9 תשובות
לא דווקא. זה תלוי בכמה דברים. אדם שנכנס לדיכאון ויום לאחר מכן שמח וכן חלילה חוזר כך או שעקב הדיכאון הוא נהיה אובדני יש לו מן הסתם הפרעה נפשית. יש גם מושג דיכאון קליני אם הוא מתמשך יותר מזמן מה.

היפותטית אני לא בעל הפרעה נפשית אם הייתי בדיכאון זמני (דכדוך בשפה הרפואית) לאחר שקיבלתי ציון 40 במבחן ולמחרת הרגשתי יותר טוב והדיכאון נעלם והיה רק זמני.

מותר להיות בדיכאון שצריך - זה רגש אנושי, אך לא יותר מדי ולא על כל דבר ובטח לא לפגוע בעצמך או באחרים עקב כך.
רוקיסט מומחה סטיפס
דיכאון ברמה גבוהה נחשב להפרעה נפשית רצינית הדורשת טיפול כשאר ההפרעות.
אבל ישנם דיכאונות ברמה שהיא סבירה ומקובלת ומצופה מהאדם לחוות אותם, בעיקר בגיל ההתבגרות כשיש מצבי רוח קיצוניים.
תלוי בסוג הדיכאון וברמתו.
היי, יש שיגדירו את זה ככה. אני סובלת מדיכאון קליני וחרדה ולוקחת כדורים, יש על הדברים האלה הרבה מאוד סטיגמה. אבל זה בדיוק כמו כל מחלה אחרת, פשוט לאנשים קשה לתפוס את זה כי זה לא משהו שנראה לעין כמו נגיד רגל שבורה.
התשובה של רוקיסט מעידה על בורות רצינית...
מה שהוא התכוון אליו- מאניה דיפרסיה/הפרעה דו קוטבית זו מחלת נפש שמתבטאת בתנודות בין מצב של דיכאון מג'ורי לבין מצב של מאניה- זה לא נקרא להיות "שמח", זו לא ממש שימחה כפי שאנשים תופסים אותה, זו תחושה של היי ענקי, גראנדיוזיות, תחושה שאני יכול לעשות הכל, אני הכי טוב בעולם, אני אצליח בהכל, דיבור מהיר, תזיזתיות, חוסר ריכוז, עשיית מעשים מסוכנים בלי לדעת את ההשלכות שלהם ולפעמים גם גלישות פסיכוטיות- בדרך כלל שיגעון גדלות כמו מחשבה כנה ואמיתית שאני אלוהים, ישו, המשיח, ראש הממשלה וכו', הזיות ועוד.
כל הפרעה נפשית היא מחלה נפשית, פעם קראו להפרעות נפשיות מחלות נפשיות, בגלל שזה הפך לכינוי פוגעני ומעליב שינו את המונח, זה הכל.
אז בעיקרון כן, אדם עם דיכאון נחשב לחולה נפש.
למרות שפסיכיאטר יקרא למישהו חולה נפש רק אם ההפרעה שלו ממש חמורה, כמו דיכאון עמוק כבד ואובדני.
לא בהכרח, זה מאוד תלוי ברמת הדיכאון ובאופן שבו הוא מתבטא.
אני חושב שתצטרכי לקרוא כאן שבעצם לא טעיתי אבל גם לא צדקתי גם - ויקיפדיה: "דיכאון קליני"

דיכאון חד קוטבי, מן הסתם דיכאון מקושר לפעמים כהפרעה נפשית כחלק ממניה דיפרסיה,

" מצב הדיכאוני המז'ורי יכול להיות אפיזודה חד-פעמית או אחת מהאפיזודות או ההתלקחויות החוזרות של ההפרעה הדיכאונית המז'ורית (Major Depressive Disorder או MDD) הידועה כ "דיכאון חד-קוטבי" (Unipolar Depression) או יותר נכון ההפרעה האפקטיבית החד-קוטבית (Unipolar Affective Disorder,Unipolar Mood Disorder). כמו כן יכול מצב דיכאוני מז'ורי להיות התקף דיכאוני במסגרת הפרעה אפקטיבית דו-קוטבית (מניה-דפרסיה). במקרים קיצוניים המצב הדיכאוני יכול ללבוש אף צורה פסיכוטית, עם מחשבות שוא של אשמה, למשל. המונח "דיכאון" יכול להתייחס גם להפרעות אחרות שבהן מצב הרוח ירוד - כמו התגובה הדיכאונית למצבי דחק (הפרעת הסתגלות עם ביטוי דיכאוני), דיכאון עונתי, צורות של דכדוך אחרי לידה, דיסתימיה, הפרעות דיכאוניות על רקע הפרעה "גופנית" גרידא ("דיכאון אורגני") ובלשון היום יום קוראים דיכאון רגעים של ירידה במצב רוח או דכדוך המהווים חלק משגרת החיים הנורמלית אצל רוב האנשים."
רוקיסט מומחה סטיפס
אתה רק מראה שאין לך מושג על מה אתה מדבר.
יש הפרעה שנקראית "דיכאון פסיכוטי"
ויש הפרעה שנקראית "מאניה דיפרסיה",
אלה שתי הפרעות מאוד מאוד שונות.
אתה התכוונת למאניה דיפרסיה כשאמרת "יש כאלה שעצובים ואחר כך הם הופכים להיות שמחים"- ההגדרה הזו מנוסחת בצורה כל כך רשלנית שמראה בבירור על חוסר הבנה וחוסר ידע בה.
מצב מאני הוא לא מצב של "אני הייתי עצוב, עכשיו אני שמח", זה מצב מאוד קיצוני עם השלכות מאוד נוראיות שנמשך לפחות חודש, כבר הסברתי אות אותן השלכות וכמובן שזה תלוי אם מדובר במאניה דיפרסיה סוג 1 או סוג 2.
דיכאון פסיכוטי זה מצב של אדם שנימצא בדיכאון מג'ורי מאוד עמוק שחווה גם תופעות פסיכוטיות שמלוות ברגשי אשמה כבדים וברגשי חרטה, אדם עם מאניה דיפרסיה פסיכוטית לא יהיה פסיכוטי בתקופת הדיכאון אלא רק בתקופת המאניה.
ועוד הערה לגבי משהו שאמרת: זה אף פעם לא דיכאון אם הבן אדם נהיה עצוב אחרי שקיבל ציון נמוך במבחן, או שחברה שלו נפרדה ממנו, או שנכשל בכל דבר מסוים שהוא,
דיכאון זה מצב ממושך (נמשך לפחות שבועיים אם מדובר בדיכאון מג'ורי וגם יותר אם מדובר במלנכוליה או דיכאון מינורי) שמלווה בעוד סימפטומים מלבד מצב רוח מאוד ירוד כמו חוסר ברעב (במקרים נדירים רעב מוגבר), נידודי שינה עקב מחשבות שליליות בלתי פוסקות, לעיתים מחשבות אובדניות, לעיתים פגיעה עצמית, חוסר חשק, חוסר מוטיבציה, אובדן טעם בחיים ובתחביבים שבעבר אהבת לעשות וכו',
אפשר אולי לקרוא למצב רוח ירוד מאוד זמני שנגרם עקב סיבה ספציפית מובנת והגיונית "דיכי", אבל להשתמש במונח דיכאון יהיה מוטעה מאוד, אבל מקובל- כי בסך הכל מדובר בשימוש בצורת הסלנג...
שואל השאלה:
את/ה טועה
הפסיכיאטר שלי אמר שזה הגיוני שאדם מקבל דיכאון מזה שחברה נפרדה ממנו או שהוא לא מסתדר במקום חדש
אנונימי