21 תשובות
כמעט כל אירופה הייתה אנטישמית
אנונימי
אי אפשר לדעת. ככה ה׳ רצה.
1. כל אירופה הייתה אנטישמית ( קרדיט לתגובה ראשונה)
2. כן התערבו - ארצות הברית אבל התערבו לא מספיק
3. גרמניה הסתירה את זה ולא נתנה לשמועות להתפשט לפחות 3-4 שנים
4. פחדו מלהיפגע עם יעזרו ליהודים
האירפאים היו אנטישמים
אלה שלא היו כמו דנמרק הצילו אלפים של יהודים
גרמניה היתה כל כך חזקה שפיחדו ממנה
וארצות הברית לא רצתה להתערב בהתחלה...
קל להגיד שזה מעצבן.. אבל אי אפשר להבין מה הם עברו שם. פשוט זוועה
מאת מצפה נשמה? כל זמן הגלות האירופים טבחו, רצחו רציחות אכזריות ומיתות משונות את היהודים הרבה יותר מהמוסלמים ובשואה פתאום הם יהיו טובים? הרי החיות אדם האלה הלכו לפי האיסטיקטים הטבעיים שלהם
הבעיה היא שהנצאים לא רצו שידעו לזה, והם גם אמרו ואיימו על היהודים שם שלא יספרו, כאילו שאם ישאלו אותם על זה אז יגידו שהכל בסדר וכל זה, למרות שהיו כמה אנשים שעזרו ליהודים שם להנצל ולברוח
היו הרבה מעוד מדינות שעזור בולגריה תמן ארצות הברית צרפת חלק קטן מבריץ המועצות קנדה היו אבל לא מספיק ולא לשכוח שהיטלר הצליך לשמור על זה בסוף שאפילו במשרפות לא ידוע מה הולך ומה מצפה להם.
לטולי-אל תלמדי על היבשת הכי אנטישמית זכות, הם יכלו לעשות ולא עשו.
כמה מקרים היו ברחבי אירופה שגויים הלשינו על שכניהם היהודים לגרמנים כדי שהגרמנים יהרגו אותם ובסוף הרגו אותם-אינספור פעמים
לגבי הפולנים-הפולנים היו לפחות בדרגה של הגרמנים מבחינת האכזריות ליהודים ורצח יהודים אם לא יותר-תקראו מה עשו הפולנים ליהודים בזמן השואה ותזדעזעו עד עמקי נשמתכם
(ולא רק בזמן השואה-הרבה לפני-פרעות ת"ח-ת"ט (לפני 300 שנה בערך)).
שואל השאלה:
זה ידוע הרי שהפולנים והגרמנים היו האנטישמים העיקריים.. אבל מה שלא ברור לי זה שרומניה וגרמניה שנחשבות כביכול לגזע עליון, בתקופה של הגרמנים בשואה הם רצחו גם רומנים וצוענים? מה הקטע?
אנונימי
לפי הגרמנים הצוענים הם נחותים ולכן רצחו אותם, הרומנים אני לא יודע אבל אולי כן כי הגרמנים המלוכלכים רצחו כל מה שזז
למה לא התערבו? מכמה סיבות.

• משתפי פעולה עם הנאצים.
האנטישמיות הייתה חזקה בארצות מזרח אירופה.
אוקראינים, פולנים, הונגרים.. היו חדורי אנטישמיות. (אנטישמיות מושרשת)

הסגרת היהודים לידי הנאצים אפשרה להשלטת על הרכוש שלהם.
יהודים זוהו עם הקומוניסטים שהיו שנואים על מרבית האוכלוסיה

היה גם פחד מפני הכיבוש הנאצי.
וגם, בורות שנבעה מהסדר החדש ועודדה אנטישמיות.

סלובקיה לדוגמה, אמצה את האידיאולוגיה הנאצית ואלפי יהודים נשלחו לאושוויץ.


• הרוב הדומם
מדוע שתקו/התעלמו?
הם עצמם נשלטו ע"י הנאצים. הם שאפו להמשיך בשגרה ולא להיפגע.
מי שסייע ליהודים היה צפוי לעונש כבד..

האנטישמיות המתונה לא עזרה לנאצים אך הספיקה כדי להתעלם ממה שעשו.

עמידה מן הצד והתנתקות היא התנהגות אנושית ונורמלית, שאפשרה לאוכלוסיות המקומיות לשרוד את המציאות בזמן המלחמה.


ומה עם ממשלות וארגונים?
בהחלט היו ידיעות שהגיעו למדינות החופשיות, ארה"ב ובריטניה והן לא עשו דבר כדי לעצור את השמדת העם היהודי.
גם "הצלב האדום" שהוא ארגון סיוע הומניטרי לא פעלו באופן משמעותי להצלה. בביקורם במחנות הריכוז לא דווחו על רצח היהודים אלא להפך - הם דיווחו כי היחס אליהם סביר.


ומנגד, היו את המצילים וחסידי אומות העולם.
שואל השאלה:
הם רצחו יהודים רומנים, למרות שגרמניה ורומניה הם חברות טובות ונחשבות לאומות גדולות
אנונימי
אפחד לא ידע שהגרמנים עושים משהו ספציפית ליהודים כי אז היטלר אמר שהוא מנהג לכולם שווה בשווה -,- והוא רצח חולים, לא גרמנים, יהודים, הומואים וכ'ו... סה''כ נהרגו כ6-7 מיליון יהודים ועוד 2 מיליון של כל השאר שציינתי קודם..
ומזה לא התערב?! אמריקה ורוסיה לא התערבו? בעיקר רוסיה שמתו שם מעל 20 מיליון חיילים במלחמה... אנשים יכולים להגיד שרוסיה עשתה אתזה בשביל עצמה אבל זה ניראלכם הגיוני שנגיד ועכשיו היה עם של לא יודעת מי והיו עושים להם ת'שואה ניראלכם שמדינה תרצה לצאת למלחמה נגדם?! ולאבד חיילים ולתת למלא אנשים למות ובעצמם למות לעם שאין להם שום קשר איתו בכלל.. וישראל הייתה יוצאת למלחה איתם כדי להציל עם שלא קשור לאפחד? לא - כשה רוסיה ראתה שהמצב יוצא מכלל שליטה שהם התחילו לכבוש מדינות ובאמת לרצוח אנשים אבל מזה לרצוח ברמות אז הם כבר הכריזו מלחמה...
נכון זה נראה מעצבן מנקודת המבט שלנו אבל גם להם יש נקודת מבט של מה טוב בישבילהם כמו לכל אחד שרוצה להציל תתחת שלו...
אנונימית
למה אף אחד לא מתערב עכשיו בטבח המטורף שקורה בסוריה ובשאר ארצות ערב?
כי ככה, לבני אדם אכפת רק מדבר אחד: מהתחת שלהם
○ רוב האירופאים היו אנטישמים. וגם אלו שהיו נגד הנאצים פחדו כי אם הם היו מראים זאת היו רוצחים אותם על המקום.
○ היינו עדיפות שנייה של בריטניה ארה"ב ורוסיה. הם טענו שמהטרה המרכזית הייתה להוריד את היטלר ולמנוע ממנו להשתלט יותר ולכבוש יותר. הם לא חשבו עלינו ממש.
○ יש אנשים שבכלל לא האמינו.
○ רק לקראת הסוף גילו את מעשיה של גרמניה. סיפרו לי שגרמניה הכריחה יהודים לכתוב מכתבים שהכול בסדר משהו כזה, והיו מטשטשים את האמת שבגטו בכך שכיף ונעים ליהודים במקום החדש אבל עד שגילו שזה היה שקר, כבר הרבה מאוד נרצחו. וגם שגילו לא ידעו מה לעשות שהמטרה הייתה היטלר. שהצליחו להביס אותו ( טוב הוא התאבד ) אז שחררו צבאות של ארה"ב ורוסיה חיילים יהודים שבוים חיילים שבוים ויהודים בגטו.
למה?
כי העולם אנטישמי. הם גויים והם שונאים אותנו.
היו בודדים שלא האמינו שמתרחשות כאלו זוועות, אבל אני מניחה שחוסר האמון נבע גם כן מאנטישמיות.
אמריקה טסה עשרות פעמים מעל אושוויץ, ולא טרחה לזרוק אפילו פצצה אחת!
זה לא מדויק היסטורית לומר שאף אחת ממדינות העולם לא התערבו. למרות שזו טעות לומר זאת, כבר ציינו לך כאן מספר סיבות להתערבות כה מזערית של מדינות העולם, ואני די מסכימה עם זה. אבל אני חולקת על הדעה שאף אחד לא ניסה לעזור. היו מדינות שפעלו לעזרתנו, אבל לא כולם מודעים לכך בשל אי מדויקות היסטורית.
אביא מספר דוגמאות בכדי לחזק את טענתי.

-דנמרק: תגובת דנמרק לשואה נחלקת לשני מישורים: המישור הפורמלי והמישור הלא-פורמלי. כאשר היטלר ציווה על יהודי דנמרק לענוד טלאי צהוב, הגיב מלכה של דנמרק בחריפות וישנם אף הטוענים כי הוא ענד את אותו הטלאי במחאה עד אשר בוטלה הגזרה. במישור הלא-פורמלי, העם הדני ובראשו המחתרת הדנית הצילו את יהודי מדינתם בכך שעזרו להם לברוח לשבדיה הנייטרלית. עם זאת, דנמרק סירבה באופן תדיר להגירה יהודית אליה במהלך שנות ה-40.

-הולנד: הולנד לא סופחה במלואה לשטח הכיבוש הנאצי והגרמנים אפשרו לשלטון המקומי להמשיך בתפקידו. השלטון ניסה להציל יהודים ובאמסטרדם פרצה שביתה כללית של הפועלים, במחאה על פרסום הודעת גירוש יהודים. הגרמנים לא היססו לדכא את ההפגנה בנשק.

-צרפת: בצרפת המחתרת הייתה בעיקר זאת שעזרה ליהודים. הממשל נכנע לגרמנים והפך ל"שלטון בובה", בשתפו עמם פעולה בכל הנוגע ליהודים. המשטרה ופשיסטים צרפתים סייעו לגרמנים לארגן את היהודים בצרפת למשלוחי המוות. בדרום צרפת, שהייתה בשליטת אנשי וישי, קיבלו גרמנים סיוע מלא מהמשטרה, שרצתה לשמור על עצמאות צרפת.

-בולגריה והונגריה: על אף שהיו בעלות־בריתה של גרמניה, המדינות סירבו להסגיר את היהודים לידי הנאצים ובכך הצילו אותם מהשמדה. יחד עם זאת, בולגריה לא התנגדה להשמדתם של יהודי אזורי הכיבוש הבולגרי במקדוניה. האדמירל מיקלוש הורטי, עוצר הונגריה, סירב לשתף פעולה בהשמדת יהודי הונגריה ויהודים הונגרים אף נפלו בשבי הרוסי בסטלינגרד כחיילי יחידות עונשין בצבא ההונגרי.

-יוון ואיטליה: ביוון ואיטליה המגמה הייתה מעורבת. מוסוליני, חרף היותו בעל ברית של גרמניה סירב להסגיר יהודים להשמדה לא רק מאיטליה עצמה אלא אף מאזורי הכיבוש בצרפת. רק לאחר הכיבוש הגרמני הישיר של איטליה החלה השמדת היהודים.

אז ככה. אם שמתם לב, אכן ניסו לעזור... אבל לכל דוגמא הבאתי גם משהו שדיכא את האנשים שניסו לעזור לנו ובכך העדתי על חלק מהסיבות לאי הצלחתם.
הרוב היה אנטישמי באירופה באותו הזמן.
בעלות הברית התערבו מאוחר מידי, ולא בדיוק הייתה מודעות למה שקרה שם,
הנאצים הצליחו לטשטש את האמת.
התערבו בשואה אבל זה היה מאוחר מדי כי הנאצים כבר הרגו 6 מיליון יהודים: (