62 תשובות
אי אפשר לענות על שאלה כזאת ולדעתי הוא בהחלט שמר על ניצולי השואה
זה הגורל וזה מה שהיה צריך לקרות. כן זה לא נתפס ויש כאלה שאומרים איפה הוא היה בשואה אבל זה מה שצריך היה לקרות וזה קרה.. ותחשוב על זה שניה- עם לא הייתה השואה והכל היה טוב ויפה אף אחד לא היה חושב על לעלות ארצה ולהקים פה מדינה כי כולם היו נשארים בגלות..
אני לא יכולה לדמיין במצב הזה נס,
"תחייכו הכל לטובה."
ביום הזה אני לא הולכת לחייך, אני יודעת שזה נשמע ממש דפוק,
אבל אולי זה קרה לטובה.
אני לא מזלזלת אני הכי מצטערת שזה קרה, ואני מזועזעת מהדברים שראיתי,
אבל אם לא הייתה קורת השואה לא הייתה לנו מדינה.
בורא עולם יודע מה הוא עושה, כנראה שזה היה צריך לקרות
אנונימית
נכנסים לשאלה שמישהו שאל לפניך ורואים את התשובה שכתבתי
בעצם אני יעתיק את זה לכאן:

הבעיה של האנשים האלה שבאים בטעות לאלוקים על אסונות היא שהם לא מבינים דבר אחד, בקבלה הדבר הזה מוסבר בצורה עמוקה, אלוקים הוא לא ניתן לתפיסה ואין בו שום ידיעה ולעולם הנשמה בלי קשר לעולם הזה עצמו שאנחנו בתוך גוף חומרי אפילו הנשמה לא יכולה להשיג אותו ולהבין את גדולתו, אז לצפות להבין את האסונות האלו ולהתחיל לשאול שאלות על אם יש אלוקים בעקבות אסון כזה או אחר זה לא לעניין גם בגלל אי הבנה של מה שבורא עולם מבין ויודע וגם בגלל שהתורה אומרת שיש גם אפשרות של אסונות כאלה אם לא נלך בדרכי התורה אז אחרי זה לבוא ולטעון שבגלל זה אין אלוקים זה מגוחך, לנסות להבין את האין סוף אי אפשרות, מה שכן אנחנו צריכים לדאוג ללכת בדרך הישרה ולחכות לכל הטוב שמובטח לנו בימות המשיח, בינתיים לעשות השתדלות לתקן את העולם ולהפוך אותו לטוב יותר
הוא שמר! בטח שמעת או קראת על מילויני ניסים של אנשים שהיו בשואה?! מנת הסבל הייתה חייבת להיות, אבל ה השגיח שלא יותר מזה!
אנונימי
זה נשמע מזלזל, פוגע, ורע כל כך

אבל יש דברים שהיו צריכים לקרות, כמו שאמרו
אנונימית
שואל השאלה:
לכול אלה שאומרים שהוא לא קיים - הוא קיים, הוא זה שנתן לנו את החיים עצמם אז תפסיקו לדבר שטויות
אנונימי
למרות שצר לי לנפץ לך את האשליות, הוא לא שמר עלינו בגלל שהוא לא קיים...
הוא קיים אבל הוא עף מהעולם לשש שנים...
אנונימית
מה זה קשור להיטלר? אם אלוקים היה רוצה הוא יכול הכול והוא יכל גם שלא תיגרם השואה למרות האובססיה של היטלר.. היטלר היה בשר ודם אלוקים הוא אלוקים אם הוא היה רוצה הוא היה אפילו ממית את היטלר כדי שלא תהיה שואה
אנחנו זה מי שאנחנו ואז מה אם הוא נתן לי חיים... חיים בתור יהודיה זה לא בדיוק חיים
ברור שהוא שמר עלינו.


הרי הנה אנחנו כאן
יהודים גור ההמשך במדינת היהודים
עם צבא שרובו יהודי.

אגב, אחד מהעקרונות החשובים של ד' הוא - חופש הבחירה. הוא נותן לאדם לבחור איך להתנהג בחיים שלו. הקדוש ברוך הוא לא בוחר לאדם מה לעשות - השם נותן חוקים ומצוות, אבל אתה בסופו של דבר בחור להאמין בהם בכל ליבך או לא.

בתור יהודיה אשכנזיה, שהמשפחה שלה נרצחה בשואה - אני מאמינה באל. סבא שלי וסבתא שלי חזרו בתשובה. ויש עוד משפחות כמונו! המון. אז תעשו לי טובה, השואה היא הסיבה למה להמאין בד', לא למה לא להאמין. בכל מקרה, להשתמש בכאב הזה נגד דתיים והאל זה הכי נבזי ושפל שהאדם יכול להגיע אליו - במיוחד אם אתה יהודי.
וואו פתחת פה חתיכת תיק... אתאיסטים יגידו שזה כי הוא לא קיים ומאמינים ימציאו לך כל מני תירוצים. תחליט לבד מה אתה חושב שהיתה הסיבה
אנונימית
היו לפחות שתי עליות לפני השואה.. הארץ הייתה יכולה להתקיים ללא זה.

זו לא פעם ראשונה שאלוהים רוצח (מתוך הנחה שהוא קיים)...
אלוהים לא צדיק

וכל אלה שציינו שהיו ניסים לניצולי שואה.. אתם מגוחכים
הוא הרג 6 מליון אבל עשה ניסים רק למעט (ממש מעט)

אז בעיקרון בגלל שלא התחשק לו להתערב מתו תינוקות שלא הספיקו אפילו לחטוא
וגם את אלה שהאמינו בו - הוא פשוט הסתכל מהצד ונתן להם למות מיריות, רעב, חנק וכדומה:)

ובקיצור - אם חלילה השואה תחזור על עצמה ואלה היו המשפחות שלכם שמתו - אתם תקללו את האל שלכם במקום להתפלל אליו.
אין פלא שהרבה ניצולי שואה איבדו את האמונה בו ובחרו להשקיע את עצמם בארץ במקום באל.
האמת כואבת תעשו לי מינוס
"אם אלוהים קיים, הוא יצטרך לעשות הרבה כדי שאסלח לו"
יהודים צפו בקרוביהם מתים זה אחר זה, מרעב, ממחלות, מעוני. יהודים חפרו את קברם ולאחר מכן נורו לתוכם. היו אלו שטיפלו בגופות משפחותיהם לאחר שנחנקו בתאי הגזים. וזה אפילו לא אלפית ממה שקרה שם. אלוהים שמר עליהם? שמר? ואלו שניצלו?! מי שמר עליהם? מישהו שמר שלא ירעבו? שלא ישארו יתומים? שלא יושפלו בגלל העם שנולדו אליו?
אם אבותיך היו מתבוללים - היית יכול להינצל מהשואה.
אז אף אחד לא שמר עליהם. לא אלוהים, לא אללה ולא ישו. לא היה מי שיגן על היהודים בשואה.
אין עובדות בכל הקשור לאלוהים, רק דעות. (אמונה אחרי הכל).

אני לא מאמינה באלוהים,
לדעתי, אם היה אלוהים, ואם זה נכון והיהודים הם באמת העם הנבחר, כל זה לא היה קורה. אם הוא היה רוצה להיפטר מהיהודים אז למה בדרך זוועה שכזו?

"אלוהים עובד בדרכים נסתרות", "העניש את העם", "הכל לטובה" (?)
הכל במטרה לנקות את שמו מכל ההיסטוריה עקובת הדם שלכם. אני מאמינה ביינג וייאנג, לכל דבר טוב יש דבר רע ולהפך. בכל דבר ובכל מקום. בשואה, קשה למצוא את הטוב. כן המסורת היהודית נשמרה, ישנם ניצולים, זאת הייתה סיבה עיקרית לכך שהיהודים עלו לארץ והקימו מדינה וכו' וכו'. אבל באמת, יותר מ6,000,000 יהודים, מתוכם מיליון וחצי ילדים שעוד לא הספיקו לחיות וכבר נרצחו בדם קר רק בגלל היותם יהודים. איך אפשר להמשיך להאמין בקיומו של האל, שאמור לאהוב ולשמור אותנו, אחרי דבר שכזה?

גם לולא השואה, עדיין הייתה קמה מדינה, לא יודעת מתי אבל זה היה קורה, היהודים רצו מדינה עוד לפני השואה, כל הזמן הם חווים אנטישמיות, זה היה קורה בכל מקרה. בכלל, מרבית היהודים ברחו למדינות אחרות כמו אמריקה דרום אפריקה וכו', אלה שעלו לארץ היו מעטים מאוד אולי 100,000 יהודים אם אני זוכרת נכון, והם הגיעו לכאן או בגלל שלא הייתה להם ברירה או בגלל שהם היו ציונים. והציונים שבנינו היו מגיעים בכל מקרה עם השואה או בלי.

למה אתם ממשיכים להגן על אלוהים?
אם אתם באמת העם הנבחר, למה ישנה אנטישמיות? למה דווקא היהודים? למה אלוהים לא דואג לכך שתפסיקו לפחד ולדאוג. למה מדינת ישראל היא מדינה כל כך שנואה, שרבים כל כך רוצים להשמיד? דווקא העם הזה?

ואני מסכימה איתכם שאותם ניצולי שואה, ניצלו בנס, אבל זה די ברור שבלי או עם אלוהים היו נשארים ניצולים, אי אפשר להשמיד עם שלם. מן הסתם יהיו את אלה שיתחבאו ויצאו החוצה כשהכל יגמר.

ועזבו את אלוהים, תשאלו למה ואיפה היו כל האנשים כשהזוועות קרו? למה כולם שתקו ולא עשו כלום בזמן שחנקו ירו שרפו קברו השפילו והכו את היהודים? ולא רק היהודים, הלסביות, ההומאים, רוסים, צרפתים. הנאצים בלב קשה השמידו אנשים רק בגלל דת, גזע, העדפה מינית, או סתם כי הם עומדים בדרכם.

במקום לשאול את עצמכם איפה אלוהים היה, תשאלו את עצמכם את השאלות היותר חשובות.


שימו לב שגם היום אותו הדבר קורה עם המוסלמים, ה"דאעש" הללו רוצחים, שוחטים, שורפים, עורפים ראשים של אנשים והעולם שותק. הם רוצחים את בני דתם ואת אלו שלא. זה פסיכי לגמרי, וזה מתרחש מעבר לכתף שלנו, שם בסוריה, ממש בגבול. מה עם אללה = אלוהים? איפה הוא עכשיו? למה הוא מניח לדאעש להמשיך עם פעולות הטרור? וזה בכלל הזוי כי דאעש, הם מוסלמים סונים, הם אמורים להיות מתונים, לפי אמונתם אך הם נוהגים בדרך הקיצונית, הורגים את כל מי שלא מוסלמי, מאמין כמותם. ומה שיותר הזוי זה שהם הורגים גם את מי שכן בצד שלהם. אני לא כל כך התעסקתי בחדשות לגבי זה אני לא כל כך בקיעה במה שקורה, והנה זו עוד דוגמה, בזמן שכל הרציחות והזוועות מתרחשות אני פה יושבת עם החתולה על הרגליים שלי ואפילו לא מודעת באמת למה שקורה שם. למה אף אחד לא מתערב? ולמה אנשים שונאים את היהודים וקוראים להם טרוריסטים, הם עד כדי כך עיוורים?
לכל אחד יש את הדעה שלו, יכולים להאמין בה' ויכולים שלא, אל תשפטו פשוט יש כאלה שלא אוהבים את התגובות של אנשים כמו " לא קיים דבר כזה אלוקים " אז עושים מינוס.
למה התגובה הזאת: לא קיים דבר כזה ה' " עם אנשים מאמינים? למה אחרים מזלזלים בכם שאתם לא מאמינים? לא, אז יופי אל תגידו ה' לא קיים כי זאת האמונה של כל אדם. לפחות פה לא מזלזלים בכם או אומרים לכם מי אתם שאתם לא מאמינים לה' אז תכבדו ואל תכתבו תגובות כאלה.
ולשאלה.. ה' כן היה קיים בזמן השואה. הוא הציל 80% יהודים מגרמניה, ועוד את הניצולי שואה.
תקשיבו, צר לי מאוד, אבל ממש לא ממקומנו לצאת בהפגנטיות ולשפוט את מעשיו של בורא עולם, מי שלא מאמין, שלא יאמין, אבל בבקשה, תכבדו את מי שכן.
קחו בחשבון, שמילותיהם האחרונות של רוב הנספים היו קריאות 'שמע ישראל'.. קחו בחשבון שביום כיפור, שהנאצים הוציאו להם אוכל, רוב האנשים עמו בניסיון, ולא אכלו.
קחו בחשבון, שאותם נספרים שאנחנו כואבים עליהם כל כך- האמינו, האמינו שה' קיים, ויושיע אותם, האמינו שה' שומר עליהם, אז מי אתם, יהודים יקרים, שתשבו פה, במחשבים שלכם, 70 שנה אחר כך, ותזרקו את האמונה שלהם לפח?
ה' שמר על העם שלו בשואה, הוא השגיח עליהם, וזרה בהם אומץ ואמונה, היו כאלה שויתרו, היו כאלה שהפסיקו להאמין, אבל הוא עזר לכולם, נכון, זה לא נראה, אבל אלו נסתרות ה', ולעולם לא נבין חשבונות שמיים.
השאלה הזאת הגיונית ולגיטימית, כל אחד שענה כאן תשובה, התשובה הזאת היא המספקת אותו.
יכול להיות שהתשובה שלי לא תספק את שואל השאלה, או כל משיב אחר כאן, אבל אותי היא בהחלט מספקת.. ה' עשה מה שהיה נכון, ואומנם הכל ידוע, אבל לאדם גם בחירות משלו.
תשאלו ניצולים את השאלה הזאת, תשאלו מאמין, ותשאלו גם אחד שלו.. אולי נקודת המבט קצת שונה, אבל בהחלט קרו שם ניסים.. אחד יתאר כנס, אחד יתאר כצרוף מקרים, ההשגחה הייתה שם..
ובבקשה.. תשקלו מילים.
אני חושב שאלוהים לא קיים כלל אז כל מה שקורה כאן זה בשליטת האדם בלבד. אם והוא אכן קיים הוא אלוהים אכזר ורשע שנתן אישור להרג 6 מיליון יהודים+אחרים. אגב, אמרו מעליי ש-80 אחוז מיהודי גרמניה ניצלו? Your Queen מאיפה הבאת את הנתון השקרי הזה. בגרמניה, רק כ-225,000 מתוך 625,000 אלף יהודים טרום-השואה ניצלו.
רוקיסט מומחה סטיפס
אולי זה נשמע נוראי אבל תחשבי מה קורה עכשיו אחרי השואה. יש פחות אנטישמיות, מדינה משלנו ועוד..
חוץ מזה שתמיד אחרי הטוב בא הרע ואחרי הרע בא הטוב. ובחיים לא צריך שיהיה רק טוב כי אז יהיה משעמם
אמרתי 80 אחוז מגרמניה לא מפולין
אנונימי
מזה כי אז הכול משעמם?!?! איזה בלונדינית יצאת עכשיו.. את רוצה שייקרוו עוד דברים כמו השואה ואת שמחה שהשואה קרתה כדי שלא יהיה משעמם?!?!
ומזה משנה שהוא עשה ניסים?!?! הוא גרם לשישה מיליון יהודים למות בדרכים הכי אכזריות שיש אז מה זה משנה שהוא עזר למאה אלף מתוך השש מיליון האלו הניסים שהיו בשואה לא מכפרים על מה שהלך שם ותקלטוו את זה כבר מתו מהעם שלכם על ידי אלוקים בדרך הכי אכזרית שיש וזה לא היה ניסים כל מה שקרה שם זה במיקרה..
אני מאמינה בה'.
אני חושבת שהשואה קרתה כדי שהיהודים יתאחדו ולא יחיו בגולה..
נכון. זה היה זוועות וזה היה נורא ויש לי גם משפחה שהייתה בשואה אבל בסופו של דבר הם עלו לארץ והם חיים כיהודים.
לדעתי לא צריך להאשים את ה'
אני מאשימה את היטלר יימח שמו ואת כל מי שלקח חלק בזוועות האלו.
ואני לא מבינה איך הם יכלו לעשות את השואה ולרצוח אנשים חפים מפשע.
בואו נדבר תכלס, בלי קשר לאמונה או לא:
זה נכון שהקונגרס היה לפני המלחמה אבל מי בדיוק היה פה?! יהודים בודדים... להזכיר לכם שהתחילה עליה משנה 1881? אז כן - בלי המלחמה הזו לא היית לנו מדינה זה הדבר היחידי שדחף אנשים לבוא לפה.


איפה היה אלוהים? בשמים... מה שצריך להיות - יהיה. בלי במלחמה הזו ההורים של סבתא שלי לא היו נפגשים... אבא שלי ואני לא היינו פה היום. אנשים התחילו לזוז לכיוון הארץ... זה ההסבר שלי..
ודרך אגב, הארץ ממש, אבל ממש לא יכולה להתקיים פה עם ממש מעט אנשים
טוב, אני בדרך כלל לא עונה לשאלות האלה אבל זה פשוט יצא משליטה, ואני אגיד את זה בכנות אז תהיו מוכנים: אלוקים כן שמר, עובדה שיש יהודים שניצלו משם, אני למדתי על השואה ועל הנאצים, אני לא מאשימה אותו בשואה, זו הייתה הבחירה של היטלר ואנשיו לפגוע ביהודים, אז דיי כבר לרדת עלינו בגלל הנושא הזה, אף אחד לא יודע למה זה קרה ומדוע, אנו לא יודעים, גם אתם לא, אף אחד לא יודע, שנית, גם היו יהודים שניצלו בשואה והיו להם כן ניסים, הרב ישראל לאו ניצל משם, וגם המשתמשת אני טובה בשביל כלום הייתה לה משפחה שניצלה והם עדיין מאמינים, תפסיקו להאשים את אלוקים ואותנו במה שקרה, אנו לא אשמים בזה באסון הזה, נמאס שכל פעם שקורה משהו או שקרה משהו ליהודים בעולם, מתחילים לתקוף את הדתיים או את אלוקים, זה לא היום לדברים האלה, תכבדו את היום זה במקום לריב על זה. כבר פעם המי יודע כמה שזה שוב קורה. הנאצים קיבלו את עונשם, והם אגב היו צאצאים של בני המן. זהו. תאשימו את הנאצים ואת היטלר ימח שמו במקום להאשים אותנו ואת אלוקים, אנו לא אשמים בזה ואנו לא חיים בבועה. וכל הריבים האלה על מי אשם או לא, פשוט מיותרים, ככה אתם רוצים להעביר את היום הזה? בריבים או וויכוחים על מי אשם או למה הוא לא עשה כלום? בלריב על זה? ככה? תעשו משהו מועיל ותעזבו אותנו כבר בשקט. כל הריבים האלה סתם מזיקים במקום מועילים.
הכל ידוע מראש והרשות נתונה..
אנונימית
אודיה הילה כנראה שאת אדם ממש חומרי אם את אומרת שזה קרה רק בגלל היטלר.. אם את אדם דתי כמו שאת מציגה את עצמך את צריכה להאמין שלכל אדם יש בחירה והיטלר החליט לעשות את זה אבל גם הייתה גזירה משמיים וגם אלוקים החליט לא לשימור עלינו זה היה גם משמים לא רק מהיטלר
זאת רק אני או שאלוהים הוא זה שכביכול קובע את כל מה שיקרה? אה, אז הוא גם קבע כל הרג ורצח שקרה בשואה הזו לעם האהוב שלו.
אני גם אדם רוחני, זה היה בגלל הבחירה החופשית, אלוקים דווקא כן שמר, היו ניסים, אלוקים לא אשם באסון הזה, מתי כבר תבינו שמה שקרה לא היה בגללו אלא בגלל בני האדם והבחירות שלהם? לבני האדם היו בחירות, היטלר היה יכול לנצל את כוחו לטובה במקום לרעה, חוץ מזה המשחק גם ככה היה מכור, משהו בתלמוד על קיסר נירון שבא לפגוע ביהודים בירושלים ושאל ילד אחד יהודי, הילד אמר לו ונתתי את נקמתי בגווים, הוא הבין מזה שאלוקים "נותן " לו לפגוע ביהודים אבל הוא יעניש אותו, ולכן הוא ויתר והתגייר וממנו יצא רבי מאיר בעל הנס. זה משחק מכור, אלוקים לא באמת " עזב" את היהודים אז בשואה, גם שנראה שהוא "עזב" הוא היה עדיין פה, וגם הוא יעניש את אלה שפגעו ביהודים, עובדה שהצלחנו לשרוד את הכול למרבה הפלא של אותם עמים, מה שאנו באמת עם הנצח כי שרדנו את כל התלאות ועברנו את זה..
אז למה אמרת שזה רק היטלר? אם את אדם מאמין את גם צריכה להאמין שמישהו עליון עשה את זה..
אלוקים לא כמו היטלר, אל תשווי אותו אליו, בעקיפין, אלוקים נתן לו את הבחירה החופשית, אבל הוא גם העניש אותו. את צריכה להפסיק את זה, מה שקרה קרה והנאצים קיבלו את עונשם, אין טעם להאשים את אלוקים במה שקרה, הוא גילה אחראיות והציל את רוב היהודים ועשה ניסים, הסיפור נגמר, כל השאלות האלה על זה רק גורמות לבעיות, וזה לא הזמן לנטור טינה, זה לא בריא!
כמו היטלר? הוא לא אחראי למותם של 60,000,000 אשר מתו במהלך מלחמת העולם השנייה. אלוהים אחראי לכל הסבל ולכל הייסורים. כולל שתי מלחמות העולם, כל שואה שהתרחשה אי פעם, מחלות, פיגועים... שכחתי משהו?

גם הארמנים חוו שואה ונותרו ניצולים. זה כי אלוהים הגן עליהם?
מספיק עם זה, הוא לא אשם בזה! כל הסבל וייסורים נגמרו בגלל בני האדם. אבל אנו הראנו לעולם שאנטישמיות מסוכנת ושאנו ניצחנו אותם. זה מספיק להיום, אם בא לכם לריב על זה אז לכו למקום אחר, פשוט קשה לכם עם זה שיש אנשים שעדיין מאמינים באלוקים למרות הכול ואתם ישר מנסים לתקוף אותם!? מה נסגר!? אנו מאמינים בו ונמשיך להאמין לא משנה מה תגידו. מה שקרה היה ונגמר, הנאצים קיבלו את עונשם, וזהו. עכשיו תעזבו את הדתיים בשקט ואת האמונה שלהם באלוקים ותנסו לכבד את היום הזה בלי להתחיל לתקוף אחרים שמאמינים באלוקים, רוצים להאשים מישהו? תאשימו את הנאצים ואת האנושות, גם שהאבוליציה גמרה לזה בכלל. כי היטלר ביסס את זה על אנשים.
לא!
הוא רק כל יכול ולא עשה דבר כדי לעצור את מותם של 6 מיליון בני אדם מעמו הנבחר! ביניהם שומרי מצוות אדוקים ותינוקות!
אבל הוא כן שמר, מספיק עם זה, כאילו שזה יחזיר אותם לחיים אם תאשימו אותנו בזה! הוא עשה והוא שמר והציל וגרם לאנשים שלא היו יהודים, להציל אותם וגם כמה מהם ניצלו בדרך כלשהי. זה מספיק לדעתי. ואני טובה בשביל כלום בעצמה אמרה ש להשתמש בתירוץ הזה נגד הדתיים ואלוקים זה מטופש והיא עוד ממשפחה שניצלה משואה, אז דיי עם זה, אתם באמת רוצים להתחיל לריב איתנו על זה? כל פעם שיום השואה מתחיל, אתם עושים את זה, לא נמאס לכם? מה לנו לא כואב שהם מתו או נרצחו? הם לא אנשים מהעם שלנו? הם לא יהודים כמונו? מה אנו לא בני אדם? מה אתם חושבים שאנו באמת שמחים על זה ולא אכפת לנו ממה שקרה להם? ברור שאכפת לנו וכואב לנו, פשוט מיום השואה זה נהיה יום שבו נשאל את הדתיים ונתקוף אותם ואת אלוקים בגלל השואה ונאשים אותם בזה, ממש תודה באמת שאתם גורמים לנו להרגיש סתם רע בגלל משהו שלא היה בגללנו. אתם יופי של אנשים, כל פעם אתם עושים את זה, ואם לא בשואה אז שקורים דברים רעים שקרו פה. תעשו טובה. תניחו לנו ותעזבו אותנו בשקט, מה חשוב אם אלוקים היה או לא, אם שמר או לא, בגלל זה לריב או להאשים אותנו? אנו לא בני אדם? אין לנו רגשות? מה אנו אנושיים כמוכם? ממש תודה רבה לכם!
כי אין אלוהים
1. אני לא מאשימה אותך, את לא אשמה.
2. אם אלוהים קיים, הוא אשם.
אודיה... מה לא אשם בזה? תפסיקי להתחמק הוא גרם למותם של יהודים במשך כל ההיסטוריה.. מה לא אשם? אז מצטערת את לא מאמינה באלוקים כי אלוקים אחראי גם לטוב וגם לרע הוא אחראי להכיל בעולם כי הוא מנהיג העולם... אם היית מאמינה בו היית יודעת את זה...
1 אלוקים איננו אשם, 2, אם אני והדתיים לא אשמים אז למה להתחיל את זה בכלל? אלוקים לא גרם לזה! אני מאמינה בו, ולא אאשים אותו במה שבני אדם עשו או גרמו, האשמים הם בני אדם ולא הוא! אני לא מתחמקת בכלל, אני אומרת שאני לא מאשימה אותו בנזקים שבני אדם עשו, תאמיני לי שאני יודעת, הוא גם נתן לנו לבחור בטוב או רע, הבעיה שבחרו ברע ולא טוב ולזה יש תוצאות. עכשיו מספיק עם זה!
ואין לך מה לענות... את כל שניה מספיק עם זה מספיק עם זה במקום להתעצבן תוכיחי שבאמת יש אלוקים
אף אחד לא האשים אותך ואת הדתיים. מאשימים את הנאצים ואת "אלוהים" (שכן, ייתכן שאינו קיים).
הוא אשם כי הוא כביכול יכול הכל והוא לא הציל את עמו מסבל וייסורים שכאלה. למה הוא לא אשם?
כי הוא לא גרם לזה, יש לי מה לענות ויש אלוקים, הייתי בשמחה מוכיחה לך אבל את מילא לא תרצי באמת להקשיב. מי שבאמת ירצה יודע לאן לפנות (רבנים) אלוקים אינו אשם בזה, אחת הוכחות שהנאצים הם בני המן, והם נהרגו בתלייה כמו בני המן במגילה ואחד מהם אמר " אני הולך לאלוקים, משתה פורים 1946 ויום הוצאת הנאצים לתלייה ולהורג היה בהושנע רבה ועשרה הנאצים ניתלו ב16 באוקטבר ואסתר המלכה במגילת אסתר ביקשה להשמיד את בני המן הנוספים ואלו היו הנאצים, וזה קרה בדיוק באותו היום ויש רמז לזה במגילת אסתר, תש"ז יום הוצאת הנאצים להורג ואגב אותו אדם שאמר משתה פורים 1946 היה יוליוס שטרייכר הנאצי והוא אמר את זה, הנאצים הומתו בתלייה כמו בני המן כפי שאסתר ביקשה במגילת פורים לאחר ההריגת בני המן, עשרות הפושעים הנאצים הומתו בתלייה בשנת תש"ז שהיא שנת,1946
כשהוא החליט מה יקרה בכל היקום הגדול שלנו - הוא לא החליט שתהיה שואה? הוא החליט שיהיו בועות סבון, פרחים וצמר גפן מתוק?
אני כן אדם דתי,
לפי מה שאני חושב זה שאין דבר כזה אלוהים אין דבר כזה אין כלום. זה שהיה שואה זה בגלל היהודים שהם היו צריכים להקים לעצמם מדינה היה להם מלא רמזים שמשהו רע הולך לקרות כמו הפוגרומים אנטישמיות וכ"ו.
אני לא מאמין בשום דת. ולכל דבר יש סיבה לזה שזה קרה. אני עונה באנונימיות כי ככה אני יכול להיות בטוח שבסוף אף אחד לא ישלח לי הודעות שאני כופר וכל השטויות האלה. בקיצר זה הדעה שלי יש שמסכימים איתי ויש שלא.
אנונימי
אם היהודים היו מקמים מדינה בלי שאסון יקרה זה לא היה קורה...
אני לא מצליחה להבין הם צריכים לבין בדרכים הרסניות, כדי להקים מדינה?
אנונימית
אני חושב שהוא כן שמר עלינו
אולי לא על כולם אבל הוא שמר על כמה
אם הוא בכלל לא היה שומר היו נהרגים פי אלף יותר
אנו לא חולי רוח, הוא דווקא כן עזר, מה יש לכם נגדנו? אנו לא משוגעים! אף אחד לא המציא את אלוקים ותפסיקו לרדת על האמונה שלנו. תפסיקו עם השאלות האלה ולרדת עלינו בגלל השואה או האמונה שלנו. ירדתם נמוך אפילו יותר נמוך
אודיה הילה אז למה את אומרת שזה לא אלוקים? את כאילו אומרת במילים אחרות שאלוקים לא אחראי למה שהיה בשואה..
כי מה שקרה היה בגלל בני האדם, ובאמת הגזמתם עם זה, אלוקים לא אשם בזה. וחץ מזה, הנאצים כבר נעשו ביום הושנא רבה, יום חיתום הדין לפי היהדות, בחג האחרון של סוכות, ויש הוכחות לזה שהיו ניסים ותמיד יהיו ניסים, כל פעם ששאלה כזאת תתחיל זה תמיד יהיה ככה. בואו תנסו לכבד את היום הזה במקום להתחיל להאשים את מי שמאמינים באלוקים או את אלוקים עצמו, למה זה קרה, אי אפשר לדעת ולעולם לא נדע. אי דונט וונט טו בי אקזיט אמר בעצמו שאי אפשר להבין את אלוקים כי אנו רק בני אדם והבנה שלנו מצומצמת.
טוב אז אני אגיד לכם את דעתי בקצרה.
אני עברתי את המסע לפולין, מניחה שרוב הילדים פה הם 17-- ולא עברתם את המסע לפולין.
לפני שטסים לפולין יש כל מיני סדנאות, ואחת הסדנאות הייתה באמת- "איפה אלוהים היה בשואה?"
אני בתור אדם מאמין חיפשתי תשובה. וזה לא דבר רע, לחפש ולחקור, זה לא אומר שאין לך אמונה או פחות, להפך- זה רק אומר שאתה לא הולך כמו עיוור וחוקר ולומד.
היו כמה הסברים שניתנו, אבל ההסבר שאהבתי יותר מכל היה- חופש הבחירה.
לכולנו יש חופש בחירה. אנחנו יכולים להחליט שאנחנו הולכים לבית הספר או לא הולכים. אנחנו יכולים להחליט לשקר או לדבר אמת. אנחנו יכולים להחליט לצעוק או לדבר בלחש. זהו חופש הבחירה.
חופש הבחירה בין טוב- לרע.
למה יש תאונות דרכים? כי אנשים *מחליטים* לשתות ולנהוג בכל זאת. כי אנשים *מחליטים* לסמס או לענות לשיחה בזמן הנהיגה- חופש בחירה.
למה יש רציחות? כי אנשים *מחליטים* לירות באנשים. הם יכולים להחליט לא לעשות את זה. הם עושים את זה בכל זאת.
מה היטלר והגרמנים עשו? בחרו. ניצלו ומימשו את חופש הבחירה שלהם.
עכשיו- אתם יכולים לומר- אז למה אלוהים לא עצר את זה? למה הוא לא גרם להם לא לבחור בזה?
מה שאתם שואלים בעצם- זה למה אלוהים לא *לקח מהם את חופש הבחירה*.
אבל אם הוא באמת היה לוקח להם, לנו את חופש הבחירה?
מה היינו? בני אדם?
או רובוטים?
שקמים בבוקר כי ככה זה. מצחצחים שיניים כי ככה זה. הולכים לבית הספר כי ככה זה. אין חופש בחירה. בכלל. מה זה אומר? למה זה שווה? חוסר חופש בחירה שווה לחוסר חיים.
אז היטלר והגרמנים בחרו ברע. בחרו לרצוח שישה מליון יהודים. הם ניצלו את חופש הבחירה שלהם ולצערנו הוא בא על חשבון העם שלנו.
כן היו ניסים בשואה. אנשים שניצלו וסיפרו את סיפוריהם. סיפורים מדהימים שקשה לעכל, בדיוק כמו השואה עצמה.

ולכל מי שיש שאלה על השואה, או מרגיש קרבה, אני ממליצה כל כך לנסוע למסע לפולין. גם לרגישים מביננו וגם ל"מופרעים" מביננו. 8 ימים של איפוק או של בכי שווים את הכל. כי המסע לפולין הוא לא בכי, הוא גם צחוק, ושמחה, והאמת? בעיקר צחוק ושמחה. צאו למסע לפולין. תילחמו. תעשו הכל כדי לצאת. אני מבטיחה לכם שזה שווה את זה.
אני מגיבה בפעם האחרונה: מסכימה עם מאוהבת, זה חופש הבחירה שלהם. בני אדם קיבלו בחירה חופשית, לעשות טוב או לעשות רע, וזה בדיוק מה שהיא אמרה וגם חלק מהסבר שלי. הנאצים בחרו לעשות את הרע, וכמו שהיא אמרה היו ניסים, לכו תחפשו בעצמכם או כמו שהיא אמרה לנסוע למסע לפולין. היו מקרים שיהודים ניצלו בעזרת חסידי אומות עולם, או הצליחו לברוח או להסתתר. אותם חסידי אומות עולם היו לא יהודים, מהסיבה הזאת, הם יכלו לא להציל את היהודים ופשוט להמשיך בחיים שלהם ולהיות בבית שלהם, גם לא לקחת סיכונים ולהסתכן ולהציל אותם, למרות זאת הם הצילו אותם, משהו בתוכם גרם להם להציל יהודים, ביניהם, היה את אוסקר שיינדלר, יש עליו סרט ידוע רשימת שיינדלר, הוא חסיד אומות עולם בזה שהוא הציל יהודים מהשמדה, זה סיפור ארוך, גם היו מקרים שיהודים ניצלו בדרך כלשהי מהנאצים או שהצליחו לברוח. שלא לדבר שבדרך מוזרה כלשהי, אחרי כל האסון הזה, רובם עדיין שרדו, לא משנה אם האמינו או לא, הם שרדו את זה, וגם באופן אירוני קיבלנו את ישראל כי אומות העולם הרגישו רגשות אשמה על הנזקים שהם גרמו ליהודים וגם מסיבות אחרות.
הנאצים בחרו לעשות את הרע אבל את אדם דתי.. היה פה גם משהו מלמעלה.. אלוקים העניש את עם ישראל את לא יכולה להגיד שאלוקים לא שייך לזה כי אלוקים הוא אבא שלנו ואבא גם מעניש את הילדים שלו בארור שיש בחירה לכל אדם אבל החלק של אלוקים בדבר הזה הוא חלק עצום.. ומוזר לי קצת שבתור אדם דתי את לא מאמינה שזה מאלוקים הוא אחראי לכל מה שקורה בעולם ואם את אדם דתי את אמורה להבין את זה בלי שאני יגיד לך..
אני לא מאשימה אותו, שי עגנון כתב על זה סיפור קצר, האדונית והרוכל, ובו יש מסר לכל היהודים לעלות לישראל ושהתבוללות לא תעזור, אפילו שי עגנון חשב שהתבוללות לא עזרה ושצריך לעלות לפה, הוא אפילו כתב סיפור על זה, משל אלגורי, והוא אמר שהתבוללות גרמה לצרות. היו סימנים והייתה הכתובת על הקיר שעומדת להיות סכנה גדולה ליהודים אז בשואה, היה שם רב אחד בשם אלקעי שהזהיר אותם מפני זה, הוא אמר להם לעלות לישראל וזה יקרה, אחרי שהוא מת זה קרה, ובכלל, היו סימנים לזה שעומדת להתחרש סכנה, כמו בסיפור של האדונית והרוכל, היו סימנים שהוא נמצא בסכנה והתעלם מזה, היהודים לא ידעו שהם בסכנה, ולמרות שהגרמנים אמרו להם שהם לא רצויים אצלם ושהם צריכים לצאת משם, הם נשארו עד שזה הגיע לשואה, למשל ליל הבודלח שהיה אזהרה אחרונה ליהודים לצאת משם. וזה היה ברובד הסמוי, למדתי גם ספרות ועל האדונית והרוכל, גם הסופר שי עגנון חשב שהתבוללות היא סכנה וכתב סיפור על זה במשל. וזה היה נכון. היהודים מעולם לא היו רצויים או שייכים לשום מדינה או עם שהם היו שם, גם השכנים שלהם שהיו נוצרים או גרמנים בגדו בהם, ולמרות שהבהירו להם לצאת משם או ללכת משם כי הם לא שייכים לשם, הם נשארו. והוא אמר בסוף שאם לא נלמד את הלקח זה עלול לקרות שוב. הבחירה החופשית, הנאצים בחרו להיות רעים.
תתביישו לעצמכם חבורת מתומתמים... אני בוא ושם איפו היה אילוהים ועוד דברים מגעלים כמוכם.. זה הגורל.. למה מה שקורה בעיראק סורייה אותו דבר.. תתביישו
מה זה הגורל?!?! אני שמעתי פעם רב שאמר שליהודי אין דבר כזה שנקרא גורל אלא, אלוקים עושה את הכול בשבילו.. תפסיקו כל הזמן להגיד שאנחנו נתבייש שאנחנו לא מאמינים באלוקים בזמן שאתם כותבים דברים שמעידים עליכם שאתם גם לא דתיים.. כמו, זה הגורל.. זה מגוחך ואתם לא שמים לב לזה שגם אתם לא מאמינים באלוקים
אנו כן דתיים וכן מאמינים באלוקים. יהודים הם מעל המזל. עם הנצח. זה הוכיח את עצמו. הנבואה על נצחיות עם ישראל. מזל אפשר לשנות וגם גורל. רוב המקרים.
מה נסגר עם המינוסים פה? אנו כן דתיים ומאמינים באלוקים ובאמת שאנו עם הנצח, הנבואה על נצחיות עם ישראל נכונה. זה התגשם, שרדנו את הכול, גורל ומזל אפשר לשנות, כי ישראל מעל המזל והגורל. רוב המקרים שכן
למה להיצמד רק לשואה בכל מה שקשור לשאלת "איפה היה אלוקים"?
מה עם כל הפוגרומים נגד יהודים לאורך כל ההיסטוריה? מה עם גירוש יהודי ספרד? מה עם חורבן בית ראשון ושני? מה עם הגירוש שהתורה עצמה מעידה עליה מגן העדן?

נראה שהשאלה הזאת בנוגע לשואה באה יותר ממקום רגשי, וזה לגיטימי לחלוטין, אך אי-אפשר לדרוש תשובה הגיונית כאשר השאלה עצמה לא באה מתוך הראש אלא מהלב.
זה לא רק בא מהרגש זה גם בא מההגיון, מהשכל.. אם יש משהו שמנהל את העולם אז איך הדבר הזה שמנהל את העולם מאפשר לדברים כאלו ליקרות?!?! זה לא רק מהרגש זה גם מהשכל ומהמוח.. אם היה מישהו שמנהל את העולם איך דברים כאלו קורים?!?! זה כמו שיש לבית ספר מנהל נגיד.. ואם בבית ספר נגיד סתם דוגמא כל היום מרביצים לילדים ואונסים בנות בשירותים כל יום והמנהל לא עושה כלום אז זה אומר שאם לא אכפת לו מה קורה בבית ספר הוא לא מנהל אותו כמו שצריך ככה מה שאלוקים עשה בשואה.. אותו דבר.. הוא לא ניהל את העולם כמו שצריך אם הוא נתן לדברים כאלו ליקרות ולא היה אכפת לו..
היה אכפת לו ועדיין אכפת לו, מה שקרה לא היה בגלל שאלוקים "עזב " אותנו אז, זה היה כי בני אדם בחרו ברע. וגם בגלל התבוללות, אפילו שי עגנון הסופר הנודע כתב על זה ביקורת על התבוללות והסביר במשל שהתבוללות תגרום לבעיות ושאנו לא היינו שייכים לשום מדינה, אנו אף פעם לא היינו שייכים לשום עם או מדינה שהיינו בה, העמים אחרים בעצמם הוכיחו את זה שגירשו יהודים ועוד עשו דברים כאלה ליהודים. הם אמרו בעצמם שאנו לא שייכים לשם. שיש לנו כבר מדינה משלנו.