3 תשובות
לפי דעתי השיטה הכי יעילה לנשים שגם פותחה ע"י אישה קטנת מימדים ושם השיטה נלקח מהשם שלה זה wing chung מכיוון שבניגוד לשיטות מסוימות של קראטה השיטה לא עובדת על עיקרון של כוח מול כוח אלא משלבת את הרך והקשה גם יחדיו עם תנועות מטווח קצר שסוגרות ליריב את טווח התנועה וזה ייחוד השיטה
כעיקרון זה דבר מבורך לנשים ללמוד אומנות לחימה בעולם כ"כ מסוכן ומשוגע שאנו חיים בו היום-יש עובדות ולא ניתן להתכחש להן כך שחובה לדעת איך להגן על עצמך בתור אישה

הלוואי ונראה יותר ויותר נשים באומנויות לחימה ממש כמו שמקובל בארה"ב

בהצלחה
התאמנתי שנים רבות שטאי צ'י ובצי' קונג.
לשניהם יישומים של לחימה והגנה עצמית, אך חשוב מזה שניהם מאזנים את הבריאות ואת הפחדים של אדם.

יתרונות הוא בכך (ובזה הצ'י קונג עדיף) שאינו מעמיס את הפרקים באימון.

יישום של שיטה עדינה ככל שתהיה נכון מבחינת המצב, תלוי אך ורק בך.
כך למשל ייתכן ויגידו לך שקארטה הוא השיטה בשבילך.
אבל אם היישום יהיה נרפה וחסר נחישות - השיטה תהא חסרת ערך מבחינתך.

בהצלחה
שוקי וייס
רפואת יחסי אנוש
יש להבדיל משיטות לחימה קלסיות למה שעובד ויעיל לרחוב. כל קשר בין השניים הוא "מקרי" בהחלט.
שיטות קלסיות הן אומנות בפני עצמה אבל לרוב הן סגורות בפני שינויים. כלומר כך יגיב מתאמן בקראטה וכך יגיב מתאמן בקונג פו ולא בשילוב או כזה או אחר ובד"כ לא תוך בחינה של מה שלומדים. כך תתגונן נגד סכין וזהו.
הרחוב לא עובד כך, ברחוב הכל הולך והכל יכול לקרות וגם שיטות לחימה שמתמקדות ברחוב לא יכולות להכין לכל מצב. זה לעולם לא יקרה. מה שיקרה אם יש מורה טוב זה אימון למחשבה אגרסיבית בשעת הצורך ואימון להפעלת אלימות ללא גבול לצורך שרידות.
ברחוב יכול לבוא מישהו עם סכין ולתקוף מכל מקום שהוא רוצה. לא רק מלמעלה או מלמטה ומתן אגרוף לא יהיה עם הכנה ומכיוון מסויים. הפתעה זה שם המשחק. ולכן מה שבד"כ מתאים להגנה עצמית היא שיטת לחימה ולא אומנות לחימה, שמלמדת לעבוד במהירות תוך שימת דגש על רב גוניות. jkd עושה את זה. אבל היא לא שיטה ולא אומנות...
אחרי ההסבר שאולי אינו ברור כל צרכו הייתי ממליץ על ארניס או קאלי. הן שיטות קלסיות אבל (!) הן מהירות מאוד ויש בהן שיטות שיש wing chun ולומדים לעבוד שם עם מקל וסכין ואיך להתגונן מפניהם ולא רק עם אלו.
אני לא חושב שיש שיטה לבנות או לבנים. בסופו של דבר מה שאדם עושה עם מה שלמד הוא מה שחשוב.
אני בהחלט לא אמליץ על וינג ון\אייקידו\טאי י\קראטה\קפוארה משום שהן אינן מתאימות להגנה עצמית כלל. וכן, גם wing chun שהיא אומנות קלסית טובה לא מתאימה לרחוב.
אני הייתי מחפש מישהו\מישהי שמלמדים משהו משולב עם דגשים על הבנת מצבי איום, זיהוי מצבי איום, קריאת מצבי איום, התנהגות מונעת, הפעלת אלימות משולבת שתעבוד באלימות רחוב (שהיא ממש לא קראטה ולא יפה בשום אופן אלא פשוט יעילה) וכן שמלמדים ראש פתוח למה שעלול לקרות ברחוב.
בהצלחה.
גיא