4 תשובות
שוק טוטאלי מהיחס המגעיל חח
אנונימי
אמנם אני משוחרר כבר קרוב ל-3 שנים אבל אוכל לומר לך איך היום הראשון בטירונות בכללי:

לאחר שמסיימים את החיול בתל השומר עולים על אוטובוס אל אחד מבסיסי הטירונות של צה"ל (מחנה עיר הבה"דים, מחנה צריפין, מחנה ניצנים או מחנה 80). לאחר ההגעה כולם הטירונים מרוכזים ברחבה מרכזית או בחדר כנסים ומשם מתחלקים לפלוגות שונות ולאחר מכן למחלקות ולכיתות בתוך הפלוגה. בהתחלה עושים שיחת היכרות עם המפקד האישי שהוא מפקד הכיתה ובכיתה יש בדרך כלל 10 - 15 טירונים. לאחר מכן יש שיחות היכרות עם מפקדים בכירים יותר כמו מפקד המחלקה ולבסוף עם מפקד הפלוגה. לאחר מכן אם יש זמן ולא הגיע הלילה, עוברים על מידע ראשוני על המקום ואיך מתנהלים/מתנהגים ואף עוברים ראיון עם משק"ית ת"ש ופותחים לך תיק קליטה ותיק ת"ש. כל אחד עובר שיחה עם מש"קית ת"ש, גם מי שלא צריך באמת ת"ש וכד'.

בסוף היום הראשון מפזרים לשעת ט"ש - טרום שינה. שעה חופשית שבה הטירון יכול לעשות מה שבדיוק הוא רוצה. בדרך כלל לטעינת פלאפון, מקלחת, קניית דברים בשקם וכד' ולאחר מכן הולכים לישון לאחר יום ארוך, ושעת כיבוי אורות בו המפקד נכנס לוודא שכולם אכן נמצאים והולכים לישון.

מושגים שנאמרו ולא הסברתי כל כך:
א. מפקד כיתה (מ"כ) - מפקד בדרגת רב"ט והוא המפקד האישי שלך בטירונות.
ב. מפקד מחלקה (מ"מ) - מפקד וקצין בדרגת סגן משנה והוא המפקד הבכיר שאחראי עליך אישית, מעל למ"כ.
ג. סמל מחלקה (סמ"ח) ורב-סמל פלוגתי (רס"פ) - אנשי פיקוד האחראים על לוגיסטיקת ותפעול המחלקה והפלוגה. בדרגות סמל וסמ"ר.
ד. מפקד הפלוגה (מ"פ) המפקד הבכיר ביותר בפלוגת הטירונים. קצין בדרגת סגן ולפעמים סרן. יש לו סמכות רבה כולל יכולת לשפוט טירונים וקבלת החלטות מקצועיות אודות הפלוגה והוא המפקד גם של המפקדים האחרים. תחתיו יש גם את סגן מפקד הפלוגה בדרגת סגן גם כן.
ה. משק"ית ת"ש - חיילת האחראית לטיפול בחיילים עם קשיים כלכליים או משפחתיים שונים. אחראית להעברות בקשת להגדלת השכר, אישור עבודה בזמן השירות וכד'.
רוקיסט מומחה סטיפס
שואל השאלה:
תודה רבה על התשובה המפורטת (:
וסתם שאלה- הקבוצות בטירונות זה בנים ובנות ביחד?
אנונימית
לא הפלוגות לא מעורבות. יש פלוגות לנשים ויש פלוגות לגברים. בנוסף דיברתי בלשון זכר, רוב הפיקוד בטירונות הן נשים, אך יש גם מעט גברים. יש הפרדה ברורה בצה"ל בין גברים לנשים. המקלחות והמגורים מופרדים אחד מהשני ואף רחוקים כדי להבדיל ולהגן על הפרטיות של שני הצדדים מן הסתם.
רוקיסט מומחה סטיפס