעת מה אתם חושבים מסקרנות. אז... לא. אני לא שטחי ורדוד שמחפש אנשים שתומכים בדעתי... דווקא רציתי לשמוע סיבה לאמונה שלכם. זה פשוט שאני חשבתי שזה ממש מוזר שאתם בוחרים לא להאמין להוכחות...

אבל עכשיו הבנתי. אתם פשוט חושבים וטוענים שהעולם נברא עם דברים ישנים / חושבים שהכוונה בשישה ימים זה למלייארדי שנים.

לדעתי זה מגוחך אבל דעתי לא קשורה למטרת השאלה.
אנונימי
אתה יכול לאמר מה שאתה רוצה אבל לפי מה שכתבת ולפי מה שהגבת לא ראיתי אדם שמחפש תשובה אלא אדם שמחפש חיזוקים לטענותיו

מה התשובה: שוטפים להם את המוח מגיל קטן. עזרה לך? זה נראה כאילו חיפשת דרך להשמיץ ולהכפיש התשובות שנתנו על השאלה שלך שונות מעצם השאלה עצמה

אם החלטת תשובות שטחיות ורדודות עוזרות לך סימן שאתה מצאת את מה שרצית לשמוע ולא את עיקר השאלה.
לא מוזכר בשום מקום בתורה במפורש על משך זמן קיומו של העולם. וששת ימי הבריאה לא חייבים בהכרח להתפרש כשישה ימים (24 שעות ביממה). ההסבר לכך הוא שהשמש והירח, בהם אנו קובעים את משך זמן היממה כתובים רק ביום הרביעי, לפיכך ייתכן ששת הימים לא היו ממש שש יממות אלא שש תקופות שונות. אולי אפילו תקופות של מיליארדי שנים.
כי היה תוהו ובוהו.
אנונימית
מתי תבינו שכל שאלה שתשאלו כאן בנושא התורה גדולים מכם וחכמים מכם שאלו כבר וכבר ענו עליהן?
אף אחד לא אמר שהתנך אמיתי.
יש עובדות שהיקום קיים לפני 5000 שנה אבל פשוט דתיים נתקעים בקיר.
עדיין לא נפרדים מהחבר הדימיוני שלהם ש"אומר" להם מה לעשות
ומי אמר שמי שענה הם חכמים יותר ממני בדיוק?
מה להלה הורג אותך ששואלים שאלה שנוגדת את האמונה שלך? חלאס זכותה לשאול
בואי נחשוב ביחד למה הם יותר חכמים ממך. אני חושבת שזה די ברור לא?
מתי יבינו שזה ספר, ספר מדהים עם הרבה סיפורים מקסימים וחלק פחות, אבל עדיין הוא לא יותר מספר.
כמו שאנחנו מאמינים שהאדם הראשון נברא ישר בן 20 ולא נברא תינוק ואז ה' חיכה 20 שנה עד שיהיה בן 20, ואם ביולוג היה בא ובודק את האדם הראשון דקה אחרי שהוא נברא אז הממצאים שלו היו מראים שהוא בן 20 ולא בן דקה, אז אותו הדבר לגבי העולם.

וה' לא בא "להטעות" אותנו, העובדה שאתה רואה עץ וסופר את הטבעות שלו ומניח שהוא קיים 15,000 שנה, זו הבעיה שלך. אם אני מניח שה' ברא את העץ באופן מידי עם כמות טבעות כזו כי זה הטבע, זה לא אומר שה' הטעה פה מישהו, הוא פשוט ברא את הטבע שיהיה מוכן.

תחשוב שאתה נכנס לחדר ורואה עט במרחק של מטר ממאוורר, אתה מחשב את מהירות ההתרחקות של העט מהמאוורר ורואה שהוא מתרחק במהירות של ס"מ לשנה. אתה ישר תניח שלקח לעט מאה שנה להגיע מהמאוורר למקום שבו הוא נמצא? לא! כי אולי מישהו הניח את העט ישר במיקומו, ואולי כשהוא היה יותר קרוב למאוורר הוא זז במהירות יותר גבוהה כתוצאה מהרוח. וכו' וכו'.

אם אתה מניח הנחות מראש, הבעיה אצלך.
הממ על זה שהם יותר בוגרים ממני ( בגיל כמובן )?..
ולמדו תורה, אז זה מראה אותם כיותר חכמים ממני?
אולי דיי? להגיד שהכוונה ב6 ימים זה למלייארדי שנים לא מסביר את קיום הדינוזאורים והכחדתם ואת העובדה שהיה שמש וכוכבים לפני כדור הארץ.

ידוע כבר איך כדור הארץ נוצר. היה מערכת שמש לפני המערכת שמש הזאתי... השמש בה התפוצצה ועפו מלא גזים לכל עבר... עם הזמן נוצר משאריות של גזים השמש וכוכבי הלכת... הגזים שנמשכו אחד לשני בגלל כוח המשיכה והתעכו והפכו למוצקים/כדורי גז שידועים כגופים במערכת השמש. חומרים שונים בחלל בהתאם לטמפרטורה הגיבו שונה... במקרה בכוכב שלנו חלק מהגזים היו עדי מים שכשברגע שהם הגיעו לטמפרטורה הנכונה הם הפכו לנוזל ולגשם שמילא את העולם במים ועם הזמן נוצרו איים בגלל התנגשות לוחות תקטונים... (עזבו קיצר יש הרבה דברים שידועים למדע בקשר להווצרות כדור הארץ)

עכשיו אתם יכולים מאוד בקלות להגיד שהכוונה בגזים זה לתוהו ובוהו ולהגיד שכוח המשיכה שחיבר בניהם זה בעצם אלוהים וזה... יופי שאתם יכולים לעשות השוואה כל הכבוד. כולם יכולים... אבל תגידו לי איך זה שבתנ"ך נבראו השמש והכוכבים רק אחרי שבכדור הארץ גדלו כבר צמחים?! איך הצמחים גדלו בכלל?! זה החלק שבו אתם עונים "דרכי האל נסתרות"... הכוכבים שיש לנו בשמיים הם בעצם שמשות אחרות. מערכות שמש אחרות... הכוכבים בשמיים הם לא סתם קישוט שאלוהים שם בשמיים אחרי שהוא שם את הצמחייה. תכלס זה הבסיס לחוסר אמונה שלי. תסבירו לי פעם אחת ולתמיד איך הכוכבים בשמיים נוצרו רק אחרי הצמחייה!?

רק אומר... נראה לי הרבה יותר הגיוני שהאדם שכתב את התנ"ך לא ידע על מה הוא מסתכל וחשב שזה קישוט ובגלל זה לדעתו אלוהים ברא אותו רק אחרי הצמחייה. לאדם שכתב את התנ"ך לא היה שום ידע על החלל ועל הכוכבים בשמיים!

אני עכשיו מבקש. בבקשה! תנו לי הסבר לאיך זה שהכוכבים הם לא חלק מהיום הראשון?! (ואל תגידו שאלוהים ברא את ה"אור" ביום הראשון והכוונה היא לכוכבים כי ביום הרביעי רשום במפורש "כוכבים" ולהגיד שהוא ברא פעמיים זה מטומטם ולא נראה לי שהכוונה היא שהוא ברא ביום הרביעי את כוכבי הילדים בערוץ הילדים)

יאללה. תנו לי הסבר! אני לא מצאתי.
לפי התורה ההוכחות שהמדע מצאה נכונות.
היא בעצמה כותבת שכל דבר בעולם נברא כשהוא בוגר,
כמו שאדם וחווה נבראו כבר בוגרים, ככה גם השמש, הסלעים, העצים - כולם נבראו בוגרים.
לא כתוב הרי שנבראו שתילים, אלא נבראו כבר עצי פרי וכו'.
שיהיה שבוע טוב (:
אנונימית
בנוגע לדינוזאורים - דווקא יש הסבר בתורה ובמדרשים. כבר בפרשת בראשית כתוב "ויברא את התנינים הגדולים". ובמדרשים גם מסופר על יצורים ענקיים שהיו חיים על פני כדור הארץ. ומתי הם נכחדו? כמעט כולם נכחדו במבול.
ולמה לפי המאובנים נראה שזה מיליוני שנים? כי על המבול נאמר "ונבקעו מעיינות תהום רבה", כלומר, מי התהום העמוקים ביותר בכדוה"א עפו לפני השטח כשהאדמה נבקעה, והיו גם התפרצויות געשיות. ידוע שכשגופרית ומינרלים מסוימים באים במגע עם מאובנים אז זה גורם להאצה של תהליכים והתיארוך יכול להיות משובש לגמרי.
יש דוגמה לזה גם מהתפרצות הר געש שהייתה בפומפיי, שמאובנים שנוצרו שם תוך ימים ספורים תוארכו בשיטות שונות ל"מיליוני שנים".

התיאור שלך על היווצרות כדור הארץ הוא נכון, השאלה היא איך אתה יכול לחשוב שכל זה קרה "במקרה" בלי יד מכוונת? "במקרה" עפו מלא גזים לכל עבר... "במקרה" נוצרו משאריות של גזים השמש וכוכבי הלכת... "במקרה" הגזים נמשכו אחד לשני בגלל כוח המשיכה (במקרה בכלל קיים כוח משיכה) ו"במקרה" הפכו למוצקים/כדורי גז שידועים כגופים במערכת השמש. ו"במקרה" בכוכב שלנו חלק מהגזים היו אדי מים שכשברגע שהם הגיעו לטמפרטורה הנכונה הם הפכו לנוזל ולגשם שמילא את העולם במים.. ועוד מיליוני "מקרים" שלפרט את כולם כאן יקח שעות. כשרואים משהו מורכב צריך להבין שיש מישהו שתיכנן והרכיב אותו.

אז מה הבעיה להאמין שכל זה קרה, אבל שזה לא קרה במקרה?!

בנוגע לשמש והכוכבים, מעניין שביצירת השמש והירח נאמר "ויעש אלוקים את שני המאורות" ולא "ברא" (המילה "ברא" היא ביטוי יצירה של יש מאין), מכאן אפשר להבין שה' תיקן את המאורות, אבל שהם כבר נבראו קודם. עיון ודיקדוק בפסוקים מגלה לנו פירוש זה, כמו שהרמב"ן מבאר כי השמש התגלתה לעולם ביום הרביעי, ובמילים אחרות - הקב"ה תיקן את האטמוספירה של העולם, כך שקרני האור יוכל לחדור לראשונה לפנים כדור הארץ. רק בגלל פער הדורות, וחוסר ההתמצאות שלנו במקרא, אנו מתקשים להבין את הפירוש מן הפסוקים, ולכן המפרשים עוזרים לנו להבין את הכתוב.

התורה גאונית (:
בראשית ברא ה את השמים ואת הארץ..
לפני שאנחנו הגענו לעולם הזה בטח היה עוד הרבה עולמות וגם לפני שהגענו לא היה זמן כי ה עדיין לא ברא את השמש והירח אז לא היה זמו וחוץ מזה אנחנו לא יודעים מה היה לפנינו אבל מה שאנחנו יודעים זה שאנחנו הגענו לפני 5000 שנה
אנונימית
יש הרבה דעות ומחלוקות..
מה שאני יודעת זה שה' ברא והחריב הרבה עולמות שהיו לפני בריאת העולם, וכנראה שבאחד מהיקומים האלה היו דינוזאורים,

עוד הסבר שהביאו פה למעלה זה שעד המבול היו דינוזאורים וכאלה ואז כשהיה מבול הם נכחדו.

שמעתי פעם תיאוריה מדהימה בקשר לזה-
לפי המדע, הכדור קיים מיליוני שנים.
עכשיו, מה אם התורה מחשיבה את כהא כקיים רק כאשר האדם נברא?
כלומר, יכול להיות שהכל קרה כפי שהוכח במדע אך בתורה בריאת העולם נחשבת רק מהרגע שהאדם עצמו ניברא כי מבחינת התורה, העולם נברא בשביל ולכבוד האדם ולכן כל מה שהיה לפני לא משנה ורק לאחר בריאת האדם התורה "מתחילה". בריאת האדם בתורה מבחינה זו משתווה לבריאת העולם.
כמובן שאין כאן צודק ולא צודק אבל התיאוריה הקסימה אותי וגרמה לי לראות את שני הצדדים באופן שונה. תבינו- הדת מתמקדת באדם ובנשמה והמדע עוסק בעובדות בשטח. שיעבוד מצרים והרבה מהמאורעות שתוארו בתורה יכלו להתקיים ולא לסתור את המדע. יש המון הוכחות לשעבוד מצריים ולעוד כמה דברים (המשפחה שלי מהדת, אני חזרתי בשאלה אבל הספקתי לקרוא על המון ממצאים ארכיאולוגיים בהקשר לתנך). חוץ מזה יכול להיות שהתנך אמיתי אבל לא פורש טוב, הרי כל אדם מפרש דברים אחרת. יכול להיות ששבעת ימי הבריאה הם מטאפורה לשנים בהן נוצר הכדור וכך בהקשר לעוד דברים. בקשר לשאלה הגדולה "האם אלוהים קיים" אין לי שום דעה וזה נתון בידי כל אדם הזכות לבחור את אמונתו.
אנונימית
אנחנו מאמינים שה' בורא ומחריב עולמות.
לפני העולם הזה היה עוד עולם, כנראה הדינוזאורים וכזה...
אבל העולם עם בני האדם וכזה אני לפחות מאמינה שקיים 5,700 (ועוד כמה שנים שאין לי כוח לחשב) שנה.
מקווה שעזרתי ;-)
ה יצר והרס עולמות
העולם הזה ספציפית קיים 5000 שנה
אבל היו עוד עולמות שנהרסו לפני וכל הדינוזאורים וזה זה שרידים של העולמות שהוא החריב
לא חקרתי את הנושא..
יש מלא תשובות, מלא טענות ומלא אמירות.
בגדול הדבר שאנשים מתעלמים ממנו בדכ זה העובדה שאנחנו לא סופרים מבריאת העולם!
היהדות לא אומרת שהעולם קיים התשע''ז-5777 שנים.
היהדות סופרת מבואו של האדם הראשון לעולם.
לא מבריאת העולם. לכן השאלה לא נכונה...
לפי בראשית פרק א' האדם ניברא ביום השישי זאת אומרת שהעולם ניברא 5/6 ימים. לזה יש שתי תשובות הידועות לי
-העולם ניברא מוכן
-אין הכוונה ביום לתקופת הזמן שאנחנו מכירים.


"קיימת פרשנות שכזו בקבלה, הנקראת בשם "תורת השמיטות". ה' הוא כידוע נצחי, ואין מבחינתו זמן, כי הוא מעל לזמן. חז"ל טענו על התורה שהיתה: "גנוזה לך תשע מאות ושבעים וארבעה דורות קודם שנברא העולם" (שבת פח, עמוד ב). במדרש אחר סיפרו חז"ל שהיו עולמות נוספים (רוחניים או פיזיים) לפני עולמנו: "מכאן שהיה הקב"ה בונה עולמות ומחריבן, בורא עולמות ומחריבן, עד שברא את אלו" (בראשית רבה, ג, ט). מדרשים אלו זכו לפרשנויות רבות, והם בגדר דברי סוד וקבלה שדורשים ביאור נוסף." (מתוך אתר הידברות)
למה הם מאמינים בזה? אל תשאל אותי הלוואי שידעתי איך אפשר להתעלם מעובדות...
יש הוכחות שהעולם בן הרבה יותר מ6000 שנה. אז אלה שמאמינים בבריאת העולם מנסים לפרש את סיפור הבריאה ככה שהיא תתאים לזה.
אבל גם אם תגידו שכל יום בבריאה הוא בעצם מליארדי שנים אתם עדיין בבעיה כי לצמחים שנבראו ביום השלישי אין סיכוי לשרוד בלי השמש שנבראה ביום הרביעי.
ובלי קשר, יש כל כך הרבה דברים לא הגיוניים בסיפור הבריאה אם באלכם לדעת רק תשאלו:)
התמנון התמנוני, נצטט מה שכתבתי קודם על השמש: מעניין שביצירת השמש והירח נאמר "ויעש אלוקים את שני המאורות" ולא "ברא" (המילה "ברא" היא ביטוי יצירה של יש מאין), מכאן אפשר להבין שה' תיקן את המאורות, אבל שהם כבר נבראו קודם. עיון ודיקדוק בפסוקים מגלה לנו פירוש זה, כמו שהרמב"ן מבאר כי השמש התגלתה לעולם ביום הרביעי, ובמילים אחרות - הקב"ה תיקן את האטמוספירה של העולם, כך שקרני האור יוכל לחדור לראשונה לפנים כדור הארץ. רק בגלל פער הדורות, וחוסר ההתמצאות שלנו במקרא, אנו מתקשים להבין את הפירוש מן הפסוקים, ולכן המפרשים עוזרים לנו להבין את הכתוב.

כל ה"סתירות" שתמצאי בסיפור הבריאה זה דברים שהיו מובנים מאליו לדורות שלפנינו, ורק אנחנו בגלל שהפסקנו ללמוד את התורה ברצינות אנחנו מדמיינים שיש סתירות למיניהן.
אווקי, דבר ראשון אתה לא יכול לדעת שאני לא למדתי את התורה ברצינות, כי אני לא יודעת מה איתך אבל אני בבית ספר דתי ותאמין לי שאנחנו לומדים את התורה ברצינות רבה:)

ונגיד שאלוהים רק תיקן את המאורות ולא ברא אותם, איפה בדיוק כתוב שהם נוצרו? מתי הוא ברא אותם? וחוץ מזה, אתה עדיין לא מסביר איך הצמחים שרדו כל המליארד שנה האלה בלי שמש כי אתה עצמך אמרת שקרני השמש חדרו לראשונה לכדו"א ביום הרביעי. הצמחים נמצאים על כדור הארץ... אז זה נחמד שהשמש הייתה קיימת לפני אבל בלי הקרניים שלה שמגיעות לכדו"א אין לצמחים איך להתקיים.

ואני לא יודעת למה כל החוסר הגיון (או מה שאתה קורא לו "סתירות") בבריאה נראה הגיוני לדורות הקודמים אבל אני רק אומרת שהדורות הקודמים חשבו שהעולם שטוח...

ועדיין יש עוד המון המון דברים לא הגיוניים בסיפור הבריאה שלפעמים שוכחים לספר עליהם כשלומדים תנך "ברצינות" בבית ספר... אבל טוב שיש אותי בשביל זה.
לא גברת תמנונה! כשאני אומר שאנחנו לא לומדים ברצינות אני לא מתכוון רק אלייך כי את אתאיסטית כאילו, אני מתכוון בכללי לעם ישראל בדור הזה, שרואים דברים מוזרים וישר מחפשים להצהיר "סתירה" במקום באמת לחפש במפרשים ובגמרא ואולי לגלות דברים מדהימים שאין כדוגמתם.

בנוגע לצמחים - את יודעת שצמחים לא חייבים את אור השמש בשביל לבצע פוטוסינתזה נכון? אפילו עם אור מלאכותי של מנורה הם מבצעים את התהליך הזה, ומכיוון שהאמירה הראשונה של ה' בעולם היא "ויהי אור", זו לא בעיה בשבילם לצמוח ולהיות ניזונים מהאור הראשוני שה' ברא.

אגב עניין מעניין בקשר לצמחים, רש"י מסביר שהצמחים נבראו ביום השלישי, אך הם עדיין היו נבטים שלא צמחו עד היום השישי. ובאמת מי ששם לב לפסוקים המדוייקים, יראה בפסוק ו' שנאמר: "ואד יעלה מן הארץ והישקה את כל פני האדמה" ומיד לאחר בריאת האדם נאמר שא-לוהים הצמיח כל עץ (ולא "ברא", כי דבר זה נעשה ביום השלישי) בפסוק ט': "ויצמח ה' א-לוהים מן האדמה כל עץ נחמד..."
וביום השישי שבו נאמר שהצמחים צמחו, זה כמובן כבר אחרי בריאת השמש, ככה שהפוטוסינתזה התחילה להשפיע בצורה מצוינתת

אז בבית ספר לא לומדים תנ"ך ברצינות, אבל בישיבה קצת יותר, ותשובות לסתירות נמצאות בקישור המצורף

לא רע אדון רוען, הצלחת לפרש את הפסוקים כדי שיתאימו למה שאתה מאמין בו. אבל האור בכדו"א מגיע מהשמש, ולכן גם יהי אור זה קצת דבר לא הגיוני בפני עצמו... כי אין עוד מקור אור חוץ מהשמש (לפני שהמציאו את החשמל כמובן).
וחוץ מזה, איך אתה יכול לדעת שמה שאתה אומר זה באמת מה שהתורה התכוונה? אין לך שום דרך להוכיח שכל הפירושים וההסברים האלה באמת נכונים...

ואני לא מדברת רק על סתירות בין פרק א לבין פרק ב. (שאגב, למה צריך לספר את הסיפור בריאה שוב פעם...? מוזר קצת) חשבת על זה שכדו"א בן 5000 מליארד שנה בערך ושאר היקום הנראה הוא בן יותר מ- 13,000 מליארד, אבל לפי הסיפור הכוכבים נבראו אחרי כדו"א... שלא נדבר על זה שלקח לאלוהים 3 ימים לברוא את כדו"א אבל ביום אחד הוא ברא יותר מ- 10000000000000000 פלנטות.
ושלא נדבר על זה שאם אלוהים יצר את אדם מצלע של חווה אז בעצם חווה קיבלה את תאי הגוף של אדם מה שאומר שהיא אח שלו התאום...

אתה יודע, ללמוד את התנ"ך ברצינות לא דווקא אומר לנסות תמיד להוכיח שהוא נכון ולהצדיק אותו בכל מחיר, למצוא פירושים והסברים כדי שהוא ייראה הגיוני. החוכמה היא להיות ביקורתיים. כן, אנחנו רואים דברים מוזרים ואנחנו אומרים סתירה. אנחנו לא הולכים דוך לקיר ומניחים שכל מה שאומרים לנו נכון. יכול להיות שהגמרא היא לא התשובה להכול. (עניין מעניין, בגמרא כתוב שכהן גדול צריך להתחתן עם בתולה בת 12 עד 12 וחצי. אז זה לא המקום הראשון שאני אחפש בו תשובות..) אני חושבת שאם בית ספר רוצה ללמד תנ"ך באמת ברצינות, הוא צריך להראות את כל הדעות. שתלמידים ילמדו את פירושי הגמרא, אבל שלצד זה יקראו דעות של אנשים אחרים. שילמדו את סיפור הבריאה ואת האבולוציה. אבל לא, אם רוצים תשובות צריך ללכת לרב הוא כבר יסביר לך...
אז שוב תמנונה...
כשהוא אמר יהי אור כשעוד אין שמש הכוונה היא לאור מסוג אחר, "אור הבריאה", תקראי לזה איך שתרצי, ה' בכבודו ובעצמו סיפק אור לעולם, מה הבעיה?

ואת אומרת שמוזר לך שיש סתירות או שסיפור הבריאה מסופר פעמיים ואני שואל אותך, לא נראה לך מוזר שמי שאיגד את ספרי התורה שם במודע פרקים ופסוקים שסותרים זה את זה? הרי גם ככה הוא מחרטט ומנסה שיצא לו אמין, מה ההיגיון בלחבר פרקים סותרים או מיותרים בזה אחר זה? לדעתי זה לא רק שלא מעיד על תורה שנכתבה על ידי בני אדם, אלא בדיוק להיפך! זה מראה שמי שכתב אותה בא לגרום לנו להעמיק בה ולדקדק במילים ולגלות את האמת העמוקה.

בנוגע לכוכבים - גם עליהם נאמר "עשה" ביום הרביעי ולא "ברא", וזה מכוון! התורה לא סתם משנה מילים. בהחלט אפשרי שהם נבראו לפני וביום הרביעי הוא פשוט תיקן אותם ואת האור שלהם.

כשאת אומרת "לקח לו 3 ימים..." מה זה לקח לו? מה נראהלך שהוא התאמץ והיה לו קשה ולכן זה 3 ימים? גם לזה יש תכלית וזה בא ללמד אותנו משהו.
ואף אחד בהיסטוריה היהודית (נראהלי אפילו גם הלא-יהודית) חשב להקשות מזה קושיה כי זה מובן מאליו שה' הגביל את עצמו בבריאת כדור הארץ בכוונה תחילה.

אני לא מכיר את ההלכה הזו שכהן גדול לוקח בתולה בגיל 12, יכולה להביא לי איזה ציטוט?
כי עניין מעניין בגמרא במסכת קידושין דף מא כתוב בפירוש "אסור לאדם שיקדש את בתו כשהיא קטנה עד שתגדל ותאמר בפלוני אני רוצה..."

ועל הגמרא אי אפשר להגיד שהיא לא ביקורתית, כל הגמרא זה אשכרה וויכוחים ונסיונות להגיע לאמת ולהביא סתירות אחד לשני. זו דרך היהדות, וכשמשהו נראה לנו מוזר אנחנו לא נוטשים אותה אלא לומדים לעומק ומבינים דברים שלא הבנו קודם.
בכל דור יש תאוריות חדשות ופילוסופיות חדשות שהאליטה המדעית-פילוסופית בטוחה בהן במיליוני אחוזים ויהודים שנסחפים אחרי זה ושוכחים את התורה, ותמיד כשאנחנו מגזימים עם זה אז ה' מחזיר אותנו לדרך הישר בצורה מאוד קשה. אבל אנחנו עם קשה עורף לא מבין וכל דור שבא חושב שהוא חכם יותר מדורות קודמים.

ואין באמת סיבה ללמד בשיעור תנ"ך משהו מלבד תנ"ך, על אבולוציה תלמדו בשיעור ביולוגיה, ומי שמרגיש צורך ליישב/לבחור בין השניים אז שיעשה את זה.
אגב את אומרת "איך אתה יכול לדעת שמה שאתה אומר זה באמת מה שהתורה התכוונה?"

אז כמו שהולכים לשאול רופא על שאלות רפואיות ופיזיקאי על שאלות בפיזיקה, כי הם למדו את הנושא שנים רבות, ככה גם על התורה רואים מה כתבו חכמי ישראל, שלמדו אותה יומם ולילה וקיבלו פירושים איש מפי איש ממעמד הר סיני.

ומי שמבין שהתורה אמת, אז זה שהמציאות לפעמים נראית לו מוזרה או סותרת זה לא צריך להפריע לו עד כדי כך, כי זה פשוט אומר שהוא הבין את התורה לא נכון עד עכשיו, או שהוא לא מבין נכון את המדע!

עד לפני לא הרבה זמן האמינו שהיקום היה קיים תמיד, גם איינשטיין האמין בזה רוב ימיו. וזו תאוריה הרבה יותר גרועה מבחינת התורה מאשר התאוריות שיש היום, הרי זה סותר את המשפט הראשון בבראשית "בראשית ברא..."
ובכל זאת רבנים התעקשו שלא לפרש את התורה בצורה אחרת כי ידעו שכאן אין עניין ויום יבוא ויגלו שהתורה צדקה, ואכן אחרי המון שנים גילו שליקום הייתה התחלה וקראו לה "המפץ הגדול".
ובאמת כואב הלב על כל היהודים שהלכו שולל לאורך ההיסטוריה אחרי תאוריות מוטעות כשאשכרה יש להם תורת אמת בידיים.
"ה' בכבודו ובעצמו סיפר אור לעולם" כמה קל שאלוהים הוא קסום וכל יכול אז הוא יכול להטיל וטו על כל היגיון שקיים? בתכלס נורא קל לכם המאמינים, אתם יכולים פשוט להחליט שאלוהים יכול לעשות כל מה שעוזר לכם כרגע לבסס את הטענות שלכם. נשמע פשוט וקל...

בקשר למה שאמרת על הכותב של התנ"ך ולמה שהוא יסתור את עצמו, אני מניחה שלא שמעת על המחקרים שעשו על התנ"ך, שבהם חילקו את התנ"ך ל-4 חלקים, שכל אחד מהם מסתדר הגיונית וכרונולוגית. כלומר, לא מדובר פה בכותב אחד שסותר את עצמו, מדובר פה בארבעה כותבים שצירפו את מה שכתבו לספר אחד- התנ"ך. ככה שסיפור שמסופר פעמיים אחד אחרי השני דווקא מחזק את התאוריה הזאת.

אמרת שהכוכבים נבראו לפני, וביום הרביעי אלוהים רק "עשה" אותם או תיקן או ווטאבר. איפה בדיוק כתוב שהם נוצרו? כי אני לא ראיתי שכתוב בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ ואת שאר מיליארדי הגלקסיות המיותרות... נראה כאילו הוא מדבר אתכם בחידות או משהו.
אגב, התייחסת לסתירה של הכוכבים, אבל לא לחוסר ההגיון בסיפור אדם וחווה...

אתה רוצה ציטוט על הכהן? קיבלת שלושה ציטוטים!
"מצות עשה על כהן גדול שישא נערה בתולה ומשתבגור תאסר עליו והוא אשה בבתוליה יקח אשה לא קטנה בבתוליה ולא בוגרת"
(רמב"ם, הלכות איסורי ביאה, פרק י"ז הלכה יג')
"והוא (כוהן גדול) אשה בבתוליה יקח"
עניין מעניין, מהמילה בבתוליה לומדים שהיא צריכה להיות בת 12 עד 12 וחצי. כי אחרי זה הבתולים שלה מתכלים מעט מאליהם.
(ויקרא, פרק כ"א פסוק י"ג)
"תנו רבנן והוא אישה בבתוליה יקח פרט לבוגרת שכלו לה בתוליה"
(תלמוד הבבלי, מסכת יבמות, דף נט' עמודים א'-ב')

בקשר לביקורתיות של הגמרא, זה נכון, רבנים באמת מתווכחים זה עם זה. אבל כולם יוצאים מנקודת הנחה אחת: שהתורה נכונה... בעיה.

ברור שצריך ללמוד אבולוציה בשיעור ביולוגיה ולא בשיעור תנ"ך. זהו שזה לא קורה! אתה יודע מאיפה אני גיליתי על האבולוציה? מהיוטיוב. כי הבית ספר שאמור ללמד אותי דברים חשובים מעדיף ללמד אותי מה עושים אם יש לי סיר עם מרק מכלי שלישי על הפלטה בשבת. שתבין את סדר העדיפויות...

"תיאוריות מוטעות" תאוריה מדעית היא תאוריה שמבוססת על עובדות. אף אחד לא קם בבוקר ואומר היי יש לי תיאוריה. זה לא עובד ככה. זה כמו להגיד שאפשר לקפוץ מצוקים כי כח הכבידה זה רק תיאוריה. כן זה תיאוריה. האבולוציה מבוססת מדעית יותר מכח הכבידה...
מדע זה דבר שמתחדש, ברגע שמגלים דברים חדשים. יכול להיות שבעתיד נגלה שיש יותר מהמפץ הגדול, אבל זה לא אומר שברגע שלא יודעים משהו צריך למצוא יצורים קסומים.
"כמה קל שאלוהים הוא קסום וכל יכול..." דבר ראשון זה באמת קל, דבר שני אין פה קשר להטלת וטו על היגיון, את סתם שוללת מראש בלי לרצות באמת לדעת.
צמחים צריכים אור? כן. כתוב שה' נתן אור? כן. האם זה אור השמש? לא. אז יוצא שה' הוא זה שנתן את האור, מה הבעיה?

"מדובר פה בארבעה כותבים שצירפו את מה שכתבו לספר אחד..."
מכיר את התאוריות המפגרות האלה, וזה ממש לא עונה על הקושי שכתבתי, הרי כשצירפו את הסיפורים לספר אחד הם ראו שיש כאן שני פרקים אותו דבר, למה הם לא מחקו אחד? הם הרי רוצים להראות שזה אמין ושזה תורה מן השמים, הגיוני שהם יסתרו את עצמם בכוונה? (הכוונה למי שאיגד את הספרים לספר אחד).

תראי, כשאסטרו-פיזיקאי אומר לילד שלו "יאללה חמוד, צריך ללכת לישון, אפילו השמש הלכה לישון", זה לא אומר שהוא מאמין שהשמש הלכה לישון, זה אומר שהוא מסביר לילד בשפה פשוטה שהוא יבין, למרות שהוא יודע שהשמש לא הלכה לישון ושהיא לא שוקעת וזורחת אלא אנחנו מסתובבים סביבה.
כשכתוב "בראשית ברא את השמים ואת הארץ" הכוונה היא לא לשמים שאנחנו רואים היום ולאדמה, הרי הבריאה שלהם מתוארת בימים שאחרי, מתוארת בריאה של היבשה ובריאה של הרקיע וכו'... אז כשרואים עניין כזה בתורה, הולכים לפרשנים ורואים מה הם אומרים (שבאופן מפתיע כל מה שהם אמרו לאורך כל הדורות דומה בצורה מפליאה לתאוריות המדעיות של היום על יצירת היקום, ועוד בקישור).

ומה אני אגיד לך על "חוסר היגיון" בסיפור אדם וחווה? בהתחלה לא היה איסור של "גילוי עריות", גם אם את רוצה להגדיר אותם כ"תאומים" או משהו כזה אז למי אכפת? הפואנטה היא שהם שני האנשים הראשונים שהיו, ומהם התחלנו.

כל הציטוטים שלך בקשר לסוגיה של הכהן יוצאים מנקודת הנחה שאסור לכהן גדול להתחתן עם בוגרת שזה בת 12 עד 12 וחצי.
דבר ראשון מהיכן ההגדרה הזו של הגיל לבוגרת?
דבר שני הלכה אחת אחרי ההלכה שציטטת מהרמב"ם הוא אומר שכהן גדול שהתחתן עם "בעולה" (יעני לא בתולה) אז הוא צריך לתת לה גט, אבל אם התחתן עם "בוגרת", הנישואין תקפים והכל בסדר. למה? כי כל המפרשים הבינו שהעיקר במילה "בבתוליה" זה שהיא בתולה ולא בעולה, והבחורה גם חייבת להתחתן מרצון.

אגב יש לי שאלה מעניינת על האבולוציה, ואני שואל ברצינות כי פשוט לא קיבלתי תשובה על זה אףפעם, איזה תרומה מדעית היא נתנה לנו? כאילו זה לא שבזכותה ידענו להמציא המצאות טכנולוגיות או תרופות, במה היא מועילה? למה את אומרת שיותר חשוב לדעת אותה מאשר הלכות שבת? חח

"תאוריה מדעית היא תאוריה שמבוססת על עובדות." בערך, היא תאוריה שמבוססת על הפרשנות שלנו לעובדות.

ונכון שעם ישראל יוצא מנקודת הנחה שהתורה נכונה, את רוצה להוציא את עצמך מהאמונה ומציבור עובדי ה'? את יכולה, כמו שאמרתי לכל אורך ההיסטוריה לצערנו היו אנשים כאלה ותמיד זה הביא אסונות על העם.

אגב אני לא מאמין ביהדות רק כי אפשר למצוא תירוצים לסתירות, אני מאמין בה בגלל יסוד שכלי, מכירה את טיעון מעמד הר סיני?

כמו כן אני לא מבין איך אפשר להשוות בין כח הכבידה לאבולוציה, את כח הכבידה אפשר לבחון בכל מקום על פני כדור הארץ ולקבל את אותן תוצאות. איזה מידע לעתיד אפשר לקבל מהאבולוציה? אףאחד לא יכול לשער מה תהיה ההתפתחות הבאה של מין מסוים, זו תאוריה שלא ניתנת להפרכה, כמו אמונה.
אגב אני לא אומר שאני לא מאמין בה, אבל די להתייחס לתאוריה הזו בכזאת חרדת קודש.


בקשר לארבעת הכותבים, מן הסתם אני לא יכולה להיכנס לראש שלהם, אבל תחשוב שארבעה אנשים שכנראה לא מאוד מסונכרנים אחד עם השני, יכתבו דברים ואז ישלבו הכול אחד בתוך השני בספר אחד. סביר להניח שיהיו סתירות וטעויות, ודברים שלא בסדר כרונולוגי נכון (שזה בדיוק מה שקורה שם). אף אחד לא אמר שהם השקיעו המון מחשבה בספר הזה... או בכלל חשבו שאנשים יסיקו ממנו שצריך שני סוגי סכום בבית... כי אם אלוהים כתב את הספר הזה כמו שאבא פיזיקאי מסביר אותו לילד קטן, אז הוא כנראה חשב שאנחנו ממש אהבלים. אתם מסיקים כל כך הרבה דברים ממילה אחת "עשה" "ברא" "בבתוליה" ונותנים למילים האלה את הפרשנות נטו שלכם כדי שהיא תתאים למה שאתם חושבים. ואם אלוהים כתב בכבודו ובעצמו את סיפור הבריאה, אז הוא כתב גם "וְאִישׁ, אֲשֶׁר יִשְׁכַּב אֶת-זָכָר מִשְׁכְּבֵי אִשָּׁה--תּוֹעֵבָה עָשׂוּ, שְׁנֵיהֶם; מוֹת יוּמָתוּ, דְּמֵיהֶם בָּם." שמה בספר ויקרא. וואלה אני מעדיפה לחשוב שאיזה 4 כותבים סתומים כתבו את זה ולא האלוהים שלי בכבודו ובעצמו...

בקשר לאדם וחווה, אני לא חושבת שהבנת את זה לגמרי... אני לא מדברת על אח ואחות. אני מדברת על אח ואח. תאומים. משכב זכר או מה שאלוהים קורא לו תועבה. אותם תאים אומר אותם כרומוזומים. X ו- Y. אני בעד כן? אבל שני זכרים לא יכולים להתחיל את המין האנושי...

בקשר לבוגרת של הכוהן גדול, כבר אמרתי לך, כמו שהרבנים אוהבים, הם לוקחים מילה אחת ומפרשים אותה על פי דעתם. "בבתוליה" אומר בין גיל 12 ל- 12 וחצי. ולמה? כי אחרי הגיל הזה הבתולין שלה מתכלין מאליהם. חוץ מזה שבוגרת לפי התורה זה גיל 12, הבתמצווה וזה. ואיך הגעת לזה שהבחורה חייבת להתחתן מרצון? ולמה שמישהי בגיל בתמצווה ויודע מה? אפילו בגיל שלי, תרצה להתחתן עם כוהן גדול שמזמן עבר את גיל הארבעים...

אתה רוצה לדעת אזו תרומה האבולוציה נתנה לנו? אממ... לא יודעת אולי היא הסבירה לנו איך נוצרו בני אדם? אני לא מדענית, ואני לא יודעת איזה שימושים פרקטים התגלית הזאת נתנה לנו, אבל מעבר לשימושים בעתיד המטרה של המדע זה גם לעזור לנו לפענח את מה שאנחנו לא יודעים על העולם. והאבולוציה תרמה לזה משמעותית. לא שהיא חייבת לך משהו, אבל אם לא נדע איך נתקדם...
ואת אותה השאלה אני יכולה לשאול הפוך. מה הלכות שבת עוזרות לי בחיים? גם הלכות שבת לא עזרו לפתח תרופות או טכנולוגיות. להפך, זה רק מגביל את החיים. אתה יודע איזה קשה זה להשתתף באליפות אירופה בלי לחלל שבת? אולי אפילו בלתי אפשרי. (מניסיון אם לא הבנת..)

"את רוצה להוציא את עצמך מהאמונה ומציבור עובדי ה'?"
איזה לחץ חברתי עכשיו אני חוזרת בתשובה! תודה אבל לא תודה, אני כבר יצאתי מהאמונה וכמובן שמציבור עובדי ה'. אני חושבת בעצמי, לא לפי מה שהציבור או מי שזה לא יהיה מכתיבים לי. כן, לצערך היו אנשים כמוני שהביאו אסונות על עם ישראל. מרושעת שכמוני. לעם ישראל קרה משהו רע? בואו נאשים את הכופרים. על איזה אסונות אתה בכלל מדבר...?

יכול להיות שאני מכירה את טיעון מעמד הר סיני, אבל אני לא בטוחה שזה זה. אם באלך אתה מוזמן לספר לי.

וכמובן שאפשר להשוות את האבולוציה לכח הכבידה, ולתיאוריית החידקים, ולתיאוריה האטומית, ולתורת היחסות. הן כולן תיאורות מדעיות. גם את האבולוציה אפשר לבחון ולקבל את אותן תוצאות... יש מאות אלפי ראיות בשטח שתומכות באבולוציה, וחלקן נמצאות ממש על הגוף שלך. אבולוציה זה ממש לא כמו אמונה. למעשה, אפשר להפריך אותה ממש בקלות. כל מה שצריך לעשות זה למצוא בעל חיים, או אפילו מאובן שלו, שלא תואם את ההתפתחות. בעל חיים בעל איבר שלפי האבולוציה התפתח רק אצל בעלי חיים אחרים. חבל רק שאין כזה דבר.
אני לא מתייחסת לשום דבר בחרדת קודש, אני לא מעריצה את האבולוציה או משהו, אני בסהכ אומרת שזה אמת. כי אנשים צריכים להפנים את זה כבר.
"תחשוב שארבעה אנשים שכנראה לא מאוד מסונכרנים אחד עם השני..."
מה זה לא מסונכרנים? סבבה מקבל את זה שכל אחד כתב משהו קצת אחר וחירטט לפי דעתו, אבל שורה תחתונה מתישהו בהסטוריה הספרים האלה חוברו יחדיו, וכשזה קרה, אז מי שחיבר אותם ראה שהוא שם פרק אחרי פרק של סתירות! וואט דה פאק? אתה רוצה לעבוד על העולם שזו דת האמת, למה שתשאיר את זה ככה? קצת עריכה משהו?
ולא רק בתורה אלא לאורך כל התנ"ך נכתבו רעיונות שנראים סותרים כדי שנעמיק, הרי במקום אחד נאמר "מצא אשה מצא טוב" ובמקום אחר נאמר "מוצא אני מר ממוות את האשה", אז למה התכוון הבחור הנחמד שאיגד את שני הטקסטים האלה באותו ספר? מן הסתם זה מיועד לכך שנבין שיש כאן עומק מעבר לתפיסה הילדותית שלנו.

ובקשר לטיעון על אדם וחווה... זה כמו שתגידי "לא הגיוני שאדם נוצר מעפר, עפר זה בסך הכל חול ומן הסתם חול לא יכול להתרבות..." במעשה בראשית ה' יצר את האדם מעפר, ואת האשה מהאדם, והכל בסדר.
אגב לפני שאת מתחילה לצחוק על התפיסה שהאדם בא מעפר אז כאילו... כל אתאיסט מאמין שהתא הראשון פשוט נוצר מעצמו מחומר דומם, בשני המקרים אנחנו מאמינים שמדומם נהיה חי. (ההבדל שאני חושב שזה לא יכול לקרות בלי שמישהו יגרום לזה, ואתאיסט מאמין שזה יכול לקרות לבד).

ובחורה חייבת להתחתן מרצון כי יש הלכה מפורשת שאומרת שבחורה מתחתנת רק כשהיא אומרת "בפלוני אני רוצה" ואם הקידושין לא על דעתה - זה לא נחשב.

בקשר לאבולוציה - לדעתי היא לא תרמה לנו שום שימוש פרקטי. גילויים אחרים בפיזיקה וביולוגיה וכימיה נתנו לנו תועלת, האבולוציה נתנה לנו ידע על איך העולם עובד (ושוב, בתאוריה)
ולא אמרתי שהיהדות קידמה אותנו מדעית או משהו, רק על אבולוציה דיברתי.

אי אפשר להשוות את האבולוציה לכח הכבידה, זה שתקראי לשתיהן "תאוריה מדעית" זה לא אומר שזה מדויק.
באותה מידה אני יכול להסתכל על עובדות בשטח ולהסיק מהן שהתורה היא תאוריה מדעית.
אי אפשר למצוא בעל חיים שלא תואם את ההתפתחות, כל בעל חיים שמוצאים פשוט משייכים אותו למקום מסוים על העץ האבולוציוני הזה.
ואפילו מאובן לא יכול להפריך את האבולוציה, כל פעם שנמצא מאובן כלשהו שהוא לא במקום שאמור להיות לפי התאוריה, אז מתעלמים ממנו ומתייגים אותו כ"ממצא חריג" וזהו, לא קרה כלום. המון פעמים מצאו כלים של אדם מודרני בשכבה שמתוארכת לתקופת הדינוזאורים, אז אולי זה מוכיח שבני אדם התפתחו עוד לפני הדינוזאורים? נמצאו גם ציורי מערות שמצוירים בהם דינוזאורים ברחבי העולם, אבל איך יכול להיות שבני אדם ציירו יצור שהם אףפעם לא ראו? הרי דינוזאורים נכחדו עשרות מיליוני שנים לפני שהאדם הגיע לעולם.
אז לפי התורה התשובה פשוטה - דינוזאורים חיו באותה תקופה עם בני אדם, איזו תשובה יכולה לתת האבולוציה?
אגב ראיות לאבולוציה על הגוף שלי? אני דווקא רואה ראיות לתורה!
כשאת רואה את התוספתן את מניחה שזו ראיה לאבולוציה, ואני אגיד לך שזו דווקא ראיה לתורה! כי הרי תוספתן עוזר בעיכול של צמחים, והאדם הראשון כידוע היה צמחוני וההיתר לאכול בשר הגיע רק אחרי ימי נח. לכן לתוספתן היה שימוש בימי בראשית אבל הוא התנוון לאחר מכן, מתאים לתורה בשלמות! (ולא, התנוונות לא מעידה על אבולוציה, הוכחה לאבולוציה תהיה יצירה של איבר חדש והתקדמות ולא ניוון של איבר קיים.

האסונות שאני מדבר עליהם זה רדיפות ומסעות צלב ואינקוויזיציות ושואה ועכשיו יש לנו גם פלסטינים ונסראללה וכל השיט הזה על הראש. האמונה שלי אישית זה שאם עם ישראל חוזר בתשובה אז נזכה לראות ניסים גדולים בכל הסכסוכים האלה שיש לנו. (תאוריה ניתנת לבדיקה ;) )
באותו הנושא: