6 תשובות
לשים משחה או ללכת לרופא שיטפל בזה אם זה ממש חמור...
לחטות עים אלכהול
אחת הבעיות המרכזיות שנתקלים בהם בעת ניקוב חור באוזן היא אינפקציה באוזן. הדברים הבאים יעזרו לכם לצמצם את הסיכון לאינפקציה באוזן בגלל עגיל וגם יציע דרכי טיפול במקרים בהם אינפקציה בעגיל האוזן היא כבר עובדה גמורה.
איך לצמצם את הסיכון לאינפקציה באוזן:

בחירת מקום איכותי לניקוב האוזן

לבחור היטב את המקום בו עושים את החור באוזן. מכיוון שעגיל באוזן נחשבת לפעולה פשוטה שרבים עושים ללא בעיות, אנשים שוכחים שתמיד ישנם סיכונים. היום מקומות רבים מבצעים חירור באוזן באמצעות אקדח וללא כל הכשרה מתאימה. יש כאן שני סיכונים היכולים להביא לאינפקציה או לדברים גרועים מכך.

שימוש באקדח – רוב האקדחים לחירור האוזן הם אינם סטריליים מהבחינה שאין להם מחט חד פעמית. במקרה זה צריך להסתמך על כך שהמקום ניקה את המכשירים שלו היטב. אם המחט לא עברה סטריליזציה ראויה, היא עלולה להיות מכוסה בחיידקים שעלולים לגרום לזיהום. במקרים הקשים יותר היא עשויה להדביק אתכם במחלות כרוניות כמו למשל צהבת.

מסיבה זו עדיף לבחור במקום מקצועי לניקוב חורים שמשתמש במחטים חד פעמיות ולא באקדח. אם זה לא אפשרי, יש לראות ולוודא שהאקדח מחוטא לפני השימוש.

בחירת עגיל מאיכות טובה ואלרגניות נמוכה

במקביל יש לבחור עגיל ראשוני מאיכות טובה ולא להתפשר בנקודה זו גם אם הוא לא מעוצב או יפה מספיק בעיניכם. אחרי ההחלמה תוכלו לשנות לעגיל אחר. הדבר הכי חשוב לזכור בנושא עגילים הוא שהם לא צריכים להכיל ניקל שהוא חומר מאוד אלרגני. אלרגיה תמנע מהחור להחלים, תגרום לאינפקציות ותלווה בתחושות כאב לא נעימות.

הרבה פעמים בני נוער נכנסים לחנויות אקראיות המוכרות עגילים זולים למיניהם וגם מציעות שירות לניקוב האוזן. פעמים רבות מדובר בנערות לפני צבא שלא עברו הכשרה מתאימה. נכון, הניקוב של תנוך האוזן הוא לא מסוכן מטיבו אבל תמיד יכולות להיות טעויות או "התפלקויות" כאשר עוסקים עם אנשים שהם לא מקצוענים ולא מכירים את גוף האדם. טעויות אלה ועבודה לא נקייה עשויים ליצור הצטלקות בלתי הפיכה של האזור.

המנעות מאינפקציה באוזן לאחר ניקוב האוזן

לאחר חירור האוזן יש לנקוט בכמה צעדים שיעזרו לכם להביא למינימום את הסיכון לאינפקציה.

רצוי מאוד לא להיכנס לים, בריכה או כל מקור מים אחר. במים עומדים יש הרבה פעמים גורמים מזהמים שבשילוב עם פצע פתוח באוזן יכולים לגרום לאינפקציה.

לא לגעת בעגיל באוזן בידיים לא רחוצות. הידים שלנו נוגעות כל היום בגורמים שעלולים להיות מכוסים בחיידקים ומזהמים.

באופן כללי לא לשחק סתם עם העגיל. האזור רגיש מאוד ומנסה להחלים ובמילא יושב בו עגיל שמפריע להחלמה. אל תתעסקו עם העגיל באוזן.

להקפיד ולחטא את האזור לפחות פעמיים ביום ועדיף הרבה יותר. ראו הנחיות מפורטות במאמר איך לטפל בעגיל באוזן. רוב האנשים משתמשים באלכוהול אך אלכוהול מייבש את העור ומבקע אותו ואם יש כבר אינפקציה לא מסייע בכלל להחלמה. עדיף להשקיע קצת יותר כסף ולהשתמש במשחה אנטיפסטית כלשהי. זו הדרך הכי טובה להילחם בזיהומים וחיידקים מזיקים.

מצד שני אין "להתעסק" יותר מידי באזור ולגעת בו ללא צורך.

איך לרפא אינפקציה באוזן

בשלבים הראשונים בהם נראה לכם שמתפתח משהו לכיוון האינפקציה – האוזן כואבת, אדומה, יוצאת גירוי, מפרישה הרבה נוזלים וכדומה, אל תדחו טיפול. בשלב הראשוני רצוי לנסות טיפול על ידי חיטוי במי מלח ולאחר מכן מריחה של משחה אנטיספטית. יש לחזור על כך כמה פעמים ביום. את העגיל עצמו יש לנקות עם אלכוהול. במידה וזה לא עוזר והכאב גובר או חזק במיוחד רצוי לפנות לרופא שיאבחן האם אכן התפתח זיהום קל או יותר באוזן. על פי רוב הוא יתן לכם מרשם למשחה אנטיביוטית המתאימה לאזור.

זכרו, במקרים קשים יותר יש להיוועץ מיידית עם רופאת משפחה מכיוון שלזיהומים יש נטייה להתפתח לדברים לא נעימים אם לא מטפלים בהם. הדבר נכון במיוחד לאנשים הסובלים ממחלות מסוימות בהם הנטייה של זיהומים בדם שעלולים להתרחש בשל האינפקציה היא הרבה יותר גבוה וקטלנית. אם אתם חולי סוכרת, המופיליה, מומים בלב וכדומה אל תתנו לאינפקציה להתפתח, הסירו את העגיל וגשו מיד לרופא.
חשוב מאוד שלא לגעת באוזן אחת ואז לגעת בשנייה כי זה יכול להעביר את האינפקציה גם לשם.
תנקי ותשטפי את האיזור. תחטאי ותנקי את העגיל שלך לפני שאת מחזירה אותו.
משחת עיניים אנטיביוטית ו70 אחוז אלכהול
סינטומיצין, תוך שעה לא כואב לך