10 תשובות
היי:) פה בכיף אם אתה צריך
שואל השאלה:
עלתה שאלה האם ניסויים בבעלי חיים הם מוסריים, על כך דנו במאמריהם, ד"ר איתי גל (2014), סימה שגיא (2015) ושלי קרופקין (2015).

כותבי הטקסטים הראשון והשלישי כאמור: ד"ר גל (2014) וקרופקין (2015) תומכים בנסויים בבעלי חיים, בטענה שללא נסויים בבעלי חיים אי אפשר לדעת האם הפיתוח הרפואי עובד גם במבחן המציאות ולא רק בתרשים.
בטקסט הראשון טען ד"ר גל כי אלה הטוענים שניתן למצוא תחליפים לניסויים בבעלי חיים טועים, כיוון שהניסויים הכרחיים להתפתחות הטכנולוגייה הרפואית.
ועוד טען שאין טכנולוגיה היכולה לדמות אנטומיה ואיך ההתפתחות באמת תשפיע על הגוף.

קרופקין מספרת במאמרה על כך שבאמריקה יש דוקטורים התומכים בדעה של ניסויים לא רק בחיות מעבדה אלא גם בחיות מחמד.
הטענה מתבססת על ידי דוקטורים מארצות הברית, הקוראים לניסויים בחיות מחמד בכך שטוענים שחיות מחמד שונות מחיות מעבדה בכמה אופנים כגון: אזורי גידול שונים, לא נישארים במקום אחד לבד אלא חוזרים לבעלי הבית התומכים שלהם.
בעלי החיים נתונים לסביבה רגילה ונתונים לתנאים ולחצים שונים אצל בעלי הבית שלהם.
כל התנאים האמורים לעיל משנים את תוצאות הניסוי וגורמים להם להיות יותר פרקטיות במבחן המציאות.

לעומתם שגיא טוענת נחרצות כי ניסויים בבעלי חיים הם התעללות בחיות.
וכי אפשר לוותר עליהם, לעומת מודלים טכנולוגיים או רקמות שיבדקו עליהם את הניסויים ולא בבעלי חיים.
שגיא אף נותנת דוגמאות לכך שהניסויים הם התעללות כמו החברה למוצרי קוסמטיקה שפגעה ב2000 ארנבונים לטווח ארוך, בכך שטיפטפה להם טיפות עיניים לניסוי.

בין שלושת הכותבים אין הסכמה בעוד שגל וקרופקין טוענים כי ניסויים בבעלי חיים זה דבר נחוץ, בעל חשיבות גדולה שיכולה להציל חיים.
שגיא טוענת שהניסויים בבעלי חיים זו התעללות בבעלי חיים ללא הצדקה ושיש פתרונות אחרים.ד"ר איתי גל ynet כג' באלול תשע"ד 19.19.14
קטע מתוך בלוג-סימה שגיא תשרי תשעו
שלי קרופקין-הארץ 2015
הכתיבה נחמדה, אבל כמה תיקונים:

1. הרחב יותר על הנושא. ספר עליו, והשמט את שמות המחברים ב*פתיחה*.
2. השמט את השורה "כותבי הטקסטים הראשון והשלישי כאמור"
3. השמט את המילים "בטקסט הראשון" או כל היוצא בזה.
טעויות כתיב ופיסוק: כותבים "נשארים", הקפד לפסק, כותבים "בעוד" (בלי ש' הזיקה), אם כבר - "ניסויים בבעלי חיים הם דבר נחוץ", "בעל חשיבות רבה ויכול להציל חיים" ועוד.
שואל השאלה:
אני חושב שהתבלבלת זה לא סיכום ממזג אלא כתיבה ממזכת יש לזה כללים שונים טיפה
למה התבלבלתי?
שואל השאלה:
מכיוון שהלכתי על פי הכללים שאמרו לי בשיעור וכם אני חשבתי כך בהתחלה אבל מסתבר שזה דיי שונה
הערות שכתבתי לך הן לפי הכללים. הנה טקסט לדוגמה שכתבתי:

שקר לבן הוא שקר הנאמר שלא מתוך כוונת מדון. אדרבא, ברוב הפעמים הוא נאמר במטרה לשמור על דרך ארץ ולמנוע ריב. אליהו (2015) מצביע על דרך ביטויו של השקר הלבן בספורט הישראלי, כשהקבוצה המנצחת היא לא הקבוצה החזקה והראויה בלשון המעטה, בעוד הפרופסור (2015) דן בנושא השקר הלבן בתחום הרפואה. לדבריו, רופאים משקרים במרשמיהם כדי לעזור למטופליהם להתמודד מול חברות הביטוח הדרקוניות.
שני הכותבים מתייחסים אל השקר הלבן כדבר רע שיש להימנע ממנו. הפרופסור (2015) כותב שהנוהגים בשקר הלבן לא יסייעו בפתרון הבעיה הקיימת במערכות הבריאות. להפך, השקר הלבן מדלג בדרך עקיפה על הבעיה במקום לעמוד מולה ולהתעמת איתה. במקביל לו, אליהו (2015) סובר שאמנם הקבוצה המנצחת יצאה כשידה על העליונה, אך הלוזריות שבה עודנה בעצמותיה. הניצחון הוא בסך הכל מצג שווא המנסה לכסות על הבעיות בקבוצה, כמו בעולם הרפואה. השחקנים וצוות ההנהלה ישתכרו מתעמולת הניצחון במקום לפתור את המחלוקות ביניהם.
לעומתם, ויקיפדיה (2015) מאירה את נושא השקר הלבן באור חיובי. היא מונה מספר סיפורים מתקופת התנ"ך בהם אבי הדורות נהגו בשקר לבן על מנת לעזור לרעיהם או למנוע פגיעה. כראיה לכך ניתן לראות את סיפור אברהם ושרה בדבר זלזול שרה בדברי המלאכים שהגיעו לספר לה על הריונה העתידי. עם זאת, ויקיפדיה מציינת את טענת בית שמאי שיש לומר את האמת בכל מחיר, גם אם אינה נעימה לאוזן, המתיישרת עם דעתם של אליהו והפרופסור (2015).
הפרופסור (2015) מעלה את הצעת הפתרון שלו לנושא בשעה ששאר הכותבים רק מציגים את הבעיה ולא דנים בפתרונה. לדידו, על קהילת הרופאים לשנס את מותניהם ולפעול ללא לאות לקידום רמת השירותים המוגשים לציבור בידיים נקיות ובלא שקרים. רק כך יוכלו ציבור הרופאים וציבור העם ליהנות מאיכות רפואה איכותית ואמתית, חסרת בעיות ותככים מתחת לפני השטח.

ביבליוגרפיה:
אליהו, י' (2015). שקר לבן: סיכום ניצחון ריאל על אולימפיאקוס בגמר היורוליג. ynet.
הפרופסור (2015). ד"ר רובין הוד.
ויקיפדיה (2015). שקר לבן.
שואל השאלה:
מה להרחיבמאבל מה הרגשת שחסר?
חסר רקע על הניסויים בבעלי החיים בפתיחה, תסביר על זה. שחברות משתמשות בחיות למחקרים ויש לכך מתנגדים. זה תלוי במאמרים עצמם.