5 תשובות
לפי מה שידוע לי (לא מנסיון) באוניבסיטה נותנים בונוס של 20 נק' ל4 יח"ל ו25 נק' ל5 יח"ל.
ל3 יחידות לא נותנים. הבונוס הוא לציון בתעודת בגרות עצמה. התנאים לקבלה לאוניברסיטה לא נראלי קשורים לזה. אלא לפסיכומטרי למשל.
לכן חוץ מבונוס אין ממש משמעות, לכן הכי כדאי ללכת למקום שהכי מתאים, שלא יהיה קשה מדי אבל גם כדאי קצת לחשוב;)
סופי
אתייחס להבדל שבין 4 יח"ל ל- 5 יח"ל מתמטיקה בשני היבטים.
הראשון, קיים הבדל גדול ברמת הלימוד. בעוד שכיום תלמידי 4 יח"ל נבחנים בשאלונים ג', ד', ה', הרי שתלמידי 5 יח"ל נבחנים בשאלונים ה', ו', ז'. שאלון ה' אמנם משותף אך שאלונים ו', ז' קשים משעותית, הן מבחינת תכני הלימוד והן מבחינת רמת השאלות בבגרות מאשר אלה שבשאלונים ג', ד'. לכן הלימוד והבחינה ברמת 5 יח"ל קשים משעותית מאלו שב- 4 יח"ל.
שנית, באשר לשקלול של ציוני תעודת הבגרות, כחלק מקבלה ללימודים גבוהים. 5 יח"ל אכן מקבל בונוסים (תוספת לציון הבגרות) גבוהים יותר מאשר ב- 4 יח"ל. באוניברסיטאות ההפרש הוא של 12.5 נק' (25 ל- 5, 12.5 ל- 4) ובטכניון אף גבוה יותר (30 ל- 5, 15 ל- 4). לכן הסיכוי לקבל ממוצע בגרות גבוה יותר לתלמידי 5 יח"ל הינו גדול יותר.
לגבי ההחלטה היכן ללמוד, 4 או 5 יח"ל, אומר שאם הפער הוא באיזור הבונוס (15נק' לערך) עדיף ללמוד ולהוציא ציון גבוה יותר ב- 4 יח"ל, וכך גם ליהנות יותר מהלימודים. אציין שבונוס ניתן רק מציון של 60 , לכן חשוב להיות לפחות בציון של 70 ב- 5 יח"ל, אחרת עדיף ללמוד ב- 4 יח"ל. בהצלחה!
רונן רוזנבלט
שואל השאלה:
קודם כל תודה רבה על התשובות הזריזות והעינייניות! בנוסף רציתי לדעת האם יש מישהו שאמור לעזור ולתווח אותי ליחידות לימוד המתאימות מטעם משרד החינוך? או שנותנים לי נתונים לגבי היחידות ואני צריך לדעת לעשות את הבחירה הנכונה לבד? והאם אני יכול לבחור בכלל או שרק הציונים של ט' ישפיעו על יחידות הלימוד שבהם אני אלמד?
שואל השאלה
בד"כ אתה לא יכול לבחור וזה תלוי בציונים שלך מכיתה ט'.
אך אתה יכול לנסות לשפר את הציון ולהעלות הקבצה וכמובן שבשביל לרדת רק צריך לבקש D:
אם אני סביר להניח יקבל ציון יותר טוב ב4 יחדות המתמטיקה וכל שאר הבגרות שלי ב"ה ממש טובה (רוב הציונים מעל 90) הסיכויים שלי (כמובן בשילוב הפיכו אח"כ) להתקבל לרפואה טובים?
רחל