2 תשובות
מאת פרופ' מיכה רבאו
גרד סביב אזור פי הטבעת הוא תופעה שכיחה, שבמהלכה נוצר דחף בלתי נשלט לגרד במקום. הדחף עשוי להיות מורגש יותר בלילה או לאחר יציאה.
גרד אנאלי יכול להיגרם משורה של גורמים. סיבה שכיחה היא ניקוי יתר של איזור פי הטבעת. לחות סביב פי הטבעת כתוצאה מהזעה מוגברת או צואה דביקה היא סיבה שכיחה נוספת. בחלק מהאנשים צואה רכה או מגרה (עקב שתייה בכמות ניכרת) יכולה אף היא לגרום לגרד.

שתייה של אלכוהול (ובעיקר בירה), חלב, מיץ הדרים, ומשקאות המכילים קפאין (כמו קפה, תה וקולה) יכולה לגרום לגרד אנאלי בחלק מהאנשים. כך גם מאכלי שוקולד, פירות, עגבניות ופופקורן.
סיבות פחות שכיחות לגרד סביב פי הטבעת כוללות תולעים, פסוריאזיס, אקזמה, טחורים, פיסורה אנאלית, זיהומים ואלרגיות.

האם גרד אנאלי נובע מחוסר היגיינה?
חוסר היגיינה מקומית מהווה לעיתים פקטור בהתפתחות גרד אנאלי. למרות זאת, הנטייה לשטיפה מוגברת של האזור עם מים וסבון וייבוש חוזר, בעקבות הגרד, כמעט תמיד מחמירה את התופעה על ידי גרימת נזק לעור ושטיפת השומנים הטבעיים המגנים על המקום.

כיצד ניתן לטפל בבעיה?
בדיקה יסודית על ידי פרוקטולוג (רופא המתמחה במחלות הרקטום ופי הטבעת) יכולה לזהות את הסיבה לגרד. הטיפול עצמו מתמקד בארבעה מישורים:

להימנע מטראומה לאיזור הנגוע: לא להשתמש בסבון מכל סוג שהוא; לא לשפשף את האיזור; להשתמש במגבונים לחים לנגב ובנגיעות; להשתדל לא לגרד, שכן גירוד גורם לנזק נוסף שמחמיר את הגרד.

להימנע מלחות באזור האנאלי: להשתמש בבגדים תחתונים מכותנה ולהימנע משימוש באבקות מבושמות.

להשתמש רק במשחות שניתנו על ידי הרופא המטפל.
זה יכול להיות מטחורים (ע"ע תגית "טחורים") או מחוסר בהגיינה. ואז רצוי לשטוף את האזור בבידה במים פושרים וסבון (או במקלחת) כשיוצאים מהבית להצטייד במגבונים ללא בישום ולנגב אחרי השימוש בנייר טואלט.
ד״ר ענת פלדמן מומחית סטיפס
באותו הנושא: