6 תשובות
זה חוסר בכדוריות דם אדומות או לבנות ( שכחתי איזה צבע )
חוסר המוגלובין בדם, מה שבעצם גורם לעייפות וחולשה.
זה יכול להיגרם מאובדן דם רב, מחוסר ברזל בתזונה, ולפעמים זאת פשוט נטייה טבעית של הגוף.
אנונימית
יש לי אנמיה.
זהו חוסר בברזל.
תאכל בשר!
חוסר ברזל.
אנמיה זה חוסר ברזל (כדוריות אדומות) עכשיו שיש חוסר אז יש עייפות, חוסר תאבון, ולפעמים אפילו סחרחורות או התעלפות, לכן כדאי להיות במעקב אצל רופא.
אנמיה היא מצב בו אדם סובל מרמה נמוכה של המוגלובין (החלבון המצוי בכדוריות דם אדומות) בהשוואה לרמה התקינה לגילו ומינו. אין מדובר במחלה כי אם בסימפטום. ההמוגלובין נושא מולקולות חמצן ומוביל אותן מהריאות לאיברי הגוף השונים. רמת המוגלובין נמוכה מן הערך התקין, מובילה לחוסר חמצן באיברים. כתגובה לחוסר בחמצן, הגוף מפעיל מספר מנגנוני פיצוי, בין היתר דופק מהיר והגברת קצב הנשימה. סימנים נוספים הם חום נמוך, אוושות לבביות, כאבי ראש, חולשה, עייפות, חיוורון ועוד. חומרת הסימנים תלויה בחריפות הירידה ברמת ההמוגלובין.

הסיבה העיקרית לחוסר ברזל בגוף היא תזונה. רוב הברזל שאנו מסוגלים לספוג במערכת העיכול שלנו נמצא בבשר, בעיקר בכבד, ובשאר איברים פנימיים. סיבה נוספת לאנמיה מחוסר ברזל היא דימום סמוי וממושך, לרוב ממערכת העיכול, שבו כמויות של ברזל אובדות יחד עם הדם שיוצא החוצה והכמויות הנספגות במזון אינן מספיקות על-מנת לכפות על ההפסד. בנוסף, לחוסר ברזל נגרמת אנמיה גם כתוצאה מחוסר בויטמינים מסוימים כגון ויטמין B12 הדרוש להתפתחות תקינה של תאי דם אדומים. תאי דם אדומים, כמו שאר תאי הדם, נוצרים במח העצם. תרופות הגורמות לדיכוי של מח העצם, כמו תרופות כימותרפיות הניתנות לחולי סרטן, גורמות לאנמיה.

הטיפול באנמיה שנגמרת עקב חוסר ברזל היא מתן כדורי ברזל בתוסף. במקרים אלו רצוי ליטול ברזל עדין ממקור טבעי שאינו גורם לתופעות לוואי ושספיגתו בגוף מקסימלית, כדוגמת פלורדיקס.
כמובן שבמקביל צריך להגביר את צריכת הברזל מהמזון כשהמקור העיקרי לברזל הינו מוצרי בשר בקר, הודו, עוף ובמיוחד כבד עוף. אך יחד עם זאת, קיים מגוון רחב של מזונות שעשירים בברזל: עלים וירקות ירוקים כגון פטרוזיליה, כוסברה, תרד, אפונה ירוקה, כרישה, ברוקולי, אצות, טחינה גולמית משומשום מלא, שקדים, אגוזי מלך, דגנים מלאים כגון פסטה מקמח מלא, אורז מלא, קינואה, כוסמת, עדשים, פול, לוביה, שעועית, גרגירי חומוס מבושל, אפרסמון, משמשים מיובשים, צימוקים, שזיפים מיובשים, תאנים יבשות, רימון. רצוי כמובן להיוועץ באיש מקצוע על מנת להתאים תפריט תזונתי אישי שיענה על כל צרכי הגוף.