3 תשובות
הי
להלן קטע מYNET בנושא, לכתבה המלאה הכנס ללינק
מהי שתייה מתונה שמועילה לבריאות

לפי רוב המחקרים, עד 30-40 גרם אלכוהול ביום מועילים לבריאות הלב ומפחיתים את הסיכון למחלות, ואילו מעבר לכך – הנזקים כבר עולים על היתרונות.
הנה שיטה לחישוב כמות הגרמים של האלכוהול במשקה: צריך לדעת את אחוז האלכוהול במשקה ואת הכמות הסופית ששותים. לדוגמה, פחית בירה מכילה 330 סמ"ק (כ-330 גרם), ובדרך כלל יש בה 5% אלכוהול. כלומר, 5 גרם אלכוהול בכל 100 גרם בירה – 17 גרם אלכוהול בכל הפחית.
או, לדוגמה, כוסית יין (בערך חצי כוס רגילה) מכילה 100 סמ"ק (כ-100 גרם), וביין יש בממוצע 13% אלכוהול, כלומר כוסית היין מכילה 13 גרם אלכוהול. וודקה, וויסקי, עראק ומשקאות חריפים אחרים מכילים בממוצע 40% אלכוהול, כלומר 40 גרם אלכוהול ב-100 גרם. זה אומר שב'שוט' (30 סמ"ק) אחד של המשקאות האלה יש 13 גרם אלכוהול.
לא צריך ללכת לפאב עם מחשב. אם תחשבו פעם אחת את כמות האלכוהול במשקאות שאתם נוהגים לשתות, תדעו אם אתם מגזימים או נמצאים בטווח הבריא.
היתרונות של שתייה נכונה:

הפחתת הסיכון למחלות לב.
הפחתת טרשת עורקים.
הפחתת הסיכון לשבץ.
ירידה בהתפתחות אבני מרה.
שיפור ברגישות לאינסולין, ולכן הפחתת הסיכון לסוכרת.
שיפור במצב הרוח.

הנזקים של שתייה מופרזת:

סרטן מסוגים שונים.
דלקות כבד כרוניות.
עלייה בלחץ הדם.
הפלות.
פציעות כתוצאה מתאונות.
התקפי לב.
שבץ.
דיכאון.

לסיכום, אפשר להכליל ולומר שהפגיעה מאלכוהול היא לא פגיעה ממשהו רע, אלא משימוש לרעה במשהו טוב. יש כמובן מקום לדאגה במקרים של שתיינות כבדה ואלכוהוליזם, אך אין להתעלם מהצטברות העדויות שמצביעות על כך שצריכה מתונה של אלכוהול מועילה לבריאות
אנונימי
שימוש באלכוהול לא עזור לניקיון המעיים ו/או הכבד מרעלים, ואף להפך - אלכוהול פוגע בכבד בכמויות גדולות, עלול לגרום להצטברות אלקטרוליטים במעיים שעלולים להביא לשלשולים, הקאות וכאבים, במקרים חמורים גם להרעלה.
ולמרות שהתשובה הקודמת מעניינת ואינפורמטיבית מאוד היא אינה מדויקת.
אלכוהול הוא רע, נכון במינונים קטנים עשוי להועיל ולשפר תפקודים לבביים, אך מדובר במקרים ספציפים וכמויות מדודות, וכך נכון לגבי כל דבר - גם רעלים (תתפלאו) משמשים בתעשיית התרופות למחלמה בתחלואות אחרות וכולנו יודעים שכך גם ארס של נחש, עובש (פניצילין) ועוד מיני רעלנים, זה לא הופך אותם לדבר חיובי.
רצוי לציין שיש לקחת כתבות מהסוג הנ"ל בעירבון מוגבל מאוד, הכותבים אינם מדענים ומסתמכים על חצאי אמיתות וחלקי עובדות ולא על מחקרים מבוססים ויש לשים לב לכך.
ובקיצור - התשובה היא לא, באופן מוחלט.
אלכוהול יכול להיות טוב במידה קטנה מאוד לתפקודים שונים בגוף (ברמה של כמה טיפות פעם-פעמיים בשבוע) אבל ההוכחות המדעיות לגבי זה הן מעטות ובכל מקרה, גם בלי אלכוהול יש את אותן ההטבות. לעומת זאת, הנזק של אלכוהול (גם במידה קטנה יחסית אבל לאורך זמן) הוא מוכח ומשמעותי בפרט לדברים שציינת - לכבד ולמעיים.