6 תשובות
כדאי ללכת ליעוץ מיקצועי שיוכל לעזור לך, ולי נשאר רק לאחל לך בהצלחה.
אני לוקח ריטלין כבר המון זמן וזה עוזר לי במיוחד כשאני לקראת המבחנים...
אבל לך לייעוץ עם רופא מומחה
אפשרי לעשות איבחון כדי שיתנו לך
מבחנים בעל פה אם יותר קל לך לומר את התשובה מאשר לכתוב אותה
ניסית את השיטה "להתכונן לפניי המבחן ולחזור על החומר"?
חשוב לדעת מדוע אתה נכשל במבחנים - האם בגלל שאתה לא לומד בצורה המתאימה לך?
האם בגלל שאתה לא מבין את החומר? האם בגלל חרדת מבחנים? האם בגלל לקויות למידה ו/או קשיי קשב וריכוז?
אם אתה תלמיד בתיכון - לך להתייעץ עם היועצת החינוכית בבית ספרך.

בהצלחה.
השיטה אותה למדתי דווקא מטיפ אצל מרצה, ואימצתי אותה לחיקי היא בצורת תרשימי זרימה
(זה נכון לתיכון וללימודים אקדמאיים) כלומר לקחת את החומר הכתוב ולנסות לצמצם אותו לכותרת ולמה שמזכיר אותה. לדוגמא - הכותרת הרצל, ממנו אני יכול להוציא סעיפים: הביוגרפיה-מתי נולד. סעיף חדש-תכנית אוגנדה, סעיף חדש-ספרים-וממנו תת סעיף-אלטנוילנד, ותת סעיף-מדינת היהודים. כל סעיף תת סעיף לא יותר מ4 שורות ברגע שאתה רואה את זה מול העיניים תדע לקשר תשובה בבחינה. החומר הוא בראש, ההרגשה של לטבוע בחומר ידועה לכל נבחן החוכמה-סדר. שמרגישים שטובעים-לעצור לעשות מנוחה.
שיטה נוספת-לימוד בקבוצה-לוקחים נושא ומפשטים בצורה של שאלה-מי היה הרצל? אחד עונה-אם טועה מתקנים אם לא יודעים בודקים ככה שכולם ידעו את התשובה הנכונה. וכן הלאה.
מניסיון השיטה של לחזור על חומר באותו היום במסה של חומר עלולה להכניס ללחץ ולבלאקאווט בבחינה, המלצה של מרצים היא לא רק שלא ללמוד באותו יום הבחינה אלא יום לפני הבחינה להתעסק בחזרה מספר שעות ביום ואחריה לנוח-לצאת עם חברים לקפה, לעשות ספורט, גם המח זקוק למנוחה. למה לא ללמוד בבוקר הבחינה? כי בוא נודה מה שלא ידעת עד עכשיו כבר לא יעזור, אם תדחוס הסיכוי שתזכור את מה שלמדת דקה לפני הבחינה אפסי.
עניין נוסף-ייתכן ואתה בחרדת בחינות מסויימת כדי להקל לעצמך בחומר אתה צריך לא לדחות דברים לדקה 90, לקחת מרווח זמן, לתרגל מבחנים שהיו בעבר-שאתה יודע מה מבנה הבחינה יהיה לך קל יותר, תוכל להעזר בתמצית פרחי באך לפני בחינה-סטודנטים רבים משתמשים בזה טבעי לגמרי ואתה בא רגוע לבחינה. אם גם זה לא עוזר ייתכן ויש לך לקות למידה ועל כן ממליץ מאוד ללכת לאבחון דידקטי ולא קשב וריכוז, באבחון זה בודקים את המיומנות שלך בלמידה והשליפה מהזכרון יש כאלו שלוקח להם זמן, או כותבים לאט ואבחון זה נותן להם הקלה בצורת הארכת זמן ומצליחים. גש ליועצת והיוועץ איתה ודבר עם ההורים על האבחון (אם כן אז בניצן)