24 תשובות
לא
מותר
לא
שואל השאלה:
2 כן, 2 לא. מה עושים? חח
אנונימית
תנסי רק מבלי שתבלעי בטעות..
לא! אסור לצחצח שיניים. כל הקטע זה שיש הרגשה מגעילה כי זה מעצים את הקושי והאבל. מה שמותר זה לשטוף במים עד פרקי האצבעות ולשטוף את העיניים, ולהרטיב קצת את השפתיים מבלי לשתות את המים. אם את מצחצחת שיניים זה נקרא כאילו לא צמת. אני בטוחה שתצליחי לעבור את הצום גם עם הרגשה מגעילה בפה. בהצלחה (:
הו מזל 0_0 חשבתי לרגע שהטעתי אותך
שואל השאלה:
אוקיי, תודה! ובהצלחה למי שצם
אנונימית
לא
אנונימי
לא. צום קל!
אבל בלי מים.. ולא לבלוע
אנונימית
מותר, להיזהר לא לבלוע מים
^ לאנונימית, כמו שהסבירו פה אסור בכלל, גם עם מים וגם בלי.
צום קל (:
תביני משהו, כשאת רושמת "מותר לי..." כל המעפנים רושמים לך "כן".. אבל כשרושמים "בצום מותר לצחצח שיניים?" אין ברירה אלא לרשום "לא"


ואסור
אסור, זה יחשב כאילן לא צמת.
אני גם צמה ולא מצחצחת
אסור לצחצח, ללבוש נעלי עור, להתקלח, לשים בושם, לשים קרמים ושמנים וכדומה. צום קל!

*שאלה 1:
מהם האיסורים שיש בתשעה באב?
*תשובה:
בתשעה באב אסור: לאכול ולשתות, איסור סיכה (למרוח שמן או קרם על הגוף), איסור נעילת נעלי עור, ורחיצת הגוף- ולכן אסור להתקלח ונוטלים ידיים אחרי שירותים ובבוקר לאחר השינה עד סוף קשרי האצבעות ולא את כל כף היד.

*שאלה 2:
האם זה נכון שאסור בתשעה באב לומר "שלום" לחברו?
*תשובה:
הרואה את חברו בתשעה באב לא יאמר לו "שלום", כדרך שרגילים בני אדם לומר זה לזה תמיד. "שאילת שלום" האסורה בתשעה באב היא גם לשאול את חברו "מה שלומך?". אולם מותר לומר לחברו "בוקר טוב" או "ערב טוב" שאין זה בכלל "שאילת שלום" האסורה בתשעה באב.

*שאלה 3:
מה יעשה אדם שקשה לו לא לצחצח שיניים בבוקר של תשעה באב?
*תשובה:
באופן כללי אסור לשטוף את הפה בתשעה באב כלל. אומנם מי שיש לו צער וריח רע מפיו - יכול לשטוף את הפה ויזהר לבלוע מים. ובכל זאת, מי שיכול להחמיר ולא לצחצח את שיניו תבוא עליו ברכה.

*שאלה 4:
שמעתי שצריך להכין בגדים לתשעה באב- מה הכוונה? ומתי מחליפים במוצאי שבת את הבגדים ואת הנעליים לבגדי תשעה באב?
*תשובה:
מחר, יום שישי, צריך להכין בגדים לתשעה באב, והכוונה - לקחת חולצות ומכנסיים שאנו רוצים ללבוש בתשעה באב, ללבוש אותם במשך חצי שעה וללבוש אותם שוב במוצאי שבת.

*במוצאי שבת בשעה 19:26 מתחיל הצום. בשעה 19:50 אומרים "ברוך המבדיל בין קודש לחול" ולובשים את הבגדים שהכנו לתשעה באב, בנוסף מחליפים נעליים לנעלי גומי או בד והולכים להתפלל תפילת ערבית בבית הכנסת.

*ההלכות מוקדשות לרפואה שלמה של כל חולי עם ישראל*

אחים ואחיות יקרים!
אנו קרבים ובאים לצום יום תשעה באב, להלן מצורפת *הלכה חשובה מאוד שהרבה אינם יודעים ומצווה גדולה לפרסם ולהודיע ברבים*:
אין לקרוא תהילים ביום תשעה באב, מדוע? כיוון שקריאת התהילים משמחת את הנפש ואנו נמצאים ביום של אבלות וחורבן על בית המקדש - לא מתאים כלל. אבל אם קורא תהילים בדרך תפילה לרפואת איזה חולה וכו', אזי יש לו על מה שיסמוך (וזה יהיה מותר).
על כן, חברים יקרים: כל מי שקורא כל יום תהילים יומי מתוך מנהג טוב והרגל, או כמה מזמורים ספציפים וכו'... יש להימנע לקרוא ביום זה. אז מה כן מותר לקרוא וללמוד?!
קוראים: מגילת איכה, ספר איוב, מדרשים וקינות על חורבן בית המקדש. דברים אלו מכוונים לגברים ונשים כאחד!
היכן ניתן למצוא ולהשיג לקרוא דברים אלו? מגילת איכה וספר איוב תמצאו בתנ"ך ולמי שאין לו בהישג יד, ייכנס ל-"גוגל" ויכתוב שם בחיפוש. לגבי קריאת מדרשים על חורבן בית המקדש וכו'... כתבו ב-"גוגל" בחיפוש: "ארבע תעניות בהלכה ובאגדה" - זוהי חוברת נפלאה ומקסימה הניתנת לקריאה חינם באינטרנט. כמו כן, ניתן לשמוע שיעורי תורה ב-"יוטיוב" הקשורים לתשעה באב.

להלן כמה פרטים ודינים חשובים לגבי השבת הקרובה:
מותר לאכול בשר ולשתות יין בשבת הקרובה, כיוון שבשבת אין דיני אבלות. ואפילו בסעודה שלישית שהינה גם סעודה מפסקת (לפני תחילת הצום - במוצ"ש), אוכלים בשר, שרים שירי שבת ושמחים כרגיל, רק ישימו לב לגמור הסעודה לפני השקיעה.
אין להחליף את בגדי השבת ונעלי העור, אלא עד זמן מועט אחר צאת הכוכבים (דקה או שתיים אחרי 19:50) ויאמר בפיו "ברוך המבדיל בין קודש לחול" ויחליף בגדיו לבגדי חול. על כן, מוטלת אחריות על גבאי בתי הכנסת, שלא להתחיל תפילת ערבית במוצ"ש, עד כדי שיהיה זמן שהות לציבור להחליף בגדיהם ולחזור מבתיהם.
כיצד עושים הבדלה במוצ"ש? היות והצום מתחיל בצאת השבת, אין מבדילים על הכוס, אלא מברכים על הנר בלבד "בורא מאורי האש" אחר תפילת ערבית, קודם קריאת מגילת איכה (ואין מברכים על הבשמים). ובמוצאי תשעה באב, ביום ראשון בלילה, מבדילים על הכוס "בורא פרי הגפן" ואומרים את נוסח ההבדלה - ברכת "המבדיל" בלבד.
(מתוך דף "זוכה ומזכה" בפייסבוק)
לא, אז אל תצחצחי עד הערב - לא יקרה כלום.
אסור אל תגידו לה סתם
אסור לי חצי שיניים, זהו יום אבל ואת צריכה להתענות בו
אסור