6 תשובות
שואל השאלה:
רוקיסט, מכונאי טנקים זה רובאי 03? הוא יוצא עם נשק? ואיך אני מבקש להיות שם?
אנונימי
חיילים בתפקיד מכונאי טנקים עוברים בהתחלה טירונות רובאי 02 ואז משובצים לקורס הצבאי בבה"ד 20 (בסיס ההדרכה של חיל הטכנולוגיה והאחזקה) במחנה עיר הבה"דים בצומת הנגב ליד באר שבע. במהלך הקורס, אילו המועמדים להגיע לחוליות הטכניות הפלוגתיות ביחידות הקרביות בשיריון מסיימים את הקורס ומוסמכים לאחר מכן בטירונות רובאי 03 או מקבלים את ההכשרה ביחידה הקרבית עצמה, לרוב זה בבה"ד 20, אבל ייתכן וזה השתנה, אני לא בטוח. לאחר ההכשרה, כל מכונאי בחט"פ נחשב כחייל קרבי לכל דבר ומחזיק בנשק איתו מוכשר לצאת הביתה ואף מקבל תעודת לוחם לאחר שנתיים בשירות כחייל חט"פ.

הגעה לתפקיד נעשית על פי קבלת התפקיד במנילה שמתבססת על הראיון והנתונים שלך מהצו הראשון. האם עברת צו ראשון? אם כן האם יידעת את צה"ל לגבי המטרות שלך? אשמח להבהיר כי מכונאי טנקים זה אחד התפקידים הפיזיים הקשים בחיל ואחד הלא מבוקשים מאחר ואין בו עתיד באזרחות כמו חשמלאות וטכנאות רכב (תיקון אחזקת טנקים היא במסגרת הצבא והחברות האזרחיות אשר בונות טנקים לצבא). מעט מאוד מעוניינים להיות בתפקיד זה, בטח כחט"פ.
שואל השאלה:
בסוף החודש אני מסיים טירונות 02 ואני משובץ לחיל הטכנולוגיה והאחזקה (חיל החימוש) ואין לי תפקיד עדיין, עכשיו יש לי פרופיל 97 אז אני מבין שזה מתאים דווקא ואני רוצה לעשות תפקיד של רובאי 03 ומכונאי טנקים נשמע לי אחלה דווקא, עכשיו מה אני צריך לעשות כדי להגיע לשם? צריך להגיש מכתב למפקדת שלי שתמליץ עלי? או שזה לא קשור? ותודה התשובות שלך מאוד עוזרות
אנונימי
אם אין לך תפקיד אתה תיפגש עם קצין מיון שיציב לפניך מספר תפקידים או יחליט כבר באותו הרגע על תפקידך. תוכל לבקש כבר מיד בהעיעך מהמפקדים פגישה עם קצין מיון כדי לקבל תפקיד שתרצה. אני שוב מסביר כי מאוד סביר שיתנו לך אותו ללא ויכוח במפגש עם קצין המיון, כי מעטים מתגייסים אליו בפועל בגלל הפיזיות והעבודה הלא נוצצת שלו (יש מי שמסרב ויש מי שכושל בקורס פעם אחר פעם ומוותרים עליו).
חוליה טכנית פלוגתית (חט"פ) היא פלוגה של חיילים מחיל הטכנולוגיה והאחזקה (לשעבר חימוש) אשר מתפעלים תפקידים רבים במסגרת פלוגה לוחמת ונחשבים כלוחמים לכל דבר המוסמכים ברמת רובאי 03:

מאחזק נגמ"ש (נושא גייסות משוריין) ביחידות חי"ר.
מאחזק פומ"ה
מכונאי טנקים (בשיריון)
מאחזק תומ"ת (בתותחנים)
טכנאי/חשמלאי/מכונאי רכבים משוריינים ורכבי שירות (סופה, האמר)
מצרפת לך קישורים שיענו לך על השאלה