5 תשובות
מתוך אתר פטריה:
"כיום מושמעות בישראל 3 צפירות הקבועות בחוק: 2 דקות בבוקר יום הזיכרון לשואה ולגבורה, צפירה בת דקה אחת בערב יום הזיכרון הפותחת את טקסי יום הזיכרון בהר הרצל ובשאר רחבי הארץ, וצפירה נוספת בת 2 דקות בבוקר יום הזיכרון, הפותחת את טקסי האזכרות הממלכתיים בבתי הקברות הצבאיים."

השעות:
ביום השואה הצפירה ב-10.
ביום הזיכרון היא ב-11 (בערב שלפני היא ב-20:00).
צפירת יום השואה 2017 תשמע ביום שני בתאריך 24.4.2017, בשעה 10:00 בבוקר. משך הצפירה הוא 2 דקות.
ביום הזיכרון, בשונה מיום השואה ישנן שתי צפירות

הצפירה הראשונה חלה בערב יום הזיכרון (יום ראשון בתאריך 30.4.2017) בשעה 20:00 ופותחת את ציון יום הזיכרון (אורכה כדקה).

הצפירה השנייה חלה בבוקר יום הזיכרון ביום שני (1.5.2017) בשעה 11:00 שאורכה שתי דקות.

תשובה מתוך האתר הממשלתי;

עד לחקיקת חוק יום הזיכרון ערכה היחידה להנצחת החייל, בשיתוף צה"ל, טקסי זיכרון לנופלים בבתי הקברות הצבאיים המרכזיים במהלך יום העצמאות. ב- 1951 המליצה המועצה הציבורית להנצחת החייל לשר הביטחון להפריד בין האירועים ולהכריז על יום זיכרון שיימשך יממה שלמה לפני יום העצמאות. החל מאותה שנה הונהגו צפירת הזיכרון, תפילות יזכור, טקסי זיכרון בבתי הספר ובבתי הקברות הצבאיים ושידורי הזיכרון בכלי התקשורת.

בשנת 1963 התקבל בכנסת חוק יום הזיכרון, שנקרא בתחילה "יום הזיכרון הכללי לגיבורי מלחמת הקוממיות". ב-1978 נוסף תיקון לחוק שהסדיר את מנהגי ערב יום הזיכרון. ב-1980 שונה שם החוק ל"חוק יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל". שמו הרשמי של יום הזיכרון נקבע כ"יום הזיכרון גבורה ללוחמי צבא הגנה לישראל שנתנו נפשם על הבטחת קיומה של מדינת ישראל וללוחמי מערכות ישראל שנפלו למען תקומת ישראל", כך שיכלול גם את זכרם של חללי המחתרות, השב"כ והמוסד. עד לשנה זו היה נהוג להשמיע גם צפירת זיכרון שלישית, עם צאת יום הזיכרון ותחילת יום העצמאות.

בתחילת שנות האלפיים הוחלט להנציח ביום הזיכרון גם את זכרם של נפגעי פעולות האיבה, במסגרת טקסי זיכרון נפרדים

מזה ניתן להסיק שצפירה אחת בערב היא מכריזה על פתיחת יום הזיכרון השני בבוקר יום הזיכרון לזכר נפגעי פעולות האיבה, צפירה שלישית הייתה עד שנות ה80-היום לא, ציין את תום הטכסים ופתיחת אירועי עצמאות.
שואל השאלה:
למה אחת ב-10 והשנייה ב-11?
אנונימי
בגלל הטקסים בבתי העלמין
היי,
מדובר בשעות שנקבעו לאחר המון שינויים שהיו. בעבר צפירות יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה ויום הזכרון לשואה ולגבורה היו ב-7:00 בבוקר, 8:00 למשך המון שנים. השעות השתנו עם הזמן עקב זמני ההתכנסות לטקסים הממלכתיים.