4 תשובות
מקורו של הנפט הוא בשרידים של יצורים ימיים (כפלנקטון ואצות) שהצטברו בקרקעית האוקיינוסים במשך מאות מיליוני שנים (זאת בניגוד לפחם, שמקורו בצמחיה יבשתית, כגון עצים). עם הזמן, וללא נגישות לחמצן שישרוף (יחמצן) את החומרים הביולוגיים חזרה לפחמן דו-חמצני, וללא יצורים אחרים שיאכלו ויפרקו את החומר הביולוגי, התרחשו שינויים כימיים שהפכו את שיירי היצורים לנפט. בתחילה הופך בדרך כלל החומר הביולוגי שנלכד בסלעים לחומר דמוי שעווה הידוע כקרוג'ן, מעין חומר קדם לנפט הגולמי שמופק באופן מסחרי מבארות נפט. תחת השפעה של טמפרטורה ולחץ, ממשיך הקרוג'ן ועובר תהליכי פירוק כימי וגם משנה מצב צבירה, לגז או לנוזל. גם הנוזל (הוא הנפט) וגם הגז (המכונה "גז טבעי") נוטים לנדוד דרך סלעים נקבוביים עד שהם נתקלים בקרקעית בלתי חדירה, ואז הם נוטים להצטבר. לאחר תהליך הקידוח והשאיבה הדרושים להוצאת הנפט מעומק האדמה, הוא עובר תהליך זיקוק. בין המוצרים המופקים מנפט: קרוסין, בנזין, פרפין, אספלט וכדומה.
תוכל למצוא מידע נוסף על נפט בקישור הבא:
בהצלחה!
זה יעזור לך
יש דגים אז שדגים מתים אז לאט לאט הם מגעים במים לרמה שאין חמצן ואז הם סוג של מתפרקים ואז מזה יוצא נפט...
בואי נתחיל מזה: כל בעל חיים בעולם הזה בנוי מפחמנים (היסוד C בטבע).
עכשיו, לפני מילארדי שנים, היו דינוזאורים. ישנם שני סברות שמשהו קרה: או שהיה את עידן הקרח ואז כולם מתו, או שפגע מטאור בכדור הארץ והרג את כולם.
אחרי שכל הדינוזאורים מתו (בינתיים האבולוציה ממשוכה להתפתח), העור והעצמות שלהם שקעו באדמה, ובתהליך של מיליוני שנים העור שלהם (שמורכב מפחמנים) הפך לנפט.