2 תשובות
זה קשור לבגרות?
אם כן אני יכולה להגיד לך על תנועת ההשכלה- מקווה שזה תואם למה שאת\ה רוצה.
אוקיי אז ככה.. בתנועת ההשכלה תמכו משכילים רבים בהרחבת הידע בחברה. פעלו בתנועה הזו פילוסופים, סופרים, משוררים וכו' והם רצו לגרום לכך שהאדם יהיה מודע לזכויותיו.
בעקבותם האדם הבין שיש לו זכויות טבעיות מעצם לידתו ודרך כך הם מבינים כמה שהשלטון מנצל אותם ושולל מהם את זכויותיהם והם נלחמים על כך.
האמנציפציה היא מתן שיוויון זכויות לאזרחים.
באמצעות תנועת ההשכלה הופצו רעיונות הלאומיות והזכויות שמגיעות לאדם ואז כל מדינה שעברה תהליך לאומי ובנתה מדינה עצמאית חדשה רצתה לפעול על פי זכויות אלו: שיוויון, אחווה, חירות, חופש הביטוי וכו'.
כידוע היהודים היו מפוזרים בעולם והיו מתגוררים במדינות שונות ובכל מדינה שבה נעשה המאבק הלואמי ובה הם חיים, דגלו במתו שיוויון זכויות (אמנציפציה) לכל האזרחים כלומר, היהודים נכללים בזה.
עקב האמנציפציה היהודים הורשו להתקדם ולהצליח וזכו לזכויות כמו תושבי המקום אך התושבים המקומיים לא ראו זאת בעין יפה, וטענו שהם לא צריכים להצליח דרכם ולכן צריך לשלול מהם את האמנציפציה, התחילה הקנאה והשנאה נגד יהודים מה שהוביל לאנטישמיות.
סורי אם זה לא עזר.. ניסיתי:)
אין הרבה לפרט מאמי. הנאורות התפתחה והם הבינו שגם היהודים כביכול שווי ערך ולכן נתנו להם אמנסיפציה. לא בכל המדינות נתנו להם אמנסיפציה.. נגיד אמריקה נתנה להם ישר כי היא הייתה חדשה. צרפת גם נתנה להם אבל אז היה את נפוליאון שהטיל את הגזרה ל10 שהם חייבים להתגייס לצבא ועוד כמה דברים.
בקיצור עניתי לך על השאלה בהתחלה. והכל כתוב בזפר הלבן..