8 תשובות
ראשית, יש לבחור את החדר המתאים בבית, הכי טוב זה שקרוב לחדר השינה שלכם.
מיקום המיטה: יש למקם אותה לצד קיר באחת מפינות החדר. ראש המיטה – רצוי שלא יפנה לכיוון דלת הכניסה לחדר, ורצוי שהמיטה ככלל לא תהיה מול הדלת, זאת על מנת שמרחב המיטה יהיה אינטימי ומחבק ומוגן, ולא חשוף לבית ולרעשיו.
המיטה צריכה להיות ניידת על גלגלים עם מעצור, ורצוי שמנגנון הורדת המעקה שבצידה יהיה נוח להפעלה.
שידת החתלה טובה עם מגירות, בדרך כלל מספיקה בהחלט לאחסון כל החפצים המשמשים אותנו ואת התינוק: מגירות צרות למשחות ומברשת; מגירות עמוקות יותר לטיטולים, מגבונים, חיתולי בד, גרביים; מגירות רחבות לבגדים.
את השידה כדאי למקם מתחת לחלון החדר או בסמוך לו, בסמיכות יחסית למיטה. כך שבעת ההחתלה, האם ותינוקה מצויים במרחב מואר באור טבעי נעים, ומאוורר. כמובן, בכפוף לשמירה על בטיחות: חלון עם סורגים, ושידה בגובה המותאם להורים, רצוי עם סביבת נגרות תוחמת מעוגלת פינות, למניעת החלקה ונפילה.
ומה לגבי הארון? ארון בגדים הוא רהיט גדול באופן יחסי, וצריך להקפיד שלא יחסום את החדר. אין למקם אותו סמוך למיטה, כדי לאפשר פתיחה נוחה של הדלתות, ולא לחסום את הגישה למיטה.
מומלץ שארון התינוק לא יגיע לגובה התקרה, אלא שגובהו המקסימלי יהיה בסביבות הקו העליון של דלת החדר, קרי כ- 200 ס"מ. מכיוון ששידת ההחתלה בדרך כלל עונה על צרכי האחסון, אפשר להסתפק במעט מגירות תחתונות (שישמשו בעתיד לנעליים ולצעצועים קטנים שכיף לאסוף בקלות בסוף היום לתוך מגירה), ושעיקר האחסון בארון יהיה על גבי מדפים: מדפים למגבות, מצעים, צעצועים ובעתיד גם בגדים.
אפשר גם לייפות את הארון ולשלב בו יחידות פתוחות לספרים וצעצועים, או דלת עם חלון (ויש מטעימים ומוסיפים לחלון וילון) מזכוכית שקופה או מצוירת.
יש מעצבות רהיטים שמתאימות את הארון לקונספט של החדר כולו, בסגנון ים, פיות או נסיכות, מכוניות, אוניות וכל מה שבא לך.
מומלץ לאחסן צעצועים בקופסאות פלסטיק או עץ צבעוניות על גלגלים. לאיסוף נוח, עדיף עם אפשרות לערום אותן זו על גבי זו, ולהניח אותן מתחת למדפים, ישרים או קובייתיים, מקיר לקיר או קטנים ונפרדים, שעל גביהם יונחו ספרים וצעצועים נפרדים קטנים, אם בא לך.
כמו כן, אם גודל החדר מאפשר, אפשר להוסיף כסא נוח או כורסה או ספה קטנה. אפשרויות נוספות הן מזרן פעילות או שטיח רך, מרבץ כריות, ספת ספוג רכה או פוף נעים.
צבעים: מובייל צבעוני מספיק
אם יש מספיק מקום, מומלץ להפריד בין מתחם השינה למשחקים.
ככלל, רצוי לעצב את איזור השינה של התינוק, בצבעים בהירים שיאפשרו לו שינה נעימה. באזור המשחקים של התינוק אפשר להעיז קצת יותר, ולצרף את הצבעוניות למערך הגירויים האחרים המצוי בחדר, אך זה לא הכרחי, מכיוון שגם כך הצעצועים, הספרים, המוביילים ושאר החפצים בחדרי הילדים הם בדרך כלל בעלי צבעוניות עזה.
אם מדובר בחדר קטן או בחדר שאין בו אפשרות להפרדה גדולה מדי בין אזור השינה לאזור המשחקים, על אחת כמה וכמה שיש להישאר עם הצבעוניות הרכה: שמנת, פסטלים למיניהם, תכלת, ירקרק, סגלגל, ורדרד וכו'. אפשר להחליט על סכימה של שניים או שלושה גוונים, ולשחק בתוכה עם גווני ביניים, מבהיר מאוד עד עז שיופיע במינונים נמוכים, כגון בפס מפריד בחדר, על גבי עמוד בחדר, בידיות, צבעי מגירות בארון או בשידה, באהיל מנורה, בכורסא, בשטיח ועוד.
כמו כן, אפשר להחליט על קיר אחד שבו יודבק טפט עם דוגמאות, ולגזור את שאר צבעי החדר מצבעי הטפט, משלימים או ניגודיים. אפשר לצבוע באמצעות שבלונות, וגם להדביק מדבקות בצורת פרפרים, לבבות, ולפזר אותם בחדר היכן שיבוא לך.
לווילונות, עדיף בדים רכים, שקופים יחסית, עדינים, עם לולאות רכות ואפשרות קשירה. גם צבעוניות הוילונות צריכה להיות בהירה ולהשתלב עם צבעי הקירות בחדר. אפשר לתלות על גבי הוילון פרפרים או פרחים או פיות או קישוטים קטנים אחרים.
הצבעים צריכים להיות על בסיס מים וידידותיים לסביבה, עדיף שיהיו עמידים ורחיצים (כגון סופרקריל) המשווקים במבחר גוונים. כשבוחרים צבע מומלץ לשמור קטלוג ובו מסומן מספר הגוון המדויק לחידוש הצביעה ולתיקונים.
תקרה: התינוק מבלה שעות רבות בשכיבה על גבו, או בחצי שכיבה-ישיבה בסלקל, והתקרה ממלאת תפקיד חשוב בשדה הראיה שלו. מומלץ לנסות לראות את העולם מנקודת מבטו של התינוק, לשכב על הגב בחדרו, ולהביט בנוף. האם המובייל נראה מנקודה זו? האם המנורה אינה מסנוורת, האם החלון מאפשר הצצה בשמיים?
אפשר לשקול ציור על התקרה, הדבקה עדינה וכיוב'. תקרה גבוהה מאוד ניתן להנמיך באמצעות צביעת הקיר נמוך ממנה, ותקרה נמוכה ניתן להגביה באמצעות צביעה בגוון בהיר יותר מהקירות ואפילו לבן.
תאורה: גופי תאורה רצוי שיהיו עם תאורה צהובה, המדמה אור יום, ולא תאורה פלורוסנטית קרה (בעיקר לאלה שמחמת אילוץ הופכים את הממ"ד בביתם לחדר התינוק).
רצוי להימנע ממנורה שחלקה התחתון חשוף, להשתמש בעמעם (דימר), להקל על עיני הרך ועינך העייפות.
רצוי שתהיה גם מנורת לילה קטנה, עם אור מעודן וצללים רכים, לתינוק בלילה ולכם שתוכלו למצוא את דרככם בקלות למיטתו וממנה.
התשובה של אלמונית ממש כיסתה את כל מה שצריך לקחת בחשבון. אני רק אוסיף שאת יכולה גם להכנס לאתר של ביג בייבי יש שם כל מיני רעיונות לעיצוב, אנחנו קנינו משם חדר לקטן שלי לפני חודש בערך, וגם קיבלנו הנחה יפה של 15% כי שילמנו דרך הכרטיס אשראי של מזרחי.
כדאי לצבוע בצבע רחיץ כמו סופרקריל קלין- שמיועד לחדרי ילדים. תוך שנה תצטרכו לנקות את סימני הבימבות מהקירטת. כדאי!
מירב
מצטרף לתשובה של אלמונית (הראשונה) ומוסיף:

בריהוט לילדים חשוב להקפיד שהריהוט מיוצר לפי תקנים של מכון התקנים. יש המון חוקים לגבי סוג עץ, צבע, גדלים וגבהים שנועדו להגן על ילדנו מפני פגיעות ונזקים ולכן חשוב לדעת שמזמינים ריהוט במקום שעובד לפי התקן. לעיתים, יודיעו לנו שהפריט הזה (לדוגמה שידת החתלה) אינו מיוצר לפי התקן ואנו נוכל להחליט האם אנו מוכנים לקנות ולקחת סיכון סביר או שאנחנו מעוניינים בריהוט לפי התקן בלבד. חשוב ביותר כשמדובר על מזרונים וריהוט מעץ שעלולים להיות דליקים.
אחד היצרנים הגדולים שעובדים לפי התקן, מופיעים בכל החנויות ומומלץ לבדוק זה סגל רהיטים.

בנוסף, במחלקת הילדים של איקאה ניתן למצוא המון מציאות. החל מריהוט מלא לחדר ועד צעצועים מדליקים, מנורות קיר, מצעים מעוצבים ושלל אביזרים שיהפכו את חדר הילדים לשמח וצבעוני. ניתן לרכוש את כל הפריטים באיקאה ועושה רושם שהם זולים יותר, לא יודע איפה הם עומדים מבחינת תקן בטיחות.

לסיום, כדי לשדרג את החדר, אפשר להוסיף מדבקות קיר צבעוניות. היום יש מגוון אדיר של אופציות, דמויות מסרטים מצוירים, חיות ספארי, עצים, פרחים וכדומה. זה קל יותר מלצייר על הקיר (לא כולם יודעים איך) ותמיד אפשר להסיר בקלות (בניגוד לצבע שצריך לצבוע כמה שכבות).

הכי חשוב, להנות מהילד החדש (מזל טוב) ולשמור על בטיחות
אור
תנסי לחשוב קדימה.
שהעיצוב יתאים לכמה שיותר זמן.
תוכלי לבדוק בגלאמר למשל
דודי
על כל זה ועוד תוכלו לקרוא בבלוג המעולה שלי של חדרי ילדים-דים
על כל זה ועוד תוכלו לקרוא בבלוג המעולה שלי של חדרי הבלוג לילדים
רוצה להמליץ על חנות למוצרי תינוקות, שאצלם אני עושה את הקניות עבור ילדיי.
החנות מציעה מגוון גדול מאוד של מוצרי תינוקות ופעוטות במחירים נוחים.