5 תשובות
בדרכ'' כשיש פטריה אז את תרגישי צריבה
אנונימי
גירוד סתם אז לא, אבל אם ממש מגרד ויש כמו צריבה אז יתכן, הכי חשוב לא לגרד, לשטוף יותר עם סבון נוזלי של תינוקות, כמובן אם זה ממשיך להתייעץ עם אמא אם ללכת לרופאת נשים.
יכול להיות שאם מגרד לך יש פטריה.
אבל בכדי לקבוע ולהתאים משחה יש צורך שרופא נשים, מציעה לך לדבר עם אמא ולקבוע תור לבדיקה
שואל השאלה:
אבל אני לא יכולה לדבר עם אמא על זה אני מתביישת ויש לי גירוד כזה מיסביב:)
אנונימי
שלוש תחומים עיקריים משפיעים על היווצרות או התפרצות פטריה נרתיקית: אורח חיים לא מאוזן, שינויים הורמונאליים ומצב בריאותי. נשים שנמצאות תחת לחץ נפשי או מנהלות אורח חיים לחוץ, שסובלות ממחסור בשינה או מנהלות תזונה לקויה, נמצאות בקבוצת סיכון להתפתחות פטרייה בנרתיק. נשים שבגופן מתחוללים שינויים הורמונאליים ניכרים כמו בזמן הריון, גיל המעבר או לפני קבלת המחזור החודשי, יכולות אף הן ללקות בפטריה בגלל הצניחה הפתאומית ברמת החומציות של הפות ופנים הנרתיק. בקבוצת הסיכון השלישית, נמצאות נשים בעלות מחלות כרוניות כמו סכרת או איידס ולחילופין, נשים המטופלות בתרופות אנטיביוטיות, בסטרואידים אך גם נשים הנוטלות גלולות נגד הריון.
סיבה נוספת להתפרצות קנדידה בנרתיק תלויה בקיום יחסי מין. הזרע הגברי הוא חומר בסיסי שמפר את מאזן החומציות בנרתיק ומגדיל את הסיכוי להתפתחות פטרייה. שטיפה היגיינית במועד יכולה למנוע את הסיכון, לצד הימנעות מקיום מספר רב מדי של משגלים בפרק זמן קצר.

הגישה ההוליסטית לטיפול בקנדידה פועלת בכמה דרכים יחד:

בניית תפריט תזונתי מתאים – הסרה של כל הגורמים היוצרים קרקע פורייה להתפתחות קנדידה. ללא שינוי תזונתי ייסודי לא ניתן יהיה למגר את הקנדידה לאורך זמן.
איזון פלורת החיידקים הידידותיים במעיים על-ידי מתן פרוביוטיקה.
נטילת תוספי תזונה וצמחי מרפא בעלי פעילות אנטי-פטרייתית הפועלים לחיסול הקנדידה באופן ישיר, כגון: חומצה קפרילית, בטאין, שום טרי, תמצית זרעי ענבים, שמן אורגנו, מי כסף קולודיאליים, שמן זית, ביוטין ועוד.
טיהור הגוף מרעלים וחיזוק הכבד: פעולה זו הינה הכרחית מאחר והרס כמות רבה של פטריות כולל הרעלנים שהן מפרישות עלול לגרום להצטברות של רעלנים בגוף ובכבד.
חיזוק מערכת החיסון: על-ידי השלמה של נוגדי חמצון, מינרלים וויטמינים מחזקי חיסון כגון אבץ, סלניום וויטמיני B, ונטילת צמחי מרפא מתאימים.
חשוב לשלב פעילות גופנית מתונה ושיטות להרפיית מתחים מאחר והקנדידה משגשגת במצבי מתח מתמשכים.
חשוב לזכור כי טיפול יעיל נערך לפחות 4-6 חודשים וחובה להמשיך את הטיפול גם אם התסמינים נעלמים.