9 תשובות
פסקה טיעונית אמורה להכיל טענה
היא אמורה להתחיל: לפי דעתי.. ואח"כ את הטענה שלך
שואל השאלה:
איך?!?
בשביל כתיבה טיעונית את צריכה קודם כל לקבוע אם את בעד או בנגד של הנושא שנתנו לך, נגיד ואת בעד, את צריכה לתת כמה סיבות למה את בעד ולהסביר את הסיבות
בהתחלה את פשווט כותבת את הנושא ואז את העמדה ובסוף מין סיכום של שלוש שורות וזהו:)
יש שיטה קלה לזכור את הכתיבה הטיעונית והיא:
נ-נושא
ד-דעה (בעד או נגד)
נ-נימוקים
ד-דוגמאות (ראשית.. שנית.)
ה-המלצה או מסקנה

כן היה לי מבחן על זה וקיבלתי ציון טוב (:
קודם כל את כותבת את ה"גריין" שזה הפתיחה, למשל טקסט בנושא קיצור החופש הגדול
לדוגמא: זה ה"גריין":
יש בציבור ההורים, המורים והתלמידים ויכוח לגבי קיצור החופש הגדול. אומנם קיצור החופש הגדול יכול לעזור להורים מכמה בחינות. למשל מבחינה כלכלית בחופש הגדול יש הוצאות רבות על בילויים, קייטנות וכולי.. קיצור החופש הגדול יכול לחסוך מבחינה כלכלית וגם לצמצם את השוטטות של בני הנוער. עד לפה זה הגריין.
אחרי הגריין מגיע ה"לדעתי" ואז מסבירים את הסיבות, צריך לפחות שתי סיבות אם לא שלוש.. לאחר הסיבות, עושים דוגמאות ואחרי הדוגמאות, סיכום, ומסקנה. דוגמא לטיעון לקיצור החופש הגדול: מההתחלה עד סופו. תיקראי ותלמדי (:
טיעון: בעד או נגד קיצור החופש הגדול
יש בציבור ההורים, המורים והתלמידים ויכוח לגבי קיצור החופש הגדול. אומנם קיצור החופש הגדול יכול לעזור להורים מכמה בחינות. למשל מבחינה כלכלית בחופש הגדול יש הוצאות רבות על בילויים, קייטנות וכולי.. קיצור החופש הגדול יכול לחסוך מבחינה כלכלית וגם לצמצם את השוטטות של בני הנוער.
אבל לדעתי יש סיבות רבות נגד קיצור החופש הגדול. סיבה אחת היא, שהתלמידים והמורים צריכים חופשה ארוכה כדי שיוכלו להתרענן, ולהגיע לבית הספר עם כוחות מחודשים.
סיבה נוספת היא שבתי הספר מעמיסים על התלמידים שיעורי בית, עבודות ומבחנים, ולתלמידים אין זמן חופשי לעצמם במהלך השנה. לכן בחופש הגדול סוף סוף התלמידים יכולים להתפנות לתחביבים, ולדברים שהם אוהבים לעשות, ולצבור כוחות לקראת השנה החדשה.
כמו כן, המורים עובדים קשה, עבודת המורה שוחקת והמורה צריך חופש כדי להגיע בכוחות מחודשים לשנה החדשה. נוסף לכך ידוע שמשכורות המורים נמוכות יחסית, והחופשות הם דבר שיכול למשוך מורים למקצוע זה
בנוסף לכך, בחודשים יולי- אוגוסט מאוד חם. ובחלק מהכיתות בבתי הספר אין מזגן, או שהוא לא עובד כמו שצריך, וקשה מאוד להתרכז בלימודים בכאלו תנאים.
אם כך המסקנה שלי היא שלא צריך לקצר את החופש הגדול, אולי כדאי לחשוב על דרכים אחרות לקצר חופשות אחרות במהלך השנה.
בהצלחה בלמידה, ניצן (: מקווה שעזרתי!
ואוי ואבוי! אנשים כאן כתוב שפסקה טיעונית צריכה להיות 3-4 שורות?! הם התבלבלו בין סיכום לטיעון (: ופסקה טיעונית צריכה להיות בין 7-10 שורות! בהצלחחה 3
פסקה טיעונית אמורה להכיל טענת בעד או נגד על הטיעון הנבחר
פיסקה טיעונית היא פיסקה בה אנחנו מביעים את דעתנו בנושא מסויים. בבואנו לכתוב פסקה טיעונית עלינו להקפיד על מספר כללים:ראשית, נרשום לעצמנו בנקודות את הרעיונות שברצוננו לכתוב.

לאחר שהחלטנו מהי עמדתנו, ומה ברצוננן לומר, עלינו לכתוב זאת בצורה מסודרת ובאופן הבא:1. בשלב ראשון נביע את עמדתנו. כלומר, נכתוב מה דעתנו בנוגע לנושא הנידון.

ניתן לפתוח את הפסקה כך: לדעתי, אני סבור/ה, אני מסכים/ה, אני לא מסכים/ה וכו'.

- חשוב לציין את הנושא הנידון אודותיו אני מביע את דעתי.

- נשתמש במילות קישור (מפני ש.. היות ו... מכיוון ועוד) כדי להסביר את עמדתי.2. בשלב השני נציג את הנימוקים לעמדתינו (יש לכתוב שלושה נימוקים).

- חשוב שהנימוקים יתבססו על עובדות ויהיו אמינים.3. השלב השלישי והאחרון הוא של כתיבת משפט הסיום. משפט הסיום "סוגר" את הטיעון שלנו ובדרך כלל הוא מבטא המלצה או מסקנה העולה מהדברים שכתבנו.

משפט הסיום יכול להתחיל כך: מן הדברים עולה/ לאור הנאמר/ המלצתי היא וכו'.