6 תשובות
"שידקרו אותך ברגל אז תבין מזה כאבים" (משפט שלי)
נגיד אל תכעס כי מישהו הבריז לך, כי יכול להיות שסבתא שלו נפטרה... (חס חלילה קוץ וגורדובה)
אל תשפוט לפני שהיית במצבו
שואל השאלה:
לא ביקשתי פירוש, ביקשתי דוגמא
בקשת דוגמא: נגיד מישהו נסה להתאבד, ואתה לא מבין למה הוא עשה את זה ושופט אותו.
אז זה אומר שאסור לך לשפוט אותו לפני שבדקת וגילת מה היו הסיבות שלו.

אסור לאדם, להטיל דופי במעשה זולתו, אם היה עד לכך, (בראיה, קל וחומר אם רק משמועה)
עליך להבין, כמה דברים, שאתם לא דומים, שאין אתה יכול לדעת מה עבר עליו באותו רגע, מה תנאי חייו על כל פרטיו, ואינך יודע, שבעצם מזמנים לך בשמיים מקרה שגם אתה עלול להכשל בו, ולא תוכל לעמוד בנסיון, אולי אף גרוע מחברך, למה? כי כשם שאדם שופט מעשה של אחרים, כך ישפטו אותו, ולא סתם לחינם הראו לו זאת מהשמיים.
דוגמא מוכרת מהתורה, יש לנו לדורות, ללמוד ממנה.
חטא מרים פרשת "בהעלותך"
מרים פותחת בשיחה עם אהרן על העובדה שמאז התגלה האלוקים למשה פרש משה מחיי זוגיות עם אשתו. "האם רק איתו דיבר האלוקים"?! הם תמהים. "הלא הוא מדבר גם עמנו!"

"והאיש משה" אומרת התורה, "ענו מאוד מכל האדם אשר על פני האדמה".
ואז מהר מאוד נוכחת מרים לגלות מהי חרדת קודש, ובאיזה נסיון קשה ונשגב עומד אחיה משה, כי כשהיא שומעת את קול הקב"ה קורא לה, היא מבוהלת עד עמקי נשמתה ומבקשת בבהלה ופחד,"הביאו לי מים מהר הביאו".. למה? כי הקב"ה מדבר עמה ועליה לטהר את עצמה, מקדושתו של מקום, לכן היא מבינה קל וחומר, אם רק את קולו ית' שמעת וכבר נחרדת חרדה גדולה, איך את לא מבינה כמה משה צריך להיות מתבדל טהור ומסוגף, כדי לעלות אל השכינה ולדבר פה אל פה עם ה'?

אלוקים נגלה אליהם לפתע ומשיב על תמיהתם. "בשונה משאר הנביאים, אני מדבר עם משה פה אל פה. ומדוע לא יראתם לדבר בעבדי, במשה?"
כעונש על דבריה לוקה מרים בצרעת. אחיה משה מתפלל עליה לאלוקים שירפא אותה, והבורא משיב כי הצרעת תימשך שבעה ימים במהלכה היא תשהה מחוץ למחנה. העם מחכה למרים שבעה ימים וכשהיא מבריאה הם ממשיכים בנדודיהם במדבר.
אנחנו עושים זאת כל הזמן, פוסלים אחרים, מעבירים ביקורת, על השלטון למשל, על ההורים שלנו, כשאין לנו שמץ של מושג והבנה, מה הם עוברים, ושהכל לטובתנו. לא חסר דוגמאות מחיי היום יום-בביה"ס, תזכרי כמה פעמים העדיפו חברה "טובים" לרכל ולשפוט בחוסר אובייקטיביות, התנהגות של מישהו, מבלי לברר לעומק בכלל.?