2 תשובות
קיימות יבלות מסוגים שונים, יבלות בכפות הרגליים, נקראות יבלות פלנטריות. יבלות אלו, מתחלקות לשתי קבוצות עיקריות ובכל מקרה יש לפנות לפדיקוריסטית/רופא עור בהתאם:
יבלות לא ויראליות - הנוצרות כתוצאה מלחץ או שפשוף של הנעל על כף הרגל. היבלות "מתמקמות" בעיקר על אצבעות כף הרגל ו/או ביניהן ובאזור כרית כף הרגל. הן נוצרות כתוצאה מלחץ נקודתי בכף הרגל, נעילת נעליים לא נוחות, הליכה מרובה, הדבקות מאדם אחר ועוד. ישנן יבלות הניתנות לטיפול על ידי פדיקוריסטית וביתר המקרים יש לפנות לטיפול אצל רופא עור.
•יבלת שטוחה – היא קטנה וחלקה יותר משאר היבלות. פדיקוריסטית תרכך את המקום ותסיר את היבלת עם סכין מיוחדת או בשיוף ע"י מכונה או פצירה.
•יבלת מכאנית – מדובר בעצם ביבלת השורשית, או ה"מסמר". יבלת זו כואבת בלחיצה או בדריכה. יש צורך לרכך את המקום ולהסיר את העור הקשה מאזור היבלת, לטפטף טיפות מיוחדות לטיפול ביבלות על מנת להמיס את שורש היבלת. חשוב להדגיש כי לא תמיד ניתן להסיר יבלת זו בטיפול פדיקור ראשוני, לכן יקנה הלקוח טיפות לטיפול ביבלת להמשך הטיפול בבית, היבלת תחלים תוך שבועיים. לאחר מכן נזמין את לפנות לטיפול פדיקור שגרתי.
יבלות ויראליות- נוצרות על ידי וירוסים שונים ( נגיפים) המשתייכים ברובם לקבוצת ה – Human Papiloma Virus הכוללת 70 זנים שונים. היבלות הויראליות נפוצות מאוד בקרב כלל האוכלוסייה, הן מדבקות ומועברות ע"י גירוד ונגיעה. במקרה בו מאובחנת יבלת ויראלית, יפנה הלקוח לקבלת טיפול אצל רופא עור.
ממליצה ראשית לגשת לרופא עור על מנת לאבחן מהי היבלת ואז תהיה אפשרות טובה יותר לדעת כיצד לטפל.


אורלי תגר TAGAR מומחית סטיפס
באותו הנושא: