39 תשובות
שואל השאלה:
מה זה קשור למחזור...?
תשובה כל כך לא הגיונית... ויש ככ הרבה בנות שבממוצע יותר חזקות מבנים... אבל זה גם לא קשור לתפקידים. גם שני גובניקים שבעיקרון לא עושים הרבה אחת נקבה ואחד זכר האישה תשתחרר מוקדם יותר. ולזה אין סיבה הגיונית שאני מסוגלת לחשוב עליה
אנונימי
שואל השאלה:
זה לא קשור לזמן עצמו. זה מה שזה אומר. זה גורם לנו מראש להרגיש לא שוות... ואיך אני יכולה לדרוש שיוויון כשלי "מוותרים" על משהו ואף אחת לא מתלוננת? זה צביעות לדרוש שיוויון רק כשנוח
אנונימי
נכון יש יותר בנות שחזקות מבנים אבל מסתכלים על סטטיסקיות. יכולת האמידות וההסתגלות והכוח הפיזי של בנות הם הכל פחותים יותר מאשר של בנים. את מוזמנת לחפש על זה באינטרנט, אבל זה מוכח שביולוגית האישה הממוצעת חלשה יותר מהגבר הממוצע, ושלבנות קשה יותר לסגל אמידות במסגרת שירות צבאי.
אנונימית
שואל השאלה:
אבל זה לא רק תפקידים שקשורים לכושר צבאי וחוזק.. למה שלא יגידו שבתפקידים מסוימים יש להיות בצבא שלוש שנים ובתפקידים פחות פיזיים או חשובים שנתיים? באותה מידה יש לוחמת צבאית חזרה שמשרתת רק שנתיים וגובניק שלא עושה כלום שמשרת שלוש... זה כמו שיעשו סטטיסטיקה על מי יותר חזק בלונדינים או שחורים וימצאו שבלונדיניים יותר חזקים אז הם ישרתו שלוש שנים... אני לא מוצאת את ההגיון
אנונימית
אני לא נמנעת מלדרוש שיוויון כשנוח. לדעתי זה הגיוני וסביר שאישה תשרת 4 חודשים פחות מגבר כי זה מוכח שאנחנו חלשות יותר וקשה לנו יותר מהם. כמו שבנות צריכות לרוץ רק 2000 מטרים לבגרות בספורט והבנים 7500, ובאותה מידה בנות גם עושות לבגרות תרגילי התעמלות קרקע והבנים, משהו אחר. אנחנו שונים, אי אפשר להגיד שגברים ונשים הם שווים כי אנחנו לא, וחלק מהיותך פמיניסטית זה להבין את זה. לא לקדם את המעמד שלנו שנהיה שוות לגברים כי אנחנו כמוהם, אלא לקדם את המעמד שלנו תוך כדי הבנה שאנחנו באמת נשים ויש לנו חסרונות וחולשות לעומתם שלא צריך להחזיק את זה נגדנו ולהפלות אותנו בגלל זה. אבל להתחשב בחולשות האלה כשנותנים לנו שירות צבאי זה לדעתי הגיוני. באותה מידה כמו שלא נותנים אף פעם לנשים לצאת לשטח קרב. הכי קרוב שאת יכולה להגיע בקרבי זה להיות תצפיתנית בשטח קרב אבל אסור לנשים בשום פנים ואופן להיכנס ולהשתתף במלחמה. כי אם אישה נופלת בשבי, היא יותר פגיעה וחשופה לעינויים קשים מאוד מאשר גבר, ויותר שבירה ממנו. תכירי בעובדה שאנחנו שונות מהם. אנחנו חלשות יותר במובנים מסוימים וחזקות יותר במובנים אחרים. ככה זה, אין מה לעשות. אחרת לכל אדם בעולם היה ז*ן ורחם ושדיים להנקת תינוק.
אנונימית
שואל השאלה:
אני ממש לא מתכחשת למציאות. אני מודעת לכך שגברים ונשים הם שונים מאוד. אבל זה לא מדובר רק על התפקידים הפיזיים. יש תפקידים רבים שהם מחשבתיים שדווקא נשים מתברגות גבוה. אני אומרת, שצריך להפסיק לעשות את ההבדלה הזו. ובאותה מידה הצבא צריך להפסיק להחזיר שלוש שנים גברים ונשים בתפקידים נמוכים ולא יעילים, ולחלק את הזמן בין האנשים בצורה שונה. למשל, במקום שנשים ישרתו ארבעה חודשים פחות, שאנשים בתפקידי מודיעין או קרבי, מבלי קשר למגדר שלהם, ישרתו יותר ואנשים בתפקידים פחות משמעותיים- פקידות, גובניקים וכו ישרתו פחוץ. ההבדלים הקטנים האלו במגדר רק מגדילים את הפערים הנסתרים שאף אחד לא מדבר עליהם בחברה. כולם מטאטאים את זה תחת השטיח.
אנונימית
ואוו, זה מזה לא חכם לעשות את מה שאמרת. קודם כל אין דבר כזה תפקיד לא משמעותי או לא יעיל בצבא, אם לא ידעת. גם אם זה גובניקים, או עובדי מטבח, כל חייל הוא בורג במערכת. ולהוציא בן אדם מוקדם יותר משירות רק כי התפקיד שלו זה לא לנהל מבצעים קרביים או להקשיב לאויב, זה ממש מטומטם. גם הבן אדם עצמו ירגיש נחות ולא חשוב בכלל. חוץ מזה שאם לא ידעת שתפקידים רבים במודיעין שדורשים סיווג בטחוני לרוב דורשים אחר כך לחתום קבע של כמה חודשים או של שנה. גם תפקידים נבחרים בטיס. אז ככה שאל תדאגי, כשזה דרגות גבוהות ו''רציניות'' שני המינים משרתים באותה מידה.
מלבד זה, כל הקטע של 4 חודשים פחות לנשים לדעתי סביר בהחלט בהתחשב במה שפירטתי בתגובה הקודמת שלי.
אנונימית
שואל השאלה:
"גם הבן אדם עצמו ירגיש נחות ולא חשוב בכלל."
אז למה הנשים צריכות להרגיש נחותות יותר? למה לא פשוט להשוות את הזמן לכולם?
אנונימית
לא קשור, את מבלבלת בין הדברים. הבן אדם הזה שהוא רק עובד מטבח ירגיש נחות אם ישחררו אותו כי הוא לא יעיל ולא חשוב לצבא (כמו שאמרת ברוב שגיאתך). את הנשים לא משחררים מוקדם יותר כי הן לא יעילות, משחררים אותן מוקדם כי.. ראי תגובה לעיל.
אנונימית
מי שרוצה מתגייסת לתפקיד משמעותי ועושה 3 שנים לא צריך לעשות מכל שטות עניין...
שואל השאלה:
משחררים אותם מוקדם כי... יש להן מחזור והן יבכו כל השירות? כי רוב הנשים לא חזקות וכל מה שחשוב בצבא זה חוזק?
אמרת בעצמך שכל בורג במערכת חשוב. אז להוציא את הנשים יותר מוקדם כי מה? הן פחות יעילות?
כל בורג במערכת חשוב. ואני חושבת שהצבא רק ירוויח אם שנת השירות תוארך לנשים כלגברים. יותר כוח אדם.
אנונימית
אתה מבין מה זה, כשנוח להם להיות החלשות וכשהן מקבלות הנחות מזה שהן בנות ו" חלשות" אז הן לא מתלוננות אבל אם עכשיו חס וחלילה תגיד משהו לא נכון על השוויון בין בנות ובנים את זה אסור.
הפכו את הבנות לדבר קדוש. אסור כבר להגיד היי כי זה הטרדה מינית.
אנונימי
תפסיקו להתלונן על כל דבר.
זה שתתלוננו לא ישנה את המצב, וזה מופנה גם אלייך שואלת השאלה.
אז בואי תפני לממשלה, תגידי להם מה לעשות נראה אם הם יקשיבו לך.
זה המצב ואי אפשר לשנות אותו, ולא צריך כל הזמן להתלונן על כל דבר. זה כמו שיהיה גלידה וארטיק, הם בחיים לא יהיו שווים. ככה גם זה בנים ובנות.
אנונימית
שואל השאלה:
אני בת. אני אומרת את זה בתור בת. אני רוצה שיוויון אפשרי מכל הכיוונים. כמובן כמה שאפשר, כי בכל זאת אנחנו שונים.
תופתע כמה נשים מוטרדות ביומיום מגברים בהטרדה מינית אמיתית. תופתע כמה שותקות וסופגות, קצת הרבה יותר מ"היי"
אנונימית
שואל השאלה:
תאמין לי, הייתי פונה לממשלה אילו יכולתי.
אנונימית
אני רואה שאת לא מוכנה לקבל את ההסברים שלי, אז יודעת מה, תתגייסי ל3 שנים מלאות ותשרתי בדיוק כמו כל גבר. אף אחד לא עוצר אותך. תבקשי לעשות טירונות של גברים. שיתייחסו אלייך כמו אל גבר, מעניין אותי איך תרגישי את ההבדל ואיך תביני למה היחס שונה בין הנשים לגברים.
אם את רוצה שאני אפרש לך את זה - נשים, *בממוצע*, הן שונות *פיזית* ו*רגשית* ו*מנטלית* מגברים. הן לא מסוגלות לעמוד בדרישות שמציבים בפני חייל, לכן יש דרישות אחרות לחיילות. הן לא מסוגלות לעמוד לרוב בתפקידים קרביים לכן מההתחלה בנים מקבלים אוטומטית ראיון אישי המתייחס ליכולות הקרביות שלהם ובנות לא, בנות מקבלות יום המא''ה שמעריך את היכולות הקוגניטיביות שלהן והרגשיות שלהן כדי להתאים להן תפקידים כמה שיותר טובים ומתאימים להן אישית.
אז וואלה, גם הן משרתות 120 יום פחות.
עם זה אני אעזוב את הדיון ואאחל לך לילה טוב.
אנונימית
תתפלאי כמה מהן מנצלות את זה לטובתן... מישהי רבה עם מישהו הולכת לתחנה מתלוננת תלונת שווא והגבר בלי בכלל להיחקר נעצר כמו כלום ומפה הוא צריך להילחם כדי להוציא את עצמו נקי..
והכל רק בגלל מילה של בחורה
שואל השאלה:
אני לא מגדירה את עצמי כפמיניסטית. ואני גם לא רוצה שנהיה תמיד שווים כי אני לא חיה באשליות.
אני רק רוצה נקודת פתיחה שווה לכולם, לא משנה אם את נקבה, זכר, אתיופי לבן הומו או סטרייט. שמכולנו יהיו ציפיות שוות, יחס שווה, שכר שווה וזמן שווה לשירות בצבא, ללא הנחות.
אנונימית
"אני לא מגדירה את עצמי כפמיניסטית. ואני גם לא רוצה שנהיה תמיד שווים כי אני לא חיה באשליות."

"אני בת. אני אומרת את זה בתור בת. אני רוצה שיוויון אפשרי מכל הכיוונים. כמובן כמה שאפשר, כי בכל זאת אנחנו שונים."

פיצול אישיות קל?xd
אנונימית
אי אפשר שלכולם תהיה אותה נקודת פתיחה כי לא כולם אנשים שווים... אני התגייסתי שמן... כבר בתור שמן הייתה לי נקודת פתיחה לא טובה.. וכבר מראש הצבא הביא לי תפקידים לא קרביים כמו מודיעין 8200 תלפיות וכו...
ואני כן נאבקתי בשביל להיות לוחם וכן הייתי צריך להוכיח את עצמי יותר מכולם..
שואל השאלה:
אני מקשיבה לך ומקבלת את הטענות שלך. אני מבינה אותן במלואן ולא מתכחשת למציאות. אבל אתה יכול גם לעצור דקה ולקרוא את התגובה האחרונה שלי, ולהקשיב. כי אני לא עומדת כאן עם שיערות בבית שחי וצועקת פמיניזם פמיניזם אנחנו זהים לנצח.
אני אומרת, שאנחנו שונים כמובן. ואף אחד לא יכול להתכחש להבדלים הפיסיים. אבל אני רק רוצה נקודת פתיחה שווה. בלי קשר לנשים או לגברים. שכולנו נשרת אותו הדבר, שהמדינה תצפה מכולנו למלא את חובתנו למדינה ל משנה באיזו דרך. כי כולנו ברגים במערכת, וכולנו תורמים בדרך כזו או אחרת למדינה.
תודה רבה, יצאתי מהדיון הזה עם תובנות רבות
אנונימית
אנשים שונים לא יכולים לצפות לשרת בצורה שווה.. לפחות לא בלי מאבק.. ככה זה
אני את שלי סיימתי
שואל השאלה:
לאנונימי. זה לא פיצול אישיות. אני רוצה שיוויון אפשרי מכל הכיוונים האפשריים. אני לא חיה באשליות לכן השיוויון שאני מבקשה זה נקודת פתיחה שווה לדוגמה, ועוד דברים שהם לא בגדר דמיון
אנונימית
תגובה שראיתי אצל אחד המשתמשים פה:

נכון להיום בנות משרתות שנתיים ובנים משרתים שנתיים ו-8 חודשים. ייתכן בעתיד שזמן השירות של בנות יעלה לשנתיים ו-4 חודשים. במטרה לאחר מכן כדי להשוות תנאים, וכל חייל וחיילת ישרתו שנתיים וחצי.

ישנם כמה סיבות, כולם לא רשמיות והם לפי דעתי ועל מה שקראתי ברשת:
א. החל מקום המדינה, היו מעט נשים שהתגייסו זאת עקב כל מיני סיבות: גידול משפחה, פטור עקב דת וכד' שהיו מוצדקים ולא מוצדקים, ולכן כדי להקל עליהם מלכתחילה ניתן עליהם שירות קצר משל גברים.

ב. לפי הנורמה בזמנים ההם, דבר שנשמר עד היום, שנשים צריכות להקים משפחה בגיל צעיר וניתן להם שירות קצר. האם זה שובניסטי או לא זה לא מה שאני מדבר כאן.

ג. בשנים הראשונות למדינה ועד שנות ה-80 וה-90, בנות היו משרתות בתפקידים פחות חשובים וקריטיים בצבא - עקב שירות לא משמעותי כביכול לא ראו דבר חיובי בהארכת שירות כלל הנשים. בנקודה מסוימת בשנות ה-90 ניסו להתחיל שלב בנות ביותר מסלולים ותפקידים וגם בקרבי ולכסות את הפערים בין גברים לנשים בצבא. וכיום רק בקרבי ובמספר תפקידים עם הכשרה ארוכה, נשים משרתות 3 שנים.

ד. ייתכן וגם הייתה מחשבה נפוצה בקרב בכירי הצבא והממשלה בזמנים ההם, שנשים (או רובן) לא מסוגלות לשרת כמו גברים, ולכן צריך להקל עליהם, כי כמו כל אחד הם צריכות לשרת בצבא וניתן להם הקלות רבות כולל שירות קצר עם תפקידים לא מכבידים ועוד אחרים.
אני לא מבין למה את בוכה? את זו שמשרתת פחות וזה לא פוגע לך בזכויות, אני לא רואה גם סיבה הגיונית לבכות על זה שאת משרתת פחות מכל בן אחר
פמיניסטיות. הן משקרות שהן רוצות שיווין ותכלס הן הסיבה למה אין שיוויון
מה הקטע של לעשות רעש מכל דבר? את רוצה לשרת שנתיים ושמונה אז שתרצי מי מונע ממך לכי לקרבי תחתמי קבע ותישארי כמה שנים שאת רוצה.. אני בת ואני מתגייסת גם לשנתיים ושמונה את רוצה את יכולה.. עובדה שהמדינה העלתה את השירות של הבנות לשנתיים וארבע וקיצרה את של הבנים לשנתיים ושמונה כדי שתרגישי שווה..
כשהמדינה קמה הייתה מטרה אחת והיא להגדיל את האוכלוסייה בארץ וליישב יישובים. המטרה הייתה שנשים יקימו משפחות ויולידו ילדים ולכן הן שירתו פחות מגברים, החוק נשאר עד היום.
אין פה קטע פיזי, הגיון נטו.
לבנות יש יותר נטל פיזי מאשר בנים. לבנות יש מחזור, הן פיזית יותר חלשות ופגיעות מבנים. אבל מי ישמע מה הפרש השירות.. 4 חודשים. סוף העולם מה אני אגיד לך.
אנונימית
לא
כן.
בואו נודה בכך שבנים יותר חזקים מבנות, ובנים לא שורדים מחזור כל חודש. אז זה הסיבה ההגיונית.
אנונימית
אז שאלתי וגם קראתי שפעם בנים היו משרתים שנתים וחצי ולא שלוש והחצי שנה תוספת זה נקרא חירום ולא שינו את זה ועכשיו רוצים לשנות וגם שבנות פחות קרביות מבנים אז רק שנתיים
"אבל אם נשים רוצות שוויון בעולם הזה, זה לא יכול להיות חד צדדי, דוחפים את הנושא הזה יותר מדי וגברים נדפקים בסוף.
זה שיש לנו מחזור לא הופך אותנו לשבריריות יותר, להפך יש לנו כושר סבל גדול יותר.
מבחינה פיזית כן גברים נולדו גדולים יותר מבנות אבל יש בנות שמתעמלות וחזקות יותר מגברים.
אז לבסוף אין סיבה מוצדקת לזה, מקווה בשבילכם בנים שיורידו את זמן השירות כי זה ממש לא הוגן."


אוקיי, לא שאני בא נגדכן בנות שלא תבינו לא נכון, וגם לא נגד מה שציטטתי, זה כדי להסביר את זה בדרך הכי טובה שאני יכול להסביר...
בנים- נולדו עם פיזיות הרבה יותר גדולה משל בנות.
בנות- נולדו עם סבל יותר גבוה משל בנים *בדברים מסוימים*.
אין מה לעשות זה הטבע...
אני באמת לא מבין בנות... אתן רוצות שיוויון? תסתובבו כמונו בחוף ים- עם "מכנס בגד ים" ובלי חולצה (לבנים אין חזייה).
אתן רוצות שיוויון? אל תתגלחו\תעשו שעווה בבית שחי, בזקן, בשפם וכד'...

עכשיו בואו נהיה הגיוניים, לבנות יש בעיות עם המחזור, עכשיו כל אחת מקבלת את זה שונה... אחת יכולה להיות עצבנית, אחת בדיכאון, וכד'...
כן! זה יפריע! ומי שאומרת שלא היא משקרת... כי אני עם בנות ביום יום שלי בפנימייה, אני עם בנות בקבוצת "אחריי" ואני רואה איך זה מפריע ואיך לא.
וחס וחלילה אני לא מזלזל בבנות, וואלה 2 בנות יצאו מקום ראשון ושני במצב שתיים (אני שלישי) ושאפו, כל הכבוד... זה מטורף.
ושוב שלא תבינו לא נכון... אתן! הבנות! גרמתן לזה שיהיה שתי הגדרות שוביניזם ופמיניזם.
כן יש שיוויון, אבל עד גבול מסוים...
אתן מגזימות עם הבקשות שלכן... ויש בנות שאטומות להרבה דברים.
שוב, אני לא מזלזל בבנות, אני לא חושב שאתן סתומות חס וחלילה, אני לא חושב שמקומכן במטבח.
אבל אל תתלוננו על ההטבות שלכן ותהנו בחלקכן.
מסכים 100% עם ילד -_-

רק רציתי לכתוב, שזה ממש מעציב שאחרי שרושמים משהו אתה חייב לכתוב "לא שאני מזלזל או משהו". פשוט, העובדה שצריך לכתוב את זה בשביל שאף אחד לא יפגע, זה פשוט עצוב.
אנונימי
"רק רציתי לכתוב, שזה ממש מעציב שאחרי שרושמים משהו אתה חייב לכתוב "לא שאני מזלזל או משהו". פשוט, העובדה שצריך לכתוב את זה בשביל שאף אחד לא יפגע, זה פשוט עצוב."
אתה צודק... והסיבה היא שפה בסטיפס כולם חושבים שהעונים הם נגדם... אז לא זה לא נכון, אני פשוט אומר את דעתי שהיא מלווה בעובדות... אני לא מנסה לפגוע באף אחד.
תכלס לא כי גם ככה השירות שלהן שונה משל בנים ברמה.
גם נותנים לכן פחות זמן שירות וגם אתן מתלוננות על זה, הרשו לי לגחך חע חה חא ח חח וואי זה היה טוב.
תגידי תודה ותסתמי.
אני בת, לא שאני מתלוננת, כי מי רוצה לשרת יותר?
אבל אם נשים רוצות שוויון בעולם הזה, זה לא יכול להיות חד צדדי, דוחפים את הנושא הזה יותר מדי וגברים נדפקים בסוף.
זה שיש לנו מחזור לא הופך אותנו לשבריריות יותר, להפך יש לנו כושר סבל גדול יותר.
מבחינה פיזית כן גברים נולדו גדולים יותר מבנות אבל יש בנות שמתעמלות וחזקות יותר מגברים.
אז לבסוף אין סיבה מוצדקת לזה, מקווה בשבילכם בנים שיורידו את זמן השירות כי זה ממש לא הוגן.
אנונימית