5 תשובות
השכר הממוצע בישראל הוא בין 8500 ל 9000 ש"ח בחודש. סבבה או לא זה יחסי כמובן, אבל הנתון שבאמת משמעותי למשהו, הוא השכר החציוני שעומד על פחות מ 6000 ש"ח (כל הסכומים בברוטו). כלומר חצי מהמשתכרים מקבלים פחות מ 6000 ש"ח.
שואל השאלה:
עם אז השכר הוא 8000 אלף אז זה סבבה לגמרי חשבתי שמרוויחים פחות אם בני זוג ביחד מרווחים 16 אלף אז למה יש עדיין יוקר מחייה אני לא מבין?!
אנונימי
הכל תלוי באזור שאתה עובד. יש הבדל ענק אם מקום העבודה שלך בתל אביב או בנהריה או דימונה. גם לנשים נהוג לשלם פחות. והכנסה משותפת של 16000 לחודש לא כל כך נפוץ.
שים לב למה שרשמתי לך לגבי שכר חציוני.
שכר ממוצע - ממוצע כלל המשכורות במשק, כשמשכורת מינימום היא הכי נמוכה, אבל בצד הגבוה נמצא את כל משכורות הבכירים/הייטק/וכו'.
שכר חציוני - השכר שחצי מהמשכורות הן נמוכות ממנו וחצי גבוה ממנו.
דוגמה - תשעה אנשים מרוויחים 5000 ש"ח בחודש, ואחד מרוויח 95,000 ש"ח בחודש. הממוצע בינהם הוא 13,000 ש"ח, אבל ברור שהנתון הזה אינו רלוונטי בכלל כדי להבין כמה משתכרים האנשים.
לכן השכר הממוצע הינו נתון לא רלוונטי למצב הכלכלי של הרבה מהאנשים. חצי מהאנשים במדינה משתכרים פחות מ 6000 ש"ח, כלומר משק בית עומד על פחות מ 12,000 עבור 50% מהאוכלוסיה העובדת. כשהמשכנתה, גנים לשני ילדים, מיסים וחשבונות, אוכל ועוד דברים שאינם מותרות מגיעים יחד להוצאה של מעל 10,000 ש"ח בחודש, ניתן להבין את הטענות לקושי כלכלי.
מהנמוכים בעולם המערבי, ומחירים דומים למדינות כמו גרמניה.
השכר הוא ממש לא סבבה, אם השכר בישראל היה דומה לזה של אוסטרליה, גרמניה או צרפת - אז המצב היה די בסדר (אם מתעלמים מהמחירים המופקעים לאוניברסיטאות ומחירי הדיור)